Hasan Ferit Gedik davası 26 Eylül’e ertelendi

Hasan Ferit Gedik’in uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülmesine ilişkin görülen davanın 26’ıncı duruşması ertelendi. Duruşma basın ve izleyicilere kapalı yapıldı.

İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Gülsuyu’nda 2013’ün Eylül ayında Hasan Ferit Gedik’in uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülmesine ilişkin davanın 26’ıncı duruşması Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İzleyici ve basına “kapalı” olarak görülen duruşmaya 6’sı tutuklu 9 sanık ile Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Meray, babası İbrahim Gedik, dedesi Mustafa Meray ve tarafların avukatları katıldı. Duruşma salonunun olduğu B blok -3. katta asansörler iptal edildi. Adliye dışında TOMA ve zırhlı araçlar bekletildi.

Duruşmada söz alan Gedik ailesi avukatlarından Şükriye Erden, sanıkların bir örgüt olduğunu söyledi ve “Hepsinin bu suça doğrudan katıldıkları, organize hareket ettikleri ortada ve açıktır. İdeolojik olarak davranıyorlar. Sosyal medya hesapları kontrol edilsin. İdeolojik tercihleri tespit edilsin” dedi. Avukatlardan Günay Dağ ise, suça iştirak edenlerin tümünün öldürmekten cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Duruşmada söz alan sanık Şahin Eren ise, “Mahkemenin başından beri Mert Kazan yapmadı, Şahin Eren yaptı diyorlar. Böyle bir şey yoktur. Annem 20 gün önce rahmetli oldu. Mezarını ziyaret etmek için izin talep ediyorum” diye konuştu. Diğer sanıklar da tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut delil durumunu göz önüne alarak tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet, sanıkların sosyal medya kayıtları ve ideolojik tercihlerinin tespit edilmesi yönündeki talebin “kişilerin ideolojik tercihleri yargılama konusu” olmadığından reddine karar verdi. Heyet duruşmayı 26 Eylül’e erteledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir