‘Ulucanlar’dan Suruç’a adalet istiyoruz’

Gençlik örgütleri, “Suruç için adalet, Ulucanlar için adalet” şiarıyla Ulucanlar Hapishanesi önünde açıklama yaptı. Denizler’den katledilen devrimcilere “Bizde direniş alışkanlık, mücadele gelenektir. Biz bir ölürsek bin diriliriz” diyen gençler, 33 düş yolcusunun yoldaşları olarak adalet mücadelesini büyüteceklerini haykırdı.

Gençlik örgütleri, “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası kapsamında, Suruç katliamının yıldönümüne kadar 33 noktada gerçekleştirilecek eylemlerden birini Ulucanlar Hapishanesi önünde gerçekleştirdi.

“Suruç için adalet, Ulucanlar için adalet” şiarıyla Ulucanlar Hapishanesi önünde yapılan eylemde, katledilen devrimciler ile Suruç katliamı için adalet talebi yükseltildi.

‘BİZDE DİRENİŞ ALIŞKANLIK, MÜCADELE GELENEKTİR’

Açıklama yapan Hacer Atahan, kampanya boyunca pek çok noktada yaptıkları eylemlerle adalet talebini yükselttiklerini hatırlattı. Atahan Ulucanlar’da idam edilen 68 kuşağının öncü devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile Erdal Eren’in mücadelesiyle devrimcilik ile tanıştıklarını belirtti. Atahan, şunları söyledi: “Biz Gezi’nin çocuklarıydık. Bunun için IŞİD zulmünün yıktığı bir kenti yeniden inşa etmek için yola düşmemiz, Rojava devrimi ile kucaklaşmak istememiz kimse için şaşırtıcı olmadı. Biz hep zulmün karşısında, ezilenin yanında olmuştuk, geçen sene 20 Temmuz’da da kendimize yakışanı yapmak için Suruç ‘taydık. Saray’ın bilgisi, isteği ve desteğiyle IŞİD eliyle katledildik. Erdal Eren gibi genç, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan Hüseyin İnan gibi devrimciydik ve Ulucanlar’da katledilen devrimciler gibi katledildik.”

68 kuşağını ezmeye, hapishane direnişlerini bastırmaya çalışanların bugün de Gezi’nin çocuklarını boğmaya çalıştığına dikkat çeken Atahan, “Fakat unutuyorlar ki, bizde direniş alışkanlık, mücadele gelenektir. Biz bir ölürsek bin diriliriz! Bugün 33 düş yolcusunun yoldaşları olarak da adalet diye haykırıyoruz” dedi.

‘ULUCANLAR, SURUÇ VE TÜM DEVRİMCİ TUTSAKLAR İÇİN ADALET İSTİYORUZ’

Ardından HDP MYK Üyesi Berfum Çolak konuştu. Ulucanlar’da yaşananların geçmişte kalmadığını ifade eden Çolak, “Bugün de hapishanelerde kadınlar çıplak aramalara maruz bırakılıyor, tecrit ciddi bir insanlık suçu olarak hala yaşatılıyor. Tutsakların kitaplarına, hatta yaşam araçlarına sınırlama getiriliyor. Biz bugün burada Ulucanlar için, Suruç için ve tüm devrimci tutsaklar için adalet istiyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından, katledilen devrimcilerin anısına Ulucanlar Hapishanesi’nin önüne karanfiller bırakıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir