Erdoğan, ‘asker, öldürürken rahat olsun’ yasasını onayladı

Yasayla Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanması başbakan iznine bağlandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu’nu onayladı. buna göre, yasa terörle mücadele eden güvenlik güçlerini koruma altına alıyor.

Yasayla Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanması başbakan iznine bağlandı.

Askere katliam ‘zırhı’ getiriliyor 1111

Gözetim valide, komuta askerde 

Yasayla TSK, İçişleri Bakanlığı’nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla, bütün il merkezlerinde bütün unsurlarıyla düzenlenecek operasyonlara katılabilecek.

İllerde TSK personelinin görevlendirilmesi halinde koordinasyon, işbirliği ve gözetimi valiler yerine getirecek. Komuta, sevk ve idare ise askeri birliklerin en kıdemli komutanında olacak.

Benzer bir yasal koruma daha önceden, yasada yapılan değişiklikle, MİT yetkililerine tanınmıştı.

Konutlara girilebilecek

Can veya mal güvenliğinin sağlanabilmesi ya da belirli kişilerin yakalanmasına yönelik olarak komutanın yazılı emriyle konutlara girebilecek. Birlik komutanının kararı 24 saat içinde hakim onayına sunulacak.

İzin olmadan gözaltı yok

Bu konuda yapılabilecek olası bir suçlamadan dolayı soruşturma izni verilene kadar personelle ilgili yakalama, gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurulamayacak.

Sivil yargılama yok

Askeri personelin, terörle mücadele sırasındaki faaliyetleri askeri hizmet ve görevlerinden sayılacak. Bu faaliyetler sebebiyle işlediği iddia edilen suçlar askeri suç kapsamında sayılacak ve herhangi bir sivil yargılama söz konusu olmayacak. (T24)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir