Darbecilerin kapışmasında, kaybeden askeri darbe oldu! – Dakika dakika

Darbecilerin kapışmasında, kaybeden askeri darbe oldu. “Yurtta Sulh Konseyi” harekatı olarak ülke yönetimine el konulduğunu açıklayan darbe girişimi, komuta merkezi konumundaki Jandarma Genel Komutanlığı ve Akıncılar Üssü’ne yapılan operasyonla bastırılmış gözüküyor. 5 general 29 albay, görevden uzaklaştırıldı. Aralarında tuğgenerallerin de bulunduğu 2839 çeşitli rütbede subay ve asker gözaltına alındı.

22.28 – 1. Ordu Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler ve İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Sercan Gürcan da gözaltına alındı.

21.55 – İstanbul 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Cemal Akyıldız gözaltına alındı.

21.17 – Darbe girişimiyle alakalı olarak 2745 adli, idari hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

‘Paralel yapı’ ile bağlantılı olduğu iddiasıyla 5 HSYK üyesinin üyeliği düşürülmüş, 2 bin 745 hakim ve savcı açığa alınmıştı.

20.52 – Askeri darbe girişiminin üslerinden biri olarak kullanılan Ankara’da bulunan Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ne yönelik operasyon sona erdi. Operasyon sonucu 67 kişilik bir grup teslim oldu.

Dünden bu yana haber alınamayan komutanlardan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi de burada tutuluyordu. Mendi’nin üsten çıkarıldığı bildirildi.

19.56 – 3. Kolordu Komutanı Öztürk gözaltına alındı. Askeri darbe girişiminin ardından hakkında yakalama kararı çıkartılan 3. Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk Bursa’nın İnegöl ilçesinde yakalandı.

19.42 – Urfa Adliyesi’nde görevli 20 hakim ve savcı gözaltına alındı.

19.27 – Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil İbrahim Ergin, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Mehmet Sezgin, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Emrah Şimşek ile aynı birlikte görev yapan Yarbay Şükrü Acar, yüzbaşılar Ersin Durur ile Celal Kiper hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

19.22 – Denizli Garnizon Komutanı 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır gözaltına alındı.

19.10 – Darbe girişimi sonrası yargıda operasyon başladı. 140 Yargıtay üyesi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 2 bin 745 hakim HSYK tarafından açığa alındı.

Yargıda operasyon kapsamında evinde arama yapılan Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan Altan ve Erdal Tercan gözaltına alındı. Bu gözaltı yargı tarihinde bir ilk.

Darbe girişimiyle ilgili haklarında yakalama kararı bulunan 10 Danıştay üyesi gözaltına alındı. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere Danıştay üyelerini hizmet binasına çağırdı.

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının silahlı darbe girişimi kapsamında başlattığı soruşturmada, hakkında gözaltı kararı verilen 10 Danıştay üyesi, hizmet binasına gelen polis ekipleri tarafından isimleri tek tek okunarak dışarı davet edildi.

Üyeler bir süre sonra polis otosuna bindirilerek emniyete götürüldü.

19.03 – Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral İshak Dayıoğlu, polis tarafından gözaltına alındı. Tuğgeneral Dayıoğlu, İl Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

18.35 – Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya’nın görevinden alındığı bildirildi.

18.29 – 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun gözaltına alındı.

17.26 – Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal gözaltına alındı.

17.23 – Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığı’nda, darbe girişimine katıldığı için çok sayıda asker gözaltına alındı.

16.49 – ABD Konsolosluğu, İncirlik Üssü’nün kapatıldığını duyurdu.

16.38 – 1.Ordu Harekat Başkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler ile İstanbul İl Jandarma Komutanı Gürcan Sercan gözaltına alındı.

15.05 – Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya ve Albay olan eşi Temel Çetinkaya gözaltına alındı.

15.03 – Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken gözaltına alındı.

14.55 – Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 15 rütbeli asker, il merkezi ve Patnos ilçesinde de birer komiser yardımcısı gözaltına alındı.

14.52 – Adana’da 10. Tanker Üs Komutanlığında görevli 4 pilot gözaltına alındı.

14.46 – Diyarbakır 8’inci Jet Ana Üs Komutanlığında görev yapan, aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100’e yakın askeri personel gözaltına alındı.

14.23 – Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Gelibolu’da Kara Harp Okulunun 467 öğrencisinin, 20 subay ve şöferlerle beraber, İstanbul’da darbe girişimine katılmak için harekete geçtikleri iddiasıyla gözaltına alındığını duyurdu.

14.11 – Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan, 5. Piyade Er Eğitim Tugay ve Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır gözaltına alındı.

14.09 – Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı: Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye’ye iade edilmesi planlanmaktadır.

14.00- Darbe girişimiyle ilgili 2. Ordu Komutanlığında düzenlenen operasyonda 114 kişi silahlarıyla gözaltına alındı. Operasyon devam ediyor.

13.40 – Genelkurmay Karargahını işgal eden askerler teslim oluyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nda görevli 3 Cumhuriyet Savcısı, sanıkları teslim almak için Genelkurmay Başkanlığı nizamiyesine geldi.

13.36 – MİT Müsteşarı Hakan Fidan, dün akşam gerçekleşen darbe girişimini gerçekleştirenlere yönelik operasyonların sürdüğünü belirterek “Sistematik operasyon bitti nokta operasyonları devam ediyor. Bu operasyonlar 1-2 saate biter. Akıncı Üssü ve Kara Havacılık’ta operasyon sürüyor” açıklamasını yaptı.

 

13.19 – Darbe girişiminin boşa çıkarılmasının ardından Şırnak’ta gözaltına alınan Tuğgeneral Ali Osman Gürcan tutuklandı.

12.49 – Başbakan Binali Yıldırım: Bu kalkışma bastırılmıştır. Toplam 161 şehidimiz, 1461 yaralımız var. 2839 çeşitli rütbede subay ve asker gözaltına alındı.

10.01 – AA olaylarda Türkiye genelinde, 194 kişinin öldüğünü, bin 154 kişinin yaralandığını bildirdi.

09.57 – Darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında Türkiye genelinde gözaltına alınan TSK mensuplarının sayısı bin 563’e yükseldi. Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan Mersin’de, Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar Erzincan’da, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat da Hatay’da gözaltına alındı.

09.30 – Kuleli Askeri Lisesi’nin 80 öğrencisinin darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre Lise’den çıkan bir grup öğrenci dün gece Çengelköy Karakolu’nun askerlere teslim edilme talebinin reddedilmesi üzerine polis merkezine gelip ele geçirdi. İlerleyen saatlerde polis merkezi darbe girişimcisi öğrencilerden geri alındı. Polis merkezinin el değiştirmesi sırasında ve sonrasında Kuleli Askeri Lisesi’ne giden polis toplam 80 kişiyi gözaltına aldı.

08.32 – CNN Türk: Akıncılar Üssü’ne operasyon düzenlendi. Operasyon sonucu Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı.

08.17 – Emniyet Genel Müdürü: Beştepe’de Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki 16 asker ölü ele geçirildi.

07.55 – Genelkurmay’dan çıkan bir tank Genelkurmay’ın etrafına araçlardan kurulan barikatlara ateş açtı

07.50 – 5 general 29 albay, gözaltında ve görevden uzaklaştırıldı.

07.45 – Genelkurmay’dan çıkan tank, barikat için yolda park eden kamyonlara ateş açtı

07.40 – SON DAKİKA AA: Türkiye genelinde 754 TSK mensubu gözaltına alındı. Darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltılar sürüyor. Bu kapsamda, 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar’ın Erzincan’da gözaltına alındığı öğrenildi.

07.31 – Marmaray seferleri ikinci bir emre kadar durduruldu.

07.28 – İstanbul Topkule Kışlası’nda gece saatlerinde başlayan ve ara ara süren gerilim, çatışmaya dönüştü.

07.24 – Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığı önünde silahlı çatışma başladı.

07.22 – CnnTürk: Savaş uçaklarının Beştepe çevresine attığı bombalar sonucunda en az 5 kişi öldü. Dünden bugüne yaşanan çatışmalarda 17’si polis en az 60 kişi öldü.

06.59 – “Yurtta Sulh Konseyi” darbe girişiminin TSK internet sitesinde yeni bir duyuru yayınladığı paylaşılıyor. Yeni duyurunun paylaşılması sonrası TSK sitesine girilemiyor.  

 

darbe-6-50 aciklamasi

06.58 – Boğaziçi köprüsünde teslim olan askerler AKP taraftarlarınca linç ediliyor..

06.53 – Genelkurmay Başkanı’ndan haber alınamıyor, yerine başka biri atandı. Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar atandığını açıkladı.

06.44 – İstanbul Acıbadem’de Türk Telekom santralindeki askerler elleri havada teslim oldu.

06.41 – T24: Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltı alındı.

06.39 – AA: TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Gölbaşı’nda düşürüldü

06.20 – F16’lar Cumhurbaşkanlığı sarayı’na 2 bomba attı.

06.17 – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) kapatan askerler ile polis arasında çatışma yaşandığı bildirildi.

06.04 – AA’nın haberine göre, Çengelköy Karakolu’na müdahale etmek isteyen askerlerle polis arasında çatışma çıktı. Çatışmada ölü ve yaralılar olduğu belirtiliyor.​

darbe-16

05.57 – AA: “Taksim anıtının önünde bekleyen askerler gözaltına alındı”

darbe-13 darbe-14 darbe-15

05.54İstanbul Harbiye‘deki TRT İstanbul Radyosu binasındaki askerler kelepçelenerek gözaltına alınıyor.

darbe-12

darbe-11

05.53 – Mersin’de, İstanbul ve Ankara’daki askeri hareketliliğe destek verdiği iddia edilen 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen, gözaltına alındı.

İddiaya göre, İstanbul ve Ankara’daki askeri hareketlilik öncesinde Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan’ın yanına giderek bağlılığını bildiren 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen, merkez komutanlığında polisler tarafından gözaltına alındı. Dağdelen’in sorgusu sürüyor. (Sol.Org)

05.39– Boğaziçi Köprüsü’ne top atışı yapıldı. Bir TOMA yandı.

darbe-10

05.38 – HDP, Meclis’te 16 Temmuz saat 14.00’te yapılacak olağanüstü toplantıya katılacağını duyurdu. HDP’den yapılan açıklamada, “Grup Başkanvekilimiz Sayın İdris Baluken, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ile bir telefon görüşmesi yaparak, demokratik siyasete sahip çıkma konusundaki ilkesel tutumumuzu aktarmış ve 16 Temmuz Cumartesi günü Meclis’te yapılacak olağanüstü toplantıya katılacağımızı iletmiştir” denildi.

05.36 – Ankara’da Meclis ve Genelkurmay önünden silah sesleri gelmeye devam ediyor. Genelkurmay önünde çok sayıda kişinin hayatını kaybetti belirtiliyor.

05.26 – Ankara Gölbaşı Savcılığı’nın açıklamasına göre, Ankara’da 42 kişi hayatını kaybetti.

05.16 – Halkevleri: Ne askeri ne de sivil diktatörlüğe izin vermeyeceğiz! Eşit, özgür, demokratik, laik bir ülkeyi kuracağız!

05.12 – Başbakan: Ankara ve Balıkesir’de havacı isyancı askerler var ve atış yapıyorlar. General seviyesinde askerlerin öldürüldüğüne dair haberler var

05.01 – CNN Türk: “Ankara’da arka arkaya çok büyük patlama sesleri duyuluyor.”

04.53 – Ankara’da Kocatepe civarından silah sesleri geliyor.

04.44 – İstanbul’da uçak seslerinin ardından, çok şiddetli patlama yaşandı. (ETHA)

04.38 – ÖDP: Ülkemizin geleceği tanklarla darbeyle ve islamcı faşizmle tayin edilemez

04.31 – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından İstanbul semalarından jet ve helikopter sesleri gelmeye başladı.

04.31 – Erdoğan: “Genelkurmay Başkanı’mızın hakkında bilgi alamıyorum. Genel sekreterimi alıp götürdüler.  Marmaris’teydim, ben ayrıldıktan sonra olduğum yeri bombalamışlar.”

04.28 – Darbe girişiminde bulunan asker Genelkurmay sitesinden yeni bir bildiri yayımlandı. Bildiride, “Ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur” denildi.

Darbe girişiminde bulunan asker Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yeni bir bildiri yayımladı. Genelkurmay’ın sitesine saat 03.10’da “Genelkurmay Başkanlığı” imzasıyla konulan bildiride, şöyle denildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri; anayasal düzeninin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzeninin tekrar sağlanması; maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur. Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz.”

darbe

04.17 – Genelkurmay önünden bir kare:

darbe-9

04.07– Ankara’da havalanan bir kobra helikopter, TBMM binasını ağır silahlarla taradı.

04.03 – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı. Duruma hakimiz diyen Erdoğan, “Bu hareket Allah’ın bir lütfu. Bu sayede TSK tertemiz olacaktır” dedi.

03.58 – İstanbul Atatürk Havalimanı’na inen Erdoğan’ın uçağı tekrar havalandı.

03.55 – FOX TV: Erdoğan’ın uçağının indiğinin söylenmesi sonrası Atatürk Havalimanı Bombalandı

03.54 – CNN Türk çalışanları, darbecilere tepki gösterdi, arbede sesleri arasında silah sesi duyuldu

03.50– Diken’in haberine göre; Ankara Emniyet Müdürlüğü ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından vuruldu.

03.49 – Darbeci askerler Hürriyet’i de bastı, binayı boşaltıyorlar!

darbe-7

03.42 – Meclis ve Genelkurmay arasında bulunan sivillere helikopterden açılan ateş sonucu onlarca kişi yaşamını yitirdi. Meclis ve Genelkurmay civarında onlarca cenaze yerde duruyor. (DİHA)

03.41 – Askerlerin müdahalesi ile CNN TÜRK’ün yayını kesiliyor. CNNTÜRK

03.34 – İstanbul semalarında yeniden uçak sesleri duyulmaya başlandı. Anadolu Yakası’nda bulunan Ünalan Mahallesi’nde büyük bir patlama oldu.

03.31 – Başbakan Binali Yıldırım: TBMM’ye yapılan saldırıda bir milletvekilinin hayatını kaybettiği yönünde bir bilgi ulaştı

03.30 – TBMM’ye bir bomba daha atıldı. Bombanın şiddetinden Kocatepe’deki evlerin camları patladı

03.29 – Genelkurmay Başkanlığı’nda yeniden çatışma sesleri geldiği belirtiliyor.

03.25 – SON DAKİKA: Bir grup asker Doğan Medya Center binasına girdi

03.10 – AA: Darbe girişiminde bulunan askerler, televizyon yayınlarını kesmek için TÜRKSAT binasına girmeye çalışıyor. Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT Kampüsü’nde görevli 2 kişi hayatını kaybetti.

03.05 – İstanbul Emniyet Müdürlüğü yakınlarında aralıklarla ağır silah sesleri duyuluyor.

03.03 – Cumhurbaşkanlığı Sarayı etrafında tur atan bir helikoptere yerden makineli tüfek ile ateş açıldı.

03.00 – Anadolu Ajansı Meclis’e bir bomba daha atıldığını ve milletvekillerinin Meclis sığınağına indiğini duyurdu.

02.50 – ESP, yaşanan askeri darbeye karşı halkı “Sokağı askere ve Saray darbecilerine bırakmayalım. Demokrasi ve özgürlük için direnelim” çağrısı yaptı.

02.49 – İBB: İstanbul’da metro sabaha kadar ücretsiz

02.48 – MİT: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar görevinin başında.

02.42 – Ankara’da İçişleri Bakanlığı binası ve yakınındaki Deniz ve Hava Kuvvetleri karargahının olduğu bölge havadan bombalanıyor.

02.40 – Meclis ve Genelkurmay binasından dumanlar yükseliyor

02.38 – Anadolu Ajansı TBMM’ye bomba atıldığını duyurdu.

02.36 – MİT Basın Müşaviri NuhYılmaz, “darbe girişiminin püskürtüldüğünü, bazı bölgelerde kısmi çatışmaların devam ettiğini” söyledi.

02.33 – Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarının rehin olduğunu ileri sürdü.

02.31 – Saray’da bulunan 3’ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

02.30 – Ankara’da darbe bildirisinin okunduğu TRT binası çevresini ablukaya alan polisler, “teslim ol” çağrısı yaptı.

02.28 – Atatürk Havalimanı kulesine el koyan askerler teslim oldu

02.25 – AKP Genel Merkezi önüne helikopterden ateş açıldı, ölü ve yaralılar var

02.16 – İstanbul Valisi Vasip Şahin: Valiliğe yönelik saldırı girişimi püskürtüldü.

02.12 – BÖG (Birleşik Özgürlük Güçleri): AKP ve faşizme karşı sonuna kadar direneceğiz! Özgürlük Güçlerini barikatlara, mevzilere ve faşizme karşı direnişe çağırıyoruz!

02.11 – EMEP: Ne darbe, ne tek adam, tek parti diktatörlüğü. Çözüm gerçek demokrasi. Çözüm laik demokratik Türkiye

02.06 – CNN Türk: Ankara’da F-16’lar darbe girişimine katılan bir helikopteri düşürdü

02.02 – Ankara Gölbaşı’nda bulunun Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yönelik bombardımanda 17 polisin hayatını kaybettiği açıklandı.

02.00 – AA: “Darbeyi planlayan kişi; görevden alınan Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse.”

01.58 – İstanbul Radyosu önündeki kısa süreli çatışmanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans gelmeye başladı.

01:55 – Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı: “Şehidimiz var, yaralımız var fakat duruma hakimiz.”

01.53 – Minarelerden okunan ezan ve selalarla halk meydanlara çağrısına, Türk Polis Teşkilatı ve polis araçlarından yapılan anonslarla: “Halkımızı meydanlara çağırıyoruz” yayılıyor.

01.37 – Deniz Kuvvetleri Komutanı ise, “darbe girişimi ile hiçbir bağlantımız yoktur” yönünde açıklama yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanı açıklamasında girişimin “TSK’nın emir komuta zinciri içinde olmadığı” vurgusu yer alıyor.

01.31 – HDP: Türkiye’nin içinden geçtiği bu zorlu ve kritik dönemde, gerekçesi ne olursa olsun hiç kimse kendini halkın iradesi yerine koymamalıdır. HDP, her koşulda ve ilkesel olarak her tür darbeye karşıdır.

hdp-darbe

01.26 – Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yürüyüşe geçen grubu engellemek için silah kullandı. Olay yerinde yaralıların olduğu bildiriliyor.

01.16 – Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın savaş uçakları tarafından bombalandığı öğrenildi.

Saray’dan dumanlar yükseliyor.

01.13 – 1. Ordu Komutanı Org. Ümit Dündar canlı yayında yaptığı açıklamada “Bu girişim TSK’nın kabul ettiği bir teşebbüs değildir. Küçük bir gruptur. Endişe edecek bir durum yoktur. TSK’nın içinde küçük bir grup bu hareketi yapıyor. Onları desteklemeyen askerimizle durumu kontrol altına alıyoruz. Bu olayla ilgimiz yok, İstanbul’da valimiz ile birlikteyiz. Gerekli önlemleri alıyoruz” dedi.

01.08 – İstanbul Taksim-Harbiye çevresinde silahlar ateşlendi.

01.07 – Reuters: ABD, Türkiye’de darbe girişimi olduğunu ancak hangi tarafın kazanacağının belirsiz olduğu görüşünde.

01.06 – AA: Ankara Emniyet Müdürlüğü, ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından saldırıya uğradı.

01.04 – Ankara’dan bombalama görüntüleri

00.58 – Kocaeli’nde Körfez Belediye Başkanının belediye anonslarından halkı sokağa çağırması üzerine AKP’liler il binası önünde toplanıyor.

00.53 – Sokağa çıkma yasağı duyurusu üzerine yurttaşlar Marketler ve bankamatikler önünde uzun kuruklar oluşturdu.

00.47 – Çankaya köşküne ilerleyen tanklara protesto gösterisi yapıldı.

00.43 – Erdoğan’ın çağrısı sonrası, İstanbul Pendik Esenyalı’nda bazı AKP’liler Türk bayrakları ile konvoy halinde eyleme başladı.

00.38 – Ahmet Şık’ın bildirdiğine göre: “Ankara Gölbaşı’ndaki özel harekat binası uçaktan bombalandı.”

00.28 – CNN Türk’e telefonla bağlanarak açıklama yapan Erdoğan,”Milletimizi illerimizin meydanlarına, hava limanlarına davet ediyorum.” diye konuştu.

00.23 – AKP İstanbul İl Merkezi bir grup asker tarafından çevrildi.

00.22 – TSK’den ülke yönetimine el konulduğu açıklaması yapılmasının ardından Marmaris’te bulunan Erdoğan, koruma ordusu ve beraberindekiler tarafından gizli bir yere götürüldüğü ve geniş güvenlik önlemleri alındığı öğrenildi.

00.18 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğu Üsküdar Kısıklı Caddesi’nde polis güvenlik önlemleri aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğu İstanbul Üsküdar Kısıklı Caddesi’nde polis güvenlik önlemleri aldı. Cadde trafiği her iki yönde özel harekat polisleri tarafından kapatıldı. Polisler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konutunun önünde önlem almış durumda.

00.09 – TRT’de “Yurtta Sulh Konseyi” adına okunan açıklamada yönetime el konulduğu ve sıkıyönetim ilan edildiği açıklandı.  Bu açıklamanın tüm kanallarda yayınlanması TSK emridir denilmekte.

00.00 – MİT yerleşkesinden askeri helikopterlere ağır silahlarla ateş açıldığı ileri sürülüyor.

23.57 – Türk Silahlı Kuvvetleri’nin internet sitesine girilemiyor

23.54 – Atatürk Havalimanı’na askeri alandan giren asker kuleye el koyarak uçuş trafiğini durdurdu.

23.52 – Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ülke yönetimine el koymasından sonra, asker İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde polisin silahını almaya çalışıyor. NTV muhabiri polis şefinin Vatan Emniyet’teki hiçbir polisin silahını teslim etmeyeceğini açıkladığını söyledi.

23.47 Vatan Emniyet binasında çatışma seslerinin geldiği bildirildi. Beylerbeyi Sarayı ve Boğaz Köprüsü’nde de çatışma sesleri var.

23.46 – AA’nın haberine göre; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın askeri kalkışmada bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığını bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin internet sitesinden yapılan açıklamada yönetime el koyduğunu açıkladı.

TSK’dan yapılan açıklama şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetleri; anayasal düzeninin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzeninin tekrar sağlanması; maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur.
Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz.”

Türkiye, 12 Eylül 1980’den yaklaşık 36 yıl sonra ilk kez darbe girişimine sahne oldu. İstanbul’da jandarma birliklerinin iki boğaz köprüsünü de Anadolu’dan Avrupa’ya geçiş yönünde kapatmalarıyla farkına vardığı gelişmeler Ankara semalarında savaş uçaklarının alçak uçuşlarıyla netlik kazanmaya başladı. Kızılay’daki Genelkurmay Başkanlığı karargâhının önüne çıkan yolların kapatılmasıyla devam eden gelişmeler sırasında Başbakanlık MİT Müsteşarlığı’nın bulunduğu Yenimahalle ilçesinde alçak uçuş yapan helikopterlerden ateş açıldığı haber verildi. 

Gelişmeler üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü bütün polis teşkilatını görev başına çağırırken Genelkurmay Başkanlığı’nın hemen yanında bulunan İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü binalarından bazı polislerin Genelkurmay karargâhına yöneldikleri bildirildi. Yaklaşık 1,5 saat süren bu olağanüstü askeri hareketlilik sırasında hükümet ve Cumhurbaşkanlığı’ndan hiçbir açıklama gelmedi.

Türkiye’de yapılan bütün askeri darbelerin sembolü olan Türkiye Radyo ve Televizyonları’nın (TRT) son askeri hareketliliğin üzerinden yaklaşık 3 saat geçtikten sonra yayını durduruldu.

TRT’nin reji odalarına askeri yetkililerin girdiği ve açıklama yapmaya hazırlandıkları iddia edildi.

Saat 23:00’te Başbakan Binali Yıldırım “Kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz” ihtimali üzerinde yaptı.

1. Ordu’ya bağlı zırhlı birlikler bünyesindeki tanklar ve zırhlı kariyerlerle Atatürk Havalimanı kapatıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, “Bu bir kalkışmadır. Bunu yapanlar en ağır şekilde bedelini ödeyeceklerdir. Asker içinde bir yapılanma girişimde bulundu. Buna henüz darbe mümkün değil” dedi.
One thought on “Darbecilerin kapışmasında, kaybeden askeri darbe oldu! – Dakika dakika

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir