22 yıldır tutuklu İlhan Çomak işkenceci polisi tanıdı

22 yıldır tutuklu bulunan hasta tutsak İlhan Çomak, ifadesinin işkence altında alındığını vurguladığı yeniden yargılandığı dava duruşmasında tanık olarak dinlenilen ve işkence altında ifadesini alan Yüksel Ateşoğlu’nu tanıdı. Çomak, “Bana işkence ederken kız çocuğuna çorap almaktan söz ediyordu. Kızı şuan 24-25 yaşlarında olmalı. Saç modeli bile değişmemiş” dedi. Avukatların teşhis edilen işkenceci polis hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini ret eden mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Eylül’e erteledi.

İstanbul’da üniversite öğrencisiyken “örgüt adına eyleme katıldığı” iddiasıyla tutuklanan ve 22 yıldır tutuklu olan İlhan Çomak’ın yeniden yargılandığı davanın duruşmasına İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada ilk olarak Çomak’a baskı ve işkenceyle ifade verdiren polislerden olduğu belirtilen polis Umut Karabay SEGBİS yöntemi ile ifade verdi. Ardından Çomak’ın ifadesini alan polislerden Yüksel Ateşoğlu, SEGBİS yöntemi ile dinlendi. Sinop İl Emniyet Müdürlüğü’nde müdür yardımcısı olarak görev yaptığını belirten Ateşoğlu, sadece birkaç ismi hatırladığını ve durumun orman yangını ile ilgili bir olay olduğunu hatırladığını söyledi. Dosyadaki bilgilerin teşhis ve yüzleşmelerle doğrulandığını iddia eden Ateşoğlu, Çomak’ın ifadesini baskı altında almadıklarını savundu.

‘Tanık polis bana işkence yaptı’

Çomak da Ateşoğlu’nun kendisine işkence uygulayan polis olduğunu belirterek, “Bunun bir kız çocuğu var. Şuan 24-25 yaşındadır sanırım. Çocuğuna çorap aldığını söylediği dakikalarda bana işkence yapıyorlardı. Tanık bana işkence yaptı” dedi. Bunun üzerine Ateşoğlu, Çomak’ın söylemlerinin iddia olduğunu söyledi.

‘İşkenceci polisler araştırılsın’

Ateşoğlu’nun tanıklığı ardından Çomak’ın avukatlarından Fırat Aydınkaya’nın “İşkence hakkında bilgi verir misin?” sorusuna Çomak, “Benim ifademi alıp bana işkence yapanlardandı. Beni askıya asmıştı. Saç modeli bile değişmemiş” cevabı verdi.

Bunun üzerine Aydınkaya, işkenceci tanıkların dinlenilmemesi gerektiğini belirterek, “Hiçbirimiz bu tanıkların gelip ‘işkence yaptık’ diyeceğini düşünmedik. Siz de düşünmediniz. Ateşoğlu ile ilgili iddialar var. Manisa davasındaki gençlere işkence yaptığı yönünde iddialar var. Bu konuda her iki tanık polislerle ilgili araştırma yapılmasını istiyoruz. Bu kişiler hakkında açılan işkence davası var mı yok mu araştırılsın” dedi. Aydınkaya, Çomak’a işkence uygulayan tanık polis hakkında heyetin suç duyurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

‘Burada adalet var mı?’

Bir önceki duruşmada reddi hâkim talebi yaptıklarını ve talebin reddedildiğini hatırlatan Aydınkaya, şöyle devam etti: “Sizin kararınız belli önceki kararı tekrar edeceksiniz. En azından şunu yapalım; Çomak TCK 302’den yargılanıyor. CMK bu konuda heyete yetki vermiş bir savcı gibi soruşturma yürütebilirsiniz. ‘Şüphelinin haklarını koruyup delilleri toplayabilirsiniz’ der. Çomak 302’den yargılanıyorsa o soruşturmadaki evraklar teyit edilmeli. Şuana kadar tüm taleplerimiz reddedildi. En azından Bingöl’den istediğimiz dosyada incelensin. En azından bunu kabul edin. Kovuşturmanın genişletilmesini istiyoruz. Bingöl’deki ve diğer yer göstermelere ilişkin dosyaların incelenmesini istiyoruz.”

Aydınkaya, son olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın “Biz hem adaletli olduk hem kalkınma yaptık” sözlerini hatırlatarak “Ben soruyorum gelsin bu davaya baksın Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı. Burada adalet var mı?” diye sordu.

Kovuşturmanın genişletilmesi talebi ret edildi

Savcı kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki talebi koşullar oluşmadığı gerekçesiyle reddi yönünde görüş bildirirken, mahkeme heyeti de, kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki talebi ret etti. Bunun üzerine avukat Aydınkaya’nın “Tüm taleplerimizi gerekçe göstermeden reddediyorsunuz. Gerekçesinin belirtilmesini talep ediyoruz” sözlerine mahkeme hakimi, “Gerekçeli karar da açıklarız” yanıtı verdi.

Savcı hükmün onaylanmasını istedi

Çomak’ın avukatlarının savunmalarının soyut olduğunu ileri sürerek, Çomak hakkında daha önce kesinleşen hükmün onaylanması yönünde görüş bildirdi. Bu sırada avukat Aydınkaya, esas hakkındaki savunmayı hazırlamak için süre istediklerini belirtti.

Mahkeme heyeti, istenilen sürenin verilmesine ve işkenceci polis hakkında suç duyurusunda bulunulması talebinin reddine karar vererek duruşmayı 28 Eylül’e erteledi. Karar üzerine Çomak ailesi ve duruşmayı izleyenler kararı adliye koridorlarında protesto etti.

‘Adalet uyumaya devam ediyor’

Duruşma sonrası Çomak Ailesi ve avukatları adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Çomak’ın annesi Zeytun Çomak, karara tepki gösterdi. Oğlunun işkencecisini yıllar sonra gördüğünü belirtten anne Çomak, “İşkenceci polisi Allah’a havale ediyorum” dedi. Açıklamada konuşan sanatçı Ferhat Tunç ise mahkemeden yine adalet çıkmadığını ifade ederek, “90’lı yıllarda askerin vesayeti vardı şimdi ise AKP’nin vesayeti var. Adalet uyumaya devam ediyor” diye belirtti.

Açıklama, “İlhan Çomak yalnız değildir” sloganı ile sona erdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir