HDP’den Hükümete uyarı ve öneriler

Parti organları ile darbeyi ele aldıkları toplantısı sonrasında adeta darbe koşullarından çıkmanın yol haritasını sunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran darbesinin ve Kürdistan’daki savaşın darbeye zemin hazırladığını söyledi. Demirtaş, demokrasi cephesinin geliştirilmesi, sokaklardaki DAİŞ’lilerin engellenmesi, işkencenin sona ermesi gibi talepleri de dile getirdi ve İmralı konusundaki hassasiyetin temel hassasiyetler olduğunu vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MYK ve Meclis Grubu ortak toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklama yaptı.

Demirtaş, 15 Temmuz’da gerçekleştirilen askeri darbe girişimine yol açan siyasal süreçten AKP’yi sorumlu tuttu. AKP’nin üç temel hatasının bu sürece zemin hazırladığına dikkat çekti, 7 Haziran sonrası Saray darbesi, Kürt sorununda barış sürecinin sona erdirilmesi ve dış politikada uygulanan yalnız politikasının bu süreci hazırladığını söyledi.

Demirtaş şöyle konuştu: “Darbenin gerçekleşmemiş olması, siyasetin takındığı ortak tutumdur. Madem darbe girişimi kontrol altına alandı, soğukkanlılıkla yapılacakları konuşmamız gerekir. Darbe girişiminin adım adım gelişimini iyi analiz etmek, yapılan yanlışları cesurca teslim etmek gerekir. Aksi durumda darbe girişiminden doğru dersler çıkarılamaz. 7 Haziran’da bir uzlaşma kültürü, Türkiye siyasetinin önünün açılması yerine bir sivil darbeyle el konuldu. 15 Temmuz’da yapılan askeri darbenin zemini oluşturuldu. 7 Haziran sonrasında parlamentoda koalisyon oluşturulsaydı, ülkenin yönetimini uzlaşı kültürü sağlayabilseydi bu süreç olmayacaktı. İkincisi barış süreci sürdürülmüş olsaydı, içeride savaş ortamı yaratılmasaydı, darbe zemini güçlenmemiş olurdu. Ha keza dış politikadaki hatalar 15 Temmuz’u cesaretlendiren hatalardandır.”

‘AKP SÜREÇTEN DERS ALMALI HATALARINDAN DÖNMELİDİR’

Darbeye zemin hazırlayan hatalar düzeltilmediği süreci Türkiye’nin darbe mekaniğinden kurtulamayacağına dikkat çeken Demirtaş, “15 Temmuz durdurulmuş olabilir, ama ülkeyi darbeyle yönetme hevesi arayışı sonlanmamıştır. Kutuplaşma ve kamplaşma ortadan kalkmamıştır. AKP’nin izlediği kutuplaştırma siyaseti derin bir yara açmıştır. Kutuplaşma ortamı kalkmış gibi davranılırsa, muhalefetin darbe karşıtı söylemi, AKP’nin politikalarına sunulmuş destek gibi algılanırsa hata yapılmış olur. Artık askeri ve sivil darbelerden vazgeçilmesi isteniyorsa, uzlaştırıcı aklı dilden başlayarak ortaya koymak zorundadır” diye konuştu.

‘AKP’YE DEĞİL DEMOKRASİ İÇİN DESTEK VERİLMİŞTİR’

Meclis’te yer alan partilerin ve toplumun büyük bir bölümünün darbe karşıtı pozisyonunun partizanca küçük kazanımlar için kullanılacak tarihsel süreçler olmadığına vurgu yapan Demirtaş konuşmasında şunları söyledi:

“AKP darbe karşıtı pozisyonu partizanca küçük kazanımlar için kullanırsa bir fırsatı kaçırmış olacaktır. Bu tür süreçler, iktidar partisinin veya bir partinin toplumun ortaya koyduğu veraseti kendi ucuz ve basit çıkarlar için kullanılacak tarihsel süreçler değildir. Darbe karşıtı toplumsal uzlaşma, demokrasiye doğru evriltilirse anlamlı olur. AKP temel hatalı politikalardan hızla döndüğünü, düzelteceğini ortaya koyan işaret eden adımlar atarsa önümüzdeki süreci kurtarmak mümkün olur. Korkumuz odur ki bugün sokaklarda yaşanan özellikle belli grupların IŞİD zihniyetiyle sanki sokakları teslim almışçasına, devleti ele geçirmiş gibi gruplar gibi davranırsa yeni bir kaosa, iç savaşa doğru götürecektir.

Darbeye karşı demokratik hakkını kullanarak sokaklara çıkmak meşru haktır. Bunu demokrasi için değil, IŞİD gibi, toplumun diğer kesimlerine baskı uygulaması için göz yumulursa, provokasyonlara göz yumulursa, 15 Temmuz’u aratacak kaosa sürüklenebilir. Hükümet dikkat bunlara dikkat etmelidir.

‘BİZİM TOPLUMSAL GÜCÜMÜZ DEMOKRASİ GÜÇLERİDİR’

AKP husumetten faydalanarak, doğru adımlar atarsa ne ala. Bizim asıl toplumsal gücümüz, demokrasi güçleridir. Demokrasi cephesini örmeli, her türlü darbeye karşı demokrasiyi birlikte savunmanın zamanıdır. Bugün yapılmayacaksa, gelecekte yapılmasının fırsatı olmayacaktır.

AKP hata yapmakta ısrar ederse, 14 yıldır başarılıymış gibi uygulamaya devam ederse, toplumun yenilenme ihtiyacını doğru okuyamazsa daha çetin günler, zahmetli günler bizi bekliyor anlamına gelir.

‘GÜNLERCE BODRUMDA KALANLARLA EMPATİ YAPTIĞINI UMUYORUZ’

Sokağa çıkma yasaklarıyla yaşamını zehir ettiğiniz Kürtler, darbecilerle tavır göstermiştir. Parlamentoda savaş uçakları saldırısı sonrasında bodruma sığınanlar, günlerce bodrumda kalan Kürtleri empati yaptığını umuyoruz.

Savaş kötüdür, darbe kötüdür. Ankara’ya savaş uçakları bomba yağdırmadan bunun idrak edilmesi lazım. HDP olarak toplulumuzun aydınlık günlere taşıma sorumluluğuyla hareket edeceğiz.

HÜKÜMETE TARİHİ UYARI VE ÖNERİLER:

Bu kapsamda toplantımızda bazı öneriler ortaklaştırılmıştır. Bunlar şu şekildedir:

* Bir yıldan fazla süredir İmralı’da hiçbir şekilde görüşme yapılamıyor. Bu darbe gecesinde İmralı’da neler yaşandığını bilmiyoruz. Meclis’i bombalayan güçlerin İmralı’da neler yaptığını bilmiyoruz. Adalet Bakanlığı ne kadar kısmı bir açıklama yapmış olsa da bu tatmin edici olmaktan uzaktır.  İmralı’ya Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatlarının zaman kaybetmeden gönderilmesi çok acil bir durumdur. Hızlı bir şekilde bunun yerine getirilmesi gerekir.

* Askere dokunulmazlık sağlayan kanunun ne kadar hatalı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu yasasın da hızlıca bir şekilde geri çekilmesi lazım

* Genel Kurmay Başkanlığı artık Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı hale sivil siyaset tarafından denetlenen bir kuruma dönüştürülmelidir. Tek başına özerk bir yapıda hareket etmesinin darbelere zemin sunan bir hata olduğu artık anlaşılmalıdır.

* Meclis’te 15 Temmuz darbe girişimini araştırma ve bütün yönleriyle ortaya çıkarmak için bir araştırma komisyon hızlıca kurulmalıdır.

* Bundan sonra atılacak adımları anlamak ve süreci karşılıklı olarak değerlendirmek için tüm siyasi parti liderleri bir zirve masası etrafında hızlı bir şekilde acil olarak toplanmalıdır.

* Bireysel silahlanma çağrısı yapılıyor bu derhal düzeltilmeli. Yapılan bu çağrının hata olduğu, çağrıyı yapan kişi tarafından bizzat kamuoyuna ilan edilmelidir. Bireysel silahlanmanın önü alınamaz. Bu çağrılar artık devletin toplumu koruyamayacağı algısını güçlendirecektir. Bu çağrıyı yapanlar sorumsuzca yaptıkları bu çağrılarını derhal düzeltmelidir.

* Sokakta demokrasi dışı provokasyon saldırıları gerçekleştirenlere karşı gereken müdahale yapılmalıdır. Demokrasi için sokakta olanların gösteri hakkı korunmalıdır. Sadece AKP yanlılarının değil, AKP’ye de darbeye karşı olanların gösteri hakkı güvence altına alınmalıdır.

* Darbeci olduğu belirtilen yüzlerce, binlerce insan gözaltına alınmış durumda. Bu kişilerin bu süreçte bu zanlılara aleni bir şekilde işkence yapıldığı yayınlanan görüntülerde görüldü. Bu uygulamalara derhal son verilmesi lazım ve bunu yapanlar hakkında soruşturma yürütülmelidir.

* Sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği yerlerde bu yıkımlara ve yasaklara son verilmedir. Buraların inşası için toplumsal dayanışmaya engel çıkarılmasına da son verilmesi hükümetin son vermesi lazım. Aylardır Kürtler sokağa çıkmasın diye orduyu, bugünkü darbeci güçleri orada görevlendiren Hükümet bütün bu yıkımlardan hesap vermesi gerektiğini görerek hareket etmelidir.

DEMİRTAŞ’TAN HALKA ÇAĞRI

Halka da seslenen Demirtaş, “Bütün halkımızdan beklentimiz şudur. Sokaklarda provokasyon için gösteri yapacaklar olacaktır. Bütün bunlara prim verilmemelidir. Provokatörlerin teşhir edilmesi ve etkisiz kılınması lazım. Sokakta bir avuç grubun estirdiği terörü teslim olunmaması lazım. Korkuya sevk etmek için amaçlanan gösterenlere karşı halk karşı koyma cesaretini örgütlemelidir” dedi.

‘İDAM GERİYE DOĞRU DOĞRU UYGULANMAZ’

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Demirtaş, idam tartışmalarına “TBMM değiştirmesi mümkün gözükmüyor. Uluslararası sözleşmeler var. İdam cezası gelse bile geriye doğru uygulanmaz. Yani darbe girişimini gerçekleştirenlere isteniyor ama onlara uygulanamaz. Bundan sonra işlenecek suçlar için olur. İdam edeceğiz üzerinden tartışma yaratıyorlar da bunun mümkün olmadığın iyi biliyorlar. Bunu mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz. Tavrımız kesinlikle hayır olacaktır, insanlık suçudur, hiçbir sorunu çözmemiştir. İdamın hiçbir ikna gücü yoktur” yanıtı verdi.

‘ÖCALAN DURUMU ÇOK CİDDİ BİR KONUDUR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumu ile ilgili soruya ise konunun takipçisi olacaklarını belirtti ve “Girişimlerimiz devam edecektir. Bu konu çok ciddi gerilimlere yol açma pozisyonu taşıyor” uyarısında bulundu.

 
One thought on “HDP’den Hükümete uyarı ve öneriler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir