İHD ve TİHV: Devleti insan haklarına uymaya çağırıyoruz

Darbe girişiminin ardından yaşananların insan hakları ihlallerine dikkat çeken İHD ve TİHV, İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamada, “Başta devlet yetkilileri olmak üzere herkesi her koşul ve şartta insan hakları ilkelerine uymaya çağıyoruz” denildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, darbe girişiminin ardından yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin şube binasında asın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına İHD Şube Yöneticisi Eren Keskin ile TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe katıldı. Toplantıda konuşan İHD Şube Yöneticisi Eren Keskin, darbenin teğet geçmesi herkesi rahatlatmış olduğunu söyledi. Keskin, “Bu girişimin ardından yaşananlar, uzun süredir askıya alınmış olan toplumsal barışı ve insan haklarını kullanılmaz hale getirmiştir. Kamuoyunda darbe girişimcilerinin emri altındaki erlerin durumu tartışılmaktadır. Sivil kitlelerin veya polisin müdahalesi ile birçoğu yaşamını yitirmiş veya ağır işkencelere maruz bırakılmıştır. Derneğimize telefonla veya bizzat gelerek, başvuruda bulunan asker aileleri çocuklarının yaşamlarından endişe duyduklarını ifade etmişlerdir” dedi.

“Demokrasiye sahip çıkan öfkeli halkın tepkisi” olarak lanse edilen durum hükümet ve devlet yetkililerinin yanlış tutumuyla oluştuğuna dikkat çeken Keskin, “Öyle ki teslim olan askerlerin öldürülmesi ve kameralar önünde binlerce kişinin işkenceye maruz kalması, darbeci şiddetin karşı bir şiddetle daha ağır sonuçlara ulaşmasına yol açmıştır” diye konuştu.

Darbe girişimi ardında hapishanelerde yaşananlara dikkat çeken Keskin, “Türkiye geneli hapishanelerde hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen, siyasi tutsaklar ile hiçbir şekilde aile, avukat veya telefon görüşü yaptırılmamaktadır, siyasi tutsakların duruşmalarına götürülmedikleri görülmektedir. Tutsak yakınları ve avukatlarının görüş talepleri ‘ikinci bir emre kadar tüm görüşler yasaklanmıştır’, ‘jandarmaların duruşmalara giden siyasileri bırakacağın düşünüyoruz, bu nedenle duruşmaya göndermiyoruz’ şeklinde cevaplanmaktadır” dedi.

Hak ve özgürlükleri korumak ve geliştirmek şiarıyla yola çıktıklarını belirten Keskin, “Darbeleri ve darbeci zihniyeti her alanda ve her koşulda kınıyoruz. Aynı şekilde devlet yetkilileri başta olmak üzere herkesi her koşul ve şartta ulusal ve uluslararası insan hakları metinlerine ve evrensel insan hakları ilkelerine uymaya çağırıyoruz” diye belirtti.

TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe de gözaltında ve hapishanelerde bulunan, ulaşılamayanlarla ilgili ciddi kaygılar taşıdıklarını ifade etti. Efe, “Biz insanlığa karşı suç işlemiş Cizre generallerini gibi insanlarında işkenceye maruz kalmamasını istiyoruz” dedi.

Efe, yaratılan bu travmanın etkilerinin giderilmesi için ellerinden geleni yapacakları belirterek bu süreçte olumsuz etkilenen herkesin kendilerine başvurabileceklerini söyledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir