Devrimci Parti davasında 4 tahliye

Devrimci Parti İstanbul İl Başkanı Selim Polat’ın da aralarında olduğu 5’i tutuklu 11 Devrimci Partilinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında, Polat dahil 4 sosyalist siyasetçi tahliye edildi.

Devrimci Parti üye ve yöneticilerine dönük İstanbul’da 1 Mart 2015 tarihinde yapılan ev baskınlarından gözaltına alınarak “örgüt üyeliği” iddiasıyla haklarında dava açılan ve aralarında Devrimci Parti İstanbul İl Başkanı Selim Polat’ın da bulunduğu 5’i tutuklu 11 Devrimci Partilinin yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanıklar, Devrimci Parti İstanbul İl Başkanı Selim Polat, MYK üyesi Vedat Türk ve Devrimci Parti üyeleri Ahmet Sebat, Yasin Aydın ve Halil Sönmez ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

‘Bizim hikayemizin Antigone’si Aziz’

Duruşmada savunma yapan İl Başkanı Selim Polat iddianamede Rojova’da yaşamını kaybeden devrimci Aziz Güler’in adının 177 kere geçtiğini ama Güler’in hiç anlatılmadığını söyledi. Polat, “Aziz insan onuru savunucusuydu. Aziz’i 59 gün bekletmek midir suç yoksa cenazesine katılmak mı? Bunu vicdanınızla cevaplayın. Gezi şehitlerini de saygıyla anıyorum. Katil polisler terfi alırken biz anayasal düzeni yıkmakla suçlanıyoruz. Gezi’de gözümden vuruldum beni gözümden vuran polisin kask numarası belli olmasına rağmen hala herhangi bir sonuç alınamadı. Bizim hikayemizin Antigone’si Aziz. Siz beni kardeşim olan Aziz’in cenazesine katılmakla suçluyorsunuz. ‘Aziz olunmalı’ sloganını hiç duydunuz mu? Bunu biz değil halklar buldu. Aziz adını tarihe böyle yazdırdı” dedi.

‘Biz bu suça ortak olmayacağız’

Polat’ın ardından tutuklu sosyalistlerden Ahmet Sebat savunma yaptı. Sebat savunmasında, “Belki de dünyanın en köklü liseli örgütlenmesi olan Dev-Lis’liyim. Savcı iddianamede Dev-Lis’e bir hayli yer vermiş. Burada Milli Eğitim Bakanı da yargılanmalı. Arkadaşlarımız eğitim sistemi yüzünden ölürken bizden oturup test çözmemizi mi bekliyorsunuz? Biz bu suça ortak olmayacağız” diye konuştu.

Yasin Aydın ve Vedat Türk de savunmasında DAİŞ’çileri serbest bırakan mahkemelerin buna karşı savaşan sosyalistleri tutukladığını belirtti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Yasin Aydın, Vedat Türk, Selim Polat, Ahmet Sebat’ın tahliyesine karar vererek davayı 4 Ekim’e erteledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir