Polis zorla çektiği çıplak fotoğraflarla tehdit etti!

İstanbul Gazi Mahallesi’nde polislerce gözaltına alınan Afyon Üniversitesi öğrencisi Servan Kaya, götürüldüğü ormanlık alanda işkence edilip, zorla çekilen çıplak fotoğrafları ile de tehdit edildi.

İstanbul Gazi Mahallesi’nde 1 Haziran Çarşamba günü TEM Şube polislerinin yolda yürüdüğü esnada darp ederek gözaltına aldığı Afyon Üniversitesi öğrencisi Servan Kaya’yı ormanlık alana götürüp işkence ettiği ve gözaltında zorla çıplak fotoğraflarını çektiği ortaya çıktı. 3 Haziran’da çıkarıldığı mahkeme tarafından YDG-H üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Kaya sürgün edildiği İstanbul Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde yaşadıklarını görüşçüsü Erdal Çağlar ve avukatı Hüseyin Boğatekin’e anlattı.

‘Ormanlık alana götürülüp işkence edildi’

Kaya’nın geçen hafta cezaevi görüşüne giden üniversite arkadaşı Erdal Çağlar, Kaya’nın kendisinin darp edilerek gözaltına alındığını, sonra zırhlı araçla İstanbul dışında ormanlık bir alana götürüldüğünü anlattığını söyledi. Ormanlık alanda kendisine işkence edildiğini de Çağlar’a anlatan Kaya, polislerin kafasına silah dayayarak “Seni öldüreceğiz, seni burada yaşatmayacağız, seni buradan sağ çıkartmayacağız” şeklinde tehdit edildiğini aktardı.

‘Silah yolu ile ifade imzalatmak istedi’

Kaya, polis hazırladığı ifade tutanağını silah zoruyla imzalatılamayınca olayı havuz medyasına servis ettirdiğini anlatarak gözaltındayken “PKK’nin Neron’u”, “YDGH sorumlusu” diye hedef gösterildiğini iletti. Kaya’nın ilk olarak Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğünün bilgisini veren Çağlar, Kaya’nın cezaevi girişinde de darp edildiğini ve hücrede tutulduğunu söyledi.

‘Vücudunda izler vardı’

Kaya’nın vücudunda hala işkence izlerinin olduğunu belirten avukatı Hüseyin Boğatekin de, 2 gün geçtikten sonra ancak müvekkili ile görüşebildiğini ifade etti. Boğatekin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüştüğü müvekkilinin vücudunda morluklar, şişmeler ve sıyrıkları gördüğünü kaydetti.

‘Müvekkilimin çıplak fotoğrafları çekildi’

Kaya’nın fiziki şiddetin yanı sıra onur kırıcı uygulamalar ile karşılaştığına dikkat çeken Boğatekin, “Polis zorla müvekkillimin çıplak fotoğraflarını çekmiş. Çekilen fotoğraflar üzerinden tehdit ederek bu fotoğrafları her yere dağıtacaklarını söylemişler” bilgisini paylaştı.

‘Savcı soruşturmadı’

Polislerin gayri hukuki uygulamalar yaptığını ifade eden Boğatekin, “Savcı ile görüşüp müvekkilimin işkence gördüğünü ancak doktorun sağlık raporu vermediğini belirttim. Ancak savcılık konu hakkında her hangi bir şey yapmadı” diye konuştu.

‘Hedef gösterdiler’

Havuz medyasının “YDG-H’in İstanbul sorumlusu” adı altında müvekkili Kaya’yı hedef gösterdiğini sözlerine ekleyerek, gözaltında bu yönlü soruların sorulmadığını söyledi. Av. Boğatekin, Kaya’nın cezaevinde kötü muamele ile karşılaştığını söyledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir