Suruç Emniyet Müdürü’nün ifadesi gizlice alındı

Dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal, hakkında açılan dava kapsamında bugün Muğla’da ifade verecekti. Ancak, “görevi ihmal” ile suçlanan sanık Yapalıal’ın ifadesi dün mesai saatinin bitiminde başka bir mahkeme tarafından alındı.

Dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal, hakkında açılan dava kapsamında bugün Muğla’da ifade verecekti. Ancak, “görevi ihmal” ile suçlanan sanık Yapalıal’ın ifadesi dün mesai saatinin bitiminde başka bir mahkeme tarafından alındı. Duruşma için Muğla’ya giden Suruç İçin Adalet Platformu avukatları, bu durumu bugün öğrendi. Avukat Sezin Uçar, “Çok belli ki, bu davayı bizden kaçırıyorlar. Ancak kesinlikle bu davanın peşini bırakmayacağız” dedi.

33 devrimcinin öldürüldüğü Suruç katliamının yıl dönümüne sayılı günler kala, dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkında açılan davada, hukuk skandalları birbirini takip ediyor. “Görevi kötüye kullanma ve ihmal” suçlamasıyla Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Yapalıal’ın ilk duruşması, 22 Eylül’de görülecekti. Ancak mahkeme, Yapalıal’ın katliamın ardından atandığı Muğla Başsavcılığı’na yazı yazarak ifadesinin alınmasını istedi. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi de Yapalıal’ın 14 Temmuz’da ifadesinin alınmasına karar verdi.

Duruşma için bugün Muğla’ya giden Suruç İçin Adalet Platformu avukatları yeni bir skandalla karşılaştı. Buna göre, dün saat 16.30’da adliyeye gelen Yapalıal’ın ifadesi alındı.

Mesai saatinin bitiminde adliye gelen Yapalıal’in ifadesini, daha önce belirlenen mahkeme değil, 3. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Sevil Balcı aldı.

Avukatlar, “Sanığın ifadesi neden duruşma gününden önce alındı?” diye sordu. Mahkeme ise, “İl dışında görevliydi, o nedenle alındı” dedi.

Suruç İçin Adalet Platformu’ndan avukat Sezin Uçar, bu duruma tepki gösterdi. Hiçbir gerekçenin bu durumu yasal ve meşru kılmayacağını belirten Uçar, şunları söyledi:

“Hukuk skandalları birbirini takip ediyor. Sanık Mehmet Yapalıal hakkındaki davanın ilk duruşması 22 Eylül’de Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Ancak mahkeme, sanığın ataması başka bir kente yapıldığı için, ifadesinin talimatla alınmasını istemiş. Biz, 22 Eylül’de duruşmaya getirilmesi için dilekçe vermiştik. Dilekçemize bir yanıt bile gelmezken, UYAP üzerinden dosyaya bakarken, sanığın ifadesinin 14 Temmuz’da Muğla’da alınacağını öğrendik. Bu duruşma günü bile bize bildirilmemişti, biz tesadüfen öğrendik. Bugün de duruşma için Muğla adliyesine geldik. Ancak sanığın ifadesinin dün alındığını öğrendik. Sanık saat 16.30’da adliyeye geliyor ve mesai saatinin bitiminde ifadesi alınıyor. Herhangi bir gelişme var mı diye, her gün dosyaya bakıyoruz. Dün de baktık ve mesai saatinin bitimine kadar, dosyada, sanığın ifadesinin dün alınacağına dair tek bir ifade yoktu. Bunun tek bir anlamı var: Bu davayı bizden, Suruç ailelerinden, o katliamdan sağ çıkanlardan, kamuoyundan, adalet isteyen herkesten kaçırıyorlar. Ancak buna izin vermeyeceğiz. Bu davanın peşindeyiz.”!

İDDİANAMEDE NE DİYOR?

İki sayfalık iddianame ile Urfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, DAİŞ’in Suruç’ta bir canlı bomba saldırısı düzenleyeceği yönündeki bir bilgiye sahip olduğu ortaya çıktı. Buna göre, Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’nün 17 Temmuz 2015 tarihinde Suruç Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı şöyle: “… Suruç ilçesinde yaşanması muhtemel olayların önlenmesi, müessif bir olayın yaşanmaması amacıyla 19 Temmuz 2015 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar aldırılan emniyet tedbirleri aşağıda çıkartılmıştır. Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü; İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal aldırılan emniyet tedbirlerinden sorumlu olup, il merkezinden görevlendirilen takviye kuvvet personeli ve ilçesinde yapacağı planlama dahilinde amirleri nezaretinde görevlendireceği 40 çevik kuvvet personeli ile kuvvesinde bulunan 2 TOMA ve shortland araçları ile gerekli emniyet tedbirlerini alacaktır (…) Görev alan tüm personel meydana gelebilecek canlı bomba saldırıları vb. konulara karşı görev yerlerinde dikkatli duyarlı ve müteyakkız bulunacaktır.”

İddianamede, 8 Temmuz 2015- 8 Ağustos 2015 tarihleri arasında önleme araması yapılması kararı alındığı ancak dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’ın önleme aramasını yapmadığı belirtildi. (ANF)

Suruç’ta açılan tek dava da kamuoyundan gizleniyor
One thought on “Suruç Emniyet Müdürü’nün ifadesi gizlice alındı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir