Sol-Sosyalist partiler: Demokratik cephe örülmeli

Darbe girişimine giden yolun AKP ve Saray politikalarıyla örüldüğünü belirten sol sosyalist partiler, çözümün ne askeri ne sivil darbede olmadığına, çözümün demokrasi güçlerinin birleşik mücadelesiyle gelişeceğine işaret etti. Artık Türkiye’nin eskisi gibi yönetilemeyeceğine dikkat çeken sol partiler, demokratik cephe önerisinde bulundu.

15 Temmuz askeri darbe girişimini, girişimin ardından kitlelerin sokağa çağrılması ve sokaklarda yaşananları Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Eş Sözcüsü Naci Sönmez ve Emekçi Hareket Partisi (EHP) Sibel Uzun DİHA’ya değerlendirdi.

ESP: Devlet içindeki güçler ciddi kriz yaşıyor

Asıl darbenin 7 Haziran seçimleri sonucu AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından toplumsal hareketlere dönük olarak gerçekleştiğini belirten ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, darbe girişiminden dolayı yargılanan isimlerin AKP’nin bu sivil darbe sırasında Kürdistan’da yürüttüğü savaşta ortaklaştığı kesimler olduğunu söyledi. Son bir yıldır devlet içindeki güçler arasında ciddi bir kriz durumu yaşandığına dikkat çeken Çelebi, darbe girişimine Erdoğan’ın başkanlık hayalleri ile attığı adımlar sonucu bu krizin derinleşmesinin yol açtığını söyledi.

“Elbette biz ezilenler, emekçiler ve partimiz, bu konu da ne saray darbesi ne de askeri darbeyi halkın kurtuluşu olarak görmüyoruz” diyen Çelebi, halkın kurtuluşu için birleşik mücadelenin büyütülmesini ve ortak cephenin örgütlenmesi gerektiğini söyledi. Çelebi, yaşanan darbe girişiminin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık hayalleri, faşist darbenin de devleti ele geçirme girişimi ve karşılıklı hamlesinin bir sonucu olarak görmek gerektiğini söyledi. Çelebi, “Halklarımızın burada izleyeceği yol gerçek bir demokrasiden geçmelidir” dedi.

Devrimci Parti: Demokrasi güçleri bir cephe örmeli

Darbe girişimini değerlendiren Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ise yaşanan darbe girişiminin AKP-Saray’ın Türkiye’yi sürüklediği çıkmazı apaçık ortaya koyduğunu söyledi. “Sistemleri çürüyor artık” diyen Göllü, hem bu çürümüş sistemin hem askeri darbenin hem de AKP’nin darbe girişimi sonrası savunduğu “demokrasi” anlayışın çözüm olmadığını söyledi. Göllü, “İŞİD’vari yöntemler ile askerin boğazının kesilmesi, şeriat talep edilmesi, aynı zamanda demokrasi diye haykırılması birbirine tezat talepler” dedi.

AKP’nin darbe girişimini politik bir materyal olarak başkanlık için kullandığını söyleyen Göllü, bu iki seçenek dışında devrimci bir seçeneğin de olduğunu söyledi. Demokrasinin ancak işçi sınıfının emekçilerin katılımı ile mümkün olabileceğini, demokratik olmayan güçlerin demokrasiden söz edemeyeceğini belirten Göllü, üçüncü seçeneği emekçi halkların ortaya çıkartacağını söyledi.

Göllü, “Darbe pratiği şunu gösterdi, Türkiye sistemi artık bir bütün olarak, eskisi gibi yönetilemiyor. Burada tabi ki başkanlığa giden bir yol olarak görecek bunu iktidar. Bunun karşısında demokrasi güçleri, daha güçlü olmalı, bir cephe örgütlemeli, ortak bir mücadele içinde olmalı” diye konuştu.

EHP: Birleşik mücadele

Yaşanan darbe sürecinin demokratik işleyiş açısından asla kabul edilemez olduğunu ifade eden Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun ise darbe sürecine giden yolun Erdoğan ve AKP siyaseti ile adım adım örüldüğünün unutulmaması gerektiğini söyledi. Uzun, “Demokrasi için saraya karşı halklar mücadelesinden yana olmalıyız. İç savaş tehlikesine karşı birleşik mücadelede yerimizi almalıyız” dedi.

Yeşiller: Hiçbir darbe çözüm getirmez

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez de askeri ve sivil tüm darbe girişimlerini reddettiklerini belirterek, çözümün darbede değil demokrasi de olduğunu söyledi. Sönmez, “Tek çözümün bu gün ki kutuplaşma zeminin, Türkiye de kutuplaşma yaratan iklimin çözümünü, eşitlikçi özgürlükçü, ekolojik, eşit bir düzen ile ancak çözüme kavuşturulacağını düşünüyoruz ve bu gibi durumların karşısında duruyoruz” dedi.

Askere dokunulmazlık zırhı yasasının ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gibi girişimlerin bu darbe girişimine zemin hazırladığını ifade eden Sönmez, iktidarın bu yaşananlardan bir ders çıkarmasını, siyasi bir şova çevirmeden, Türkiye’nin demokratik geleceği açısından değerlendirmesini ve toplumsal muhalefete karşı bugüne dek sürdürdüğü anti demokratik uygulamaları sonlandırması gerektiğini söyledi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir