Hatay’da demokrasi cephesi çağrısı

Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında yapılan “Diktatörlüğe doğru demokrasi cephesinin önemi” başlıklı panelde konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, AKP iktidarının faşizan politikalarına karşı her alanda ciddi mücadelelerin olduğunu bu mücadelenin birleşik mücadeleye dönüşmesi gerektiği ifade etti. CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de, “Oluşacak birliktelikte Kürt sorunu, laiklik ve DAİŞ gibi çetelere karşı verilecek mücadele konularında mutabık kalınması lazım” dedi.

Hatay Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in konuşmacı olarak katıldığı “Diktatörlüğe doğru demokrasi cephesinin önemi” başlıklı panel gerçekleştirildi. Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Konferans Salonunda yapılan panele çok ayıda yurttaş izledi.

‘AKP herkesin biat etmesini istiyor’

Panelde ilk sözü alan EMEP Başkanı Selma Gürkan, Suriye üzerinden Ortadoğu’nun yeniden paylaşılmak istendiğini bu paylaşımda Türkiye, Suudi Arabistan, Karat gibi Ortadoğu ülkelerinde pay sahibi olmak istediğini hatırlattı. AKP iktidarının içerde ve dışarıda savaş politikalarına hız verirken bir yandan da kendi yaptığı yolsuzluklara ses çıkarılmaması için demokrasi güçlerini hedef aldığının altını çizen Gürkan, tamda bu temelde yeni bir rejim kurmak istiyor. Bir yandan kendisine muhalefet istemiyor bir yandan yürüttüğü savaş politikalarına herkesin biat etmesini istiyor” diye konuştu.

‘AKP faşizmini durdurabiliriz’

AKP’nin Kürdistan’da kentleri yerle bir etme pahasına savaşı daha da derinleştirdiğini ancak bu yaklaşımına Kürt halkının direnerek cevap verdiğini vurgulayan Gürkan, Savaşla paralel emekçilerin kazanılmış haklarına da ciddi saldırılar başladığını belirtti. AKP iktidarının faşizan politikalarına karşı her alanda ciddi mücadelelerin olduğunu söyleyen Gürkan, şöyle devam etti: “Emek, kadın ve gençlik mücadelelerinin parça, parça geliştiğini ancak esas olan bu mücadeleleri birleştirilmeli. Bunun da sorumluluğu ise demokrasi güçlerindedir. Bunu başarabilirsek AKP faşizmini durdura biliriz.” Gürkan, mücadelenin gelişmesi ile birlikte devletin tekrar 90’lı yılların karanlığına döndüğünü ve yeniden gözaltında kayıpların yaşandığını hatırlatarak “Hurşit Külter nerede” diye sordu.

‘Başarabiliriz’

Ardından söz alan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de, Türkiye’de demokrasi cephesine ihtiyaç olduğunu ancak bunun nasıl oluşacağını oturup tartışmaya açılması gerektiğini söyledi. Geçmişte Türkiye solunun bu tür birlikleri çok fazla tartıştığını ancak küçük ideolojik ayrılıklardan kaynaklı başarılamadığını savunan Cihaner, “Bu tür birliktelikler matematiksel rakamlar üzerinden mi yoksa geniş halk kesimleri üzerinden mi yapılacak. Bu noktada demokrasi güçleri kendini yeniden gözden geçirmeli” diye konuştu.

Yargıdan, eğitime, sağlığa kadar ciddi bir çöküş yaşandığını anımsatan Cihaner, “Yaşanan bu çöküntüye karşı Kürt sorunu, laiklik ve DAİŞ gibi çetelere karşı verilecek mücadele konularında mutabık kalınması lazım. Ancak bu şekilde mücadeleyi her alana taşıyarak başarılı olabiliriz” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir