Fransa’da Bastille Ulusal gününde kamyonla katliam; 84 ölü, 100’den fazla yaralı

Fransa’nın Nice kentinde bir kamyon, ülkenin en önemli ulusal bayramı olan Bastille Günü kutlamalarında havai fişek gösterisini izleyen kalabalığın içine daldı. Saldırıda 84 kişi yaşamını yitirdi, 100’den fazla kişi yaralandı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ülke genelinde olağanüstü halin 3 ay daha uzatıldığını açıkladı.

Fransa’nın Nice kentinde, Fransız ihtilalinin başlangıcı olarak kabul edilen 14 Temmuz  kutlamalarına kamyonla saldırı düzenlendi.

Kamyon sürücüsünün, Nice’in sahil kıyısında  düzenlenen bir havai fişek gösterisi sırasında kalabalığa daldığı bildiriliyor.

Saldırıda en az 84 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Valilik, kamyonun içindekilerin halkın üzerine ateş açtığını bildirdi.

Polis, kalabalığın içine dalan kamyonun sürücüsünü öldürdü.

Nice’deki saldırı üzerine Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Avignon’daki tatilini kısa kesip başkent Paris’e dönme kararı aldı.

Hollande günün ilk saatlerinde ülkenin güvenlik yetkilileriyle bir araya gelecek.

İÇİŞLERİ BAKANI CAZENEUVE: ÖLÜ SAYISI 84’E ÇIKTI

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ölü sayısının 84’e çıktığını, yaralılar arasındaki 18 kişininde durumunun kritik olduğunu açıkladı.

Nice’e giderek incelemelerde bulunan Cazeneuve, saldırının aydınlatılması için tüm imkanların seferber edildiğini, çalışmaların tüm titizlikle devam ettiğini aktardı. Cazeneuve, bölgedeki acil durum seviyesinin ‘saldırı alarmı’na yükseltildiğini kaydederek, saldırganın etkisiz hale getirildiğini ve kimlik tespit çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

“Terör tehdidinin yüksek olduğunu biliyorduk” diye konuşan Cazeneuve, saldırganla işbirliği yapanların olup olmadığını araştırdıklarını, bilgi kirliliğinin engellenmesi için de mücadele ettiklerini kaydetti.

Cazeneuve, yoğun baskı altında ve güvenliği sağlamak amacıyla seferber olduklarını kaydeden ifade ederek, “Savaştayız ve güvenlikten ödün vermemek için tüm güvenlik teşkilatı olarak seferberlik halimiz devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Olağanüstü hal uzatıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ülke genelinde olağanüstü halin 3 ay daha uzatıldığını açıkladı.

Fransa’da, 13 Kasım’da düzenlenen ve 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarının ardından ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Olağanüstü hal daha sonra Temmuz ayı sonuna kadar uzatılmıştı.

FRANSA TÜRKİYE’DEKİ TEMSİLCİLİKLERİNİ KAPATMIŞTI

Fransa dün Türkiye’deki misyonlarını güvenlik nedeniyle kapatmıştı.

AKP’nin AB’den sorumlu Bakanı Ömer Çelik ise, bu gelişme üzerine ‘Paris Ankara kadar güvenli’ açıklamasında bulunarak Fransa’yı üstü kapalı bir şekilde tehdit etmişti.

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz aylarda geçtiğimiz Mart ayında ‘yakında Brüksel’de bombalar patlayabilir’ açıklamasında bulunduktan bir hafta sonra IŞİD Brüksel havaalanı ve metrosuna saldırıda bulunmuş ve onlarca kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu.

 

 
2 thoughts on “Fransa’da Bastille Ulusal gününde kamyonla katliam; 84 ölü, 100’den fazla yaralı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir