Sağlık emekçileri Ankara ve İstanbul’da eylemde: “Ülke yönetmek ciddiyet ister”

İstanbul ve Ankara’da eylem gerçekleştiren Sağlık emekçileri, Başbakan Yıldırım’ın acil servislere ilişkin yaptığı açıklamanın cinsiyetçi olduğunu belirtti, tepki gösterdi. Acilen sağlık emekçilerinden, kadınlardan özür dilenmesini isteyen sağlık emekçileri, sağlık hizmetinin dalga konusu olmayacağını vurguladı. Sağlıkçılar, yaşadıklarına tanık olmaları için Yıldırım ve Erdoğan’ı acil servislerde nöbet tutmaya çağırdı.

İSTANBUL

İstanbul Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri ve DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık İş Sendikası, Başbakan Binali Yıldırım’ın hastanelerin acil servislerine ilişkin yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

saglik emekcileri-okmeydani-eylem-13temmuz-2

“Hastane acilleri çöpçatanlık yeri değildir” şiarıyla Okmeydanı Hastanesi Acil Servisi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, “Ülke yönetmek ciddiyet ister: Özür dilemelisin Başbakan” yazılı pankartı açtı.

‘SAĞLIK HİZMETİ ALAY KONUSU YAPILAMAZ’

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, AKP iktidarının halkı kandırmak için uydurduğu yalana kendisinin inandığını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım’ın sözlerini hatırlatan Çerkezoğlu, “Sağlık hizmeti ciddi bir iştir. Alay konusu, dalga, konusu yapılamaz. Acil serviste senelerce görev yapan bir hekim olarak söylüyorum, biz gülmeyiz bile” dedi.

Başbakanı, açıklamalarından dolayı kınayan Çerkezoğlu, “Bu açıklamaları; hastalara, burada çalışan emekçilere ama en çok kadın sağlık emekçilerine hakarettir” diye konuştu, Yıldırım’ın derhal özür dilemesini istedi.

‘BU AÇIKLAMA KABUL EDİLEMEZ’

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, Yıldırım’ın açıklamalarının cinsiyetçi olduğunu vurguladı, “Bu kabul edilemez” dedi.

Acil servislerde sürekli olarak sağlık ekiplerinin darp edildiğine dikkat çeken Tükel, yaşamını yitiren sağlık emekçilerini andı. “Böyle bir ortam varken ülkemizde Başbakan’ın acil servisleri şirin göstermeye çalışması anlaşılır değil” dedi.

‘ACİL SERVİSLER CİDDİ BİRİMLERDİR’

Sağlık örgütleri adına basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Melahat Cengiz okudu. Yıldırım’ın sözlerini hatırlatan Cengiz, “Acil servisler ciddi birimlerdir, buralardan bahsederken ızdıraplardan, acılardan, yaralardan, insan hayatlarından söz ediyoruz” diye belirtti.

Acil servislere başvuru yapan hastaların sayısının bu yıl 100 milyona çıktığını vurgulayan Cengiz, halkın 5 lira poliklinik farkı ödememek için acil servislere yığılacak kadar yoksullaştırıldığına dikkat çekti. Cengiz, hükümetin bu durumu “başarı” olarak değerlendirdiğini kaydetti.

‘FİKRİNİZDEN VE ZİKRİNİZDEN BİLİRİZ SİZLERİ’

Cengiz, “Sağlıkta Dönüşüm Programı” adı altında 2 dakikada hasta bakılmasının “marifet” olarak görülmesine tepki gösterdi ve Başbakan’a seslendi: “Acil servislerde bir hekimi 500 hastaya bakmaya zorladığınızdan, insanların hastalanmasından, rant devşirme fikrinizden ve zikrinizden biliriz sizleri Başbakan.”

Cengiz, kadın emek gücünün en yoğun olduğu iş kollarından biri olan sağlık ortamında, bundan sonra yaşanacak tüm cinsel saldırı ve tacizlerin baş sorumlusunun Başbakan Yıldırım’ın olacağını da vurguladı.

‘ACİLEN SAYGI BEKLİYORUZ’

Cengiz, Yıldırım’a seslendi, şu talepleri yerine getirmesini istedi: “Acil sağlık çalışanlarından derhal özür dilemenizi, acil kapılarında kuyruklara mahkum edilerek iyileşmeyi bekleyen milyonlarca insanımızdan özür dilemenizi, kadınlardan özür dilemenizi, 80 milyon Türkiye halkından, insanlardan ve insanlıktan özür dilemenizi bekliyoruz ey Başbakan. Acilen saygı bekliyoruz!”

Sağlık çalışanları, Başkan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, acil servislerde kendileriyle birlikte nöbet tutarak, çalıştıkları koşulları yerinde görmeye çağırdı.

ANKARA

saglik emekcileri-numune-eylem-13temmuz

Ankara’da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis önünde bir araya gelen Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi üyeleri Yıldırım’a “Acil servisler ölüm ve yaşam arasındaki ince bir çizgidir. Uzun bir süredir acil servislere gitmediğiniz anlaşılmaktadır” diye seslendi.

Sağlık emekçilerinin protesto eylemine CHP Milletvekilleri Tur Yıldız Biçer, Murat Emir, Orhan Sarıbal, Niyazi Nefi Kara, Erkan Aydın, Ceyhun İrgil de eyleme katılarak destek verdi.

Birgün’deki habere göre Numune Hastanesi Acil Servis önünde toplanan sağlık emekçileri, “Acil Servisler evlendirme dairesi değil! Toplumun acil sağlık hizmeti aldığı yerlerdir” pankartı açtı. Sağlık emekçileri adına basın açıklamasını okuyan SES Ankara Şube Yöneticisi Rona Temelli, acil servislerin bir magazin haberi olmadığının altını çizerek, acil servislerde hizmet sunan sağlık emekçilerinin Başbakan’ın çizdiği pembe tablo içerisinde yaşamadığını ifade etti.

Temelli, yılda 115 milyonu bulan acil servis başvurucularını şöyle sıraladı:

Cepten ödemelerin her geçen gün arttırıldığı sağlık sisteminde, bu ödemeyi yapamayacak olanlar,

Genel Sağlık Sigortası prim borçluları ve sağlık güvencesi olmayanlar,

Trafik kazalarında yaralananlar, maganda kurşununa hedef olanlar, kalp krizi geçirenler.

Ethem Sarısülükler, Ali İsmail Korkmazlar ölümcül yaralarıyla getirilirler acil servislere. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerde ellerinde beyaz bayraklarla hastanelere ulaşmak isteyen Güneydoğulu yurttaşlarımız başvururlar.

Acil servis çalışanlarının yoğun baskı ve tehdit altında olduğuna değinen Temelli, “Acil servislerde çalışan sağlık emekçileri, fiziksel ve ruhsal yıpranma yaşarlar. Tehdit edilirler, fiziksel şiddete en sık oranda maruz kalırlar, ağır iş yükü, aşırı sayıda nöbetler, yanlış kadro politikaları, döner sermaye ve performans kaygıları nedeniyle yıpranırlar. Acil servisler gibi hasta ve hasta yakınlarıyla doğrudan ve yoğun biçimde temas içinde olunan birimlerde çalışan çok sayıda sağlık emekçisi arkadaşımız şiddet nedeniyle hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Fiziksel ve ruhsal yıpranma en çok acil servislerde görevli sağlık çalışanlarında görülmektedir” dedi.

Acil servisleri “kız bakma” yeri olarak tanımlamanın ciddi bir üslup sorunu olduğunu belirten Temelli, “Acil servisler özellikle kadın sağlık emekçilerine yönelik şiddetin ve tacizin en yoğun yaşandığı birimlerin başında gelmektedir. Böylesi açıklamalar, üslup sorununun da ötesinde, özellikle mevcut sorunların üzerini örtme gayretiyle yapılmaktadır” dedi. Temelli, acil servislerin ve hastanelerin başbakanın bahsettiği gibi “şirin” yerler değil, yıllardır çözüm üretilmeyen ve AKP’nin politikaları nedeniyle de sorunların patlama noktasına geldiği yerler olduğuna değindi. (Kaynak: ETHA – Sendika.Org)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir