SGDF’li gençler: Bir adım geri atmayacağız

Suruç katliamında 33 arkadaşlarını yitiren SGDF’li gençlerden Felat Yağ, “Onlar demokrasi mücadelesi verirken ölümü göze almışlardı. Bizde yoldaşlarımız gibi ölümü göze aldık. Bu yolda ölümde var biliyoruz. Ancak bir adım geri atmayacağız” dedi.

Kobanê’ye fidan, kitap ve çocuklara oyuncak götürmek için Suruç’a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğündeki 33 genç, Amara Kültür Merkezi bahçesinde emniyetin bilgisi dahilinde DAİŞ eli ile katledilmelerinin üzerinden 1 yıl geçti. Katliamın birinci yıldönümünde, SGDF Urfa üyeleri, katledilen arkadaşlarının mücadelesine bağlılık sözü verdi.

‘Oyuncaklar Kobanê’ye gidecek’

Kobanê’ye götürülemeyen oyuncakları, fidanları bir gün götüreceklerini söyleyen SGDF üyesi Felat Yağ, “Bir yıl önce Suruç’ta şehit olan arkadaşlarımızı katlederek halka boyun eğdirmeyi planladılar. Ancak başarılı olamadılar. 33 arkadaşımız katledildi ama binlercesi düştü yollara. Arkasından savaş yürütülüyor Kürdistan’da ama halk sokaklara çıktı, tepki gösterdi. Demek ki korkmuyorlar ve korkmuyoruz” diyerek yaşamını yitirenlerin verdiği mücadelenin devamını getireceklerini söyledi.

‘Batıdan Kürdistan’a köprü oldular’

“Onlar Türkiye’den Kürdistan’a köprü olmak istediler” diye bahsettiği 33 Sosyalist gencin düşlerinin kısmen gerçekleştiğini söyleyen Yağ, “Yoldaşlarımızın yaptığı fiili, sembolik bir şey olacaktı. Ancak devamı gelecekti ve belki herkese örnek olacaktı. Baktığımızda batıdan Kürdistan’a bir köprü oluşturabilmişler. Kürdistan’da yaşanan savaşa her yerden tepkiler geldi” dedi.

‘Geri adım atmayacağız’

Katledilen gençlerin canları pahasına yola çıktıklarını belirten Yağ, “Onlar zaten demokrasi mücadelesi verirken ölümü göze almışlardı. Bizde yoldaşlarımız gibi ölümü göze aldık. Bu yolda ölümde var biliyoruz. Ancak bir adım geri adım atmayacağız” dedi.

Davanın takipçisi olacaklarını söyleyen Yağ, dosyada ki gizlilik kararının asıl katliamı gerçekleştirilenleri gizlemek için olduğunu belirtti. Kobanê’ye sembolik de olsa oyuncak götüreceklerini söyleyen Yağ, “Onların yarı da kalan planlarını biz SGDF’liler olarak yürütmeyi düşünüyoruz. Oyuncaklar da gidecek, fidanlarda. Yalnız Kobanê’ye değil savaşın yaşandığı her toprağa gitmek gerek” diye konuştu.

‘Düşleri yarım kalmayacak’

1 yıl önce gerçekleşen katliam davasındaki tek gelişmenin Suruç Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkında açılan dava olduğunu söyleyen SGDF’li Ferhat Vakar ise, “Emniyet müdürünün gizli bir şekilde ifadesi alındı. Adaletsizliklerini burada da gösterdiler. Sorumlular bulunup yargılanacağı güne kadar biz mücadele edeceğiz. Onların yarım bıraktığı halkların kardeşlik köprüsü oluşturuldu. 33 yoldaşımız savaş mağduru çocuklar için yola düşmüştü. Şimdi baktığımızda Cizre, Sur, Nusaybin’de de savaş yürütülüyor. Bu savaşa Türkiye halkları da ses çıkarmalı” dedi.

20 Temmuz’da katliamın yaşandığı Amara Kültür Merkezi’nde olacaklarını söyleyen Vakar, bütün engellemelere rağmen SGDF’liler olarak katliamın yaşandığı yerde arkadaşlarını anacaklarını söyledi. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir