AB’den idam cezası uyarısı: Müzakerelerin sonu olur

Avrupa Birliği (AB) ve Alman hükümeti, idam cezasının geri getirilmesi tartışmalarıyla ilgili uyardı. Açıklamalarda idamın geri getirilmesi durumunda, AB üyeliği için sürdürülen müzakerelerin sonlandıracağı konusunda Türkiye’yi uyardı.

AKP/Saray iktidarın idam cezasının geri getirilme tartışması üzerine Almanya ve AB ülkelerinden sert uyarılar geldi.

Alman hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert, idam cezası çıkarılmasının Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği yolunu tıkayacağını söyledi. Seifert, “İdam cezasının uygulandığı ülke Avrupa Birliği’ne üye olamaz. Dolayısıyla Türkiye’de idam cezasının yasalaştırılması tam üyelik müzakerelerinin sonu olur” dedi. Darbe girişimi kınayan Seibert darbe sorumlularına yapılacak muamelede hukuk devleti ilkelerine ve orantılılığa bağlı kalınması gerektiğini söyledi. Darbenin püskürtülmesinden sonra askerlere yapılan keyfi ve intikam amaçlı muameleyi esefle izlediklerini belirten Alman hükümeti sözcüsü darbeden bir gün sonra 2 bin 500 hakim ve savcının açığa alınmasının da akla birtakım soruları getirdiğini ifade etti.

SEEHOFER: ERDOĞAN DEVLETE DAHA FAZLA HAKİM OLACAK

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi’nin Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Horst Seehofer de devletin darbe girişimine gösterdiği sert tepkinin hukuk devleti ilkelerine zarar verdiğini belirtti. Seehofer “Erdoğan’ın üslubu önümüzdeki ay ve haftaların zor geçeceğine işaret ediyor” dedi. Bavyera Başbakanı partisinin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tanınmasına karşı olduğunu da tekrarladı.

AB: İDAM CEZASINI UYGULAYAN ÜLKE AB ÜYESİ OLAMAZ

Brüksel’de biraraya gelen AB dışişleri bakanları da Türkiye’de darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeleri ele aldı.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “İdam cezasını uygulayan hiçbir ülke AB üyesi olamaz” dedi. Mogherini, darbe girişiminin temel haklar ve hukuk devleti ilkesinin ihlal edilmesine gerekçe oluşturamayacağını ifade etti. AB Konseyi de Türkiye’nin idam cezasını geri getirmesi halinde Konsey’den çıkartılması gerektiğini açıkladı.

AB’ye üye ülkelerin dışişleri bakanları da Türkiye’de yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını açıkladılar. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Türkiye’de otoriter bir yönetimin hakimiyeti oluştuğunu belirtti. (ETHA)

 
One thought on “AB’den idam cezası uyarısı: Müzakerelerin sonu olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir