Suruç İçin Adalet Platformu: Yargı katliam faillerini korumaya ediyor

Suruç İçin Adalet Platformu, canlı bomba saldırısı gerçekleşeceğini bildiği halde herhangi bir önlem almayan Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’ın ifadesinin gizlice alınmasına tepki gösterdi, katliam faillerinin korunduğunu kaydetti.

Suruç İçin Adalet Platformu, canlı bomba saldırısı gerçekleşeceğini bildiği halde herhangi bir önlem almayan Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’ın ifadesinin gizlice alınmasına tepki gösterdi, katliam faillerinin korunduğunu kaydetti.

Katliamın ardından avukatlar tarafından oluşturulan Suruç İçin Adalet Platformu, dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’ın talimatla alınacak ifadesinin gizlice bir gün önce alınması hakkında açıklama yaptı.

Suruç Emniyet Müdürü’nün ifadesi gizlice alındı

“Yargı Suruç katliamı faillerini kaçırarak korumaya devam ediyor” başlıklı açıklama yapan Platform, “Suruç katliam soruşturmasında gizlilik kararını kaldırmayan, katliamdan birinci dereceden sorumlu kamu görevlilerini yargılama iradesi göstermeyen yargı şimdi de katliam faillerinden Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’ı koruyor” diye belirtti.

suruc-emniyet-yapıali copy

Mehmet Yapalıal hakkında dava açıldığının dahi tesadüfen öğrenildiğine dikkat çeken avukatlar, “Öğrendiğimiz andan itibaren, sanığın yargılamasının yapılacağı mahkemede müşteki avukatlarının da hazır olacağı bir ortamda dinlenmesi talep edilmişse de davanın kamuoyundan gizlenmesi için sanığın yeni görev yeri Muğla’ya talimat yazılmıştır. 14.07.2016 tarihinde yapılması gereken talimat duruşması ise mahkemece belirlenen günden bir gün önce 13.07.2016 tarihinde mesainin bitiş saati olan 16:30’da başka bir mahkemenin hakimi tarafından yapılmış ve katliam sanığının ifadesi hukuksuz bir şekilde alınmıştır” diye belirtti.

Sanığın, katliamda hayatını kaybeden ve yaralananların avukatlığını yapan platformdan ve kamuoyundan kaçırılmak istendiği belirtilen açıklamada, “Katliamın yargılanan tek faili de katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri, avukatları ve kamuoyu ile yüzleşmekten kaçmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Faillerin korunmasına ilişkin benzer yöntemlerin Gezi şehitlerinin davalarında da yaşandığını hatırlatan Suruç İçin Adalet Platformu, şunları kaydetti: “Mehmet Yapalıal yazılı olarak verdiği ifadesinde 17.07.2015 tarihli emir yazısında geçen “… görev alan tüm personel meydana gelebilecek canlı bomba saldırıları ve benzeri konulara karşı görev yerlerinde dikkatli, duyarlı ve müteyakkız bulunacaktır…” şeklindeki istihbarat bilgisine istinaden sadece kendilerini koruduğunu, SGDF’lilere dönük bir önlem almadıklarını ikrar etmiştir. Katliam faillerini gizlilik kararıyla koruyan yargı, bugünde sanık sandalyesine oturtulan tek sanığı gizleyerek koruma görevine devam etmektedir. Bu vesiyle bir kez daha yineliyoruz, Suruç için adalet aramaktan, katliam faillerinin cezalandırılması talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz.” (ETHA)

Suruç’ta açılan tek dava da kamuoyundan gizleniyor

suruc-adalet-platformu-yargi-katiller

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir