Türkiye’de 100 bin işsiz, 100 bini açlık sınırında mimar ve mühendis var

Gelecek hafta Meclis’te görüşülmeye başlanacak olan “Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı”nın mağdur edeceği kesimlerin başında gelen mimar ve mühendislerin çatı örgütlü TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Türkiye’de 100 bin işsiz, 100 bin de açlık sınırının altında maaş alan mimar ve mühendis olduğunu söyleyerek, tasarının derhal geri çekilmesini istedi.

Gelecek hafta Meclis’te ele alınması beklenen ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonundan geçen “Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı”na tepkiler artarak devam ediyor. Özellikle tasarının mağdur edeceği kesimlerin başında yer alan mimar ve mühendisler, tasarıya öfkeli. DİHA’ya konuşan Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, tasarının bu haliyle ciddi sorunlara neden olacağını belirtti.

‘Amaç sermaye denetimsizliğini sağlamak’

Tasarının “uluslararası iş gücü havuzundan Türkiye’nin de faydalanmasını sağlamak ve kayıt dışı çalışmanın önlenmesi” gerekçesiyle hazırlandığını ancak tamamen sermaye odaklı olduğunu dile getiren Koramaz, “Ülkemizde çalışacak, meslek eğitimi görecek, staj yapacak olan yabancıların bunları yapabilmesi için usul ve esasları düzenleyen bir tasarı ancak köklü bir değişiklik getirmiyor. Yaptığı tek şey yabancıların çalışmasını tek yanlı olarak kolaylaştırmak ve yabancı sermayenin denetimsizliğini sağlamaktır” dedi.

‘Kendi yurttaşını mülteci durumuna getirdi’

Türkiye’de yabancıların çalışma şartları ve tasarının içeriği hakkında detaylı bilgi veren Koramaz, “Buna yapacak kişilerin Türkiye’de denkliği olan bir diplomasının olması gerekiyor ve bunun yanında meslekte yetkin ve deneyimli olduğuna dair belge ile ehliyetinin olması gerekiyor. Meclis’ten geçirilecek olan tasarı ise meslekte yeterliliği düzenleyen ve ispatlayan belge ve ehliyetlerin zorunluluğunu kaldırıyor, kişinin beyanını esas alıyor. Aslında tasarı şu anlama geliyor; yurttaşlarına diploma ve fakülteyi zorunlu kılarken, yabancıları bundan muaf tutup, kendi yurttaşını mülteci durumuna getirmektir” diye konuştu.

AKP’nin 14 yıllık iktidarında Türkiye’nin bütün kaynaklarını sattığını ve bundan dolayı bu tarz yasalara yönelmek zorunda kaldığına dikkat çeken Koramaz, AKP’nin sanayi tesislerinden, tarım arazilerine kadar her şeyi özelleştirerek sattığını son olarak da “insanları satıyor” diye tepki gösterdi. Koramaz, tepkisini şöyle sürdürdü: “Tasarı, yabancı sermayenin kalitesiz hizmeti kontrolsüz bir şekilde sunmaya olanak sağlıyor. Bu tasarının meclisten geçmesi demek yeni Somaların yaşanması, yeni katliamlar demektir.”

‘Suçlu AKP ve Cumhurbaşkanının kendisidir’

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın mültecilere vatandaşlık verileceğine ilişkin de “Biz almayalım da İngiltere’ye, Kanada’ya mı gitsin” sözlerini hatırlatan Koramaz, şöyle devam etti: “Ülkeyi yönetenlerin birinci vazifesi her şeyden önce kendi yurttaşlarının refahını sağlamaktır. İlk başta Türkiye’deki 100 bin tane işsiz diğer 100 bini ise açlık sınırında çalışan mimar ve mühendislerin koşullarını iyileştirmektir. Sonuçta 14 yıldır AKP iktidarında ve onların politikalarıyla yönetiliyoruz geldiğimiz noktada tek suçlu AKP ve Cumhurbaşkanın kendisidir.”

Doğa talanı artacak

Tasarının insan ve doğa yaşamına olan zararlarına da dikkat çeken Koramaz, şunları söyledi: “Tasarıyla beraber emeğin değeri düşecek ve insanlar daha ucuza çalıştırılmaya zorlanacak. İşsiz sayısı artacak ve ülkedeki işsizler arasında rekabet ve şiddet gelişecek. Bunun yanında denetimsizlik artacağı için gıda sektörü başta olmak üzere tüm mühendislik alanları adeta doğaya yaşama ekolojiye savaş açar bir vaziyette insanları sağlıksız bir yaşama ve ölüme mahkum kılacak.”

Son olarak tasarıyı hazırlayan komisyonun yapısal sorunlarına da değinen Koramaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Tasarıyı hazırlayan komisyona hiçbir oda veya sendika çağırılmadığı gibi ilgili bakanlıklarda çağırılmadı. Çağırılan bakanlıklar şunlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı. Özellikle olması gereken Enerji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda Bakanlığı, meslek odaları, meslek örgütleri ve sendikaların temsilci yok. Sadece komisyona baktığımızda bile yabancı sermaye odaklı olduğunu ilk bakışta anlıyoruz. Bu tasarı ülke ve yurttaşların kesinlikle zararınadır. İvedilikle vazgeçilmelidir.”

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir