Suruç anmasında yasağı hatırladılar! Muhaliflere yasak, yandaşlara serbest

Urfa Valiliği’nin 15-25 Temmuz arası etkinliklere getirdiği yasak, darbe karşıtı eylemlerde uygulanmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine üç gündür yasaklı sokaklarda protesto gösterileri yapılırken, valilik, yarın yapılacak olan Suruç katliamı anmasında ise rafa kaldırdığı yasağı tekrar devreye koydu. Kentteki sivil toplum örgütleri ise yasağa tepkili.

Urfa Valiliği’nin süreklilik kazandırdığı yasaklardan biri olan 15-25 Temmuz arası kent genelindeki her tür etkinliğin yasaklanması kararı, HDP‘nin 15 Temmuz’daki açıklaması ve Suruç Aileleri İnisiyatifi‘nin Amara Kültür Merkezi’ne anıt dikme çabasında uygulanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra halkı sokağa çağırınca Urfa Valiliği’nin kararı askıya alınmış, 3 gün süren sokak gösterilerinden sonra basına konuşan Urfa Valisi Güngör Azim Tuna, Suruç katliamının 1’inci yıldönümü etkinliklerini “Yasak” kararına işaret ederek, izin vermeyeceklerini söyledi. Kentte süreklilik kazanan yasaklar ve sokağa çıkan yandaşlara uygulanmayan kararı değerlendiren DİSK, Eğitim-Sen ve İHD temsilcileri, valiliğin uygulamasının çelişkili olduğuna dikkat çekti.

‘Yasak kalktı mı kalkmadı mı?’

Yaşananlara karşı hukuktan ve demokrasiden yana olduklarını, 15 Temmuz’dan bu yana geçen sürede yaşananlara bakıldığında Valiliğin açıklama yapması gerektiğini dile getiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şube Eşbaşkanı Atilla Yazar, “Urfa Valiliği her etkinlik öncesinde yasak kararı alıyor. Nevroz yaklaştığı zaman yasak kararı alıyor. İnsan Hakları Haftası yaklaştığı zaman 5- 10 gün yasak kararı alıyor. Buradan Urfa Valiliği’ne soruyoruz; siz bu yasağı kaldırdınız mı, kaldırmadınız mı? Kaldırdıysanız sitenizde yayınlayın bunu. Kaldırmadıysanız eğer biz bu yasağı yalnızca halkın bir kesimi için alıyoruz demesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Yasaklı süreçte insanlar alanlara çağrıldı’

Yasak kararı veren Valiliğin kendilerinin de karşısında durduğu darbe sonrasında halkı sokağa çağırdığını söyleyen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Urfa Şube Eşbaşkanı Mehmet Keklik, “Haklı olunduğu takdirde fiili ve meşru taleplerin kullanılması gerekiyor” dedi. Valilik tarafından 14 Temmuzda alınan yasak kararının muhalif kesimlere yönelik olduğuna dikkat çeken Keklik, “Kendi talepleri olunca yasaklar tanınmıyor. Yasaklı süreçte Riha’da binlerce insan alana çağrıldı. Emniyetin araçlarından yapılan anonsla ‘sokağa çıkın’ denildi. Bu anlamda halkın iradesine güveniyor ve inanıyorsanız sizden farklı düşünen insanların demokratik tepkilerini hazmetmelisiniz ve onlara da aynı kolaylığı sağlamalısınız. Ama sizden farklı düşünen insanları yasaklar ile susturmaya çalışırsanız, ortamı terörize etmeyi sizler gerçekleştirmiş olursunuz” dedi.

Yasak muhaliflere

Yaşananların tehlikeli bir görünüm sergilediğini, AKP’nin Valilik, Emniyet ve kolluk aracılığı ile kendisine dönük saldırıları bertaraf etmeye çalıştığını ifade eden DİSK Genel İş Sendikası Urfa Şube Başkanı Sadık Demir, “Bu ülkede AKP’nin menfaatine dönük şeyler demokrasi sayılıyor. AKP’nin aleyhine olabilecek durumlar terörize ediliyor” dedi. Gözaltına alınan generaller ile AKP’nin el ele vererek bir dönem demokrasi güçlerini bertaraf etmeye çalıştığını söyleyen Demir, “Riha’da ki yasak kararı, demokrasi çevrelerinin seslerini kesmek için AKP’nin direktifiyle, AKP’nin valileri tarafından çıkarıldı. Ama bu gün aynı kişiler demokrasiye sahip çıkalım adı altında devletin bütün imkanlarını seferber ediyorlar. Hepimiz hep birlikte demokrasiye sahip çıkalım. Hep birlikte darbeye karşı çıkalım ama AKP’nin yapmak istediği bana karşı bir saldırı varsa demokrasiye sahip çıkmadır. Benim baskılarıma karşı gelen, sesini duyurmak isteyenler ise terörize edilerek yasak konuyor” diye konuştu.

Temsilcilerin ajansımıza konuştuğu saatlerde basına açıklamalarda bulunan Urfa Valisi Güngör Azim Tuna, 20 Temmuz’da Suruç Aileleri İnisayitifi’nin Suruç’ta katliamın yaşandığı Amara Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki düzenleyecekleri anmaya izin vermeyeceklerini söyledi. Tuna, izin verilmeme konusunda “yasak” kararına işaret etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir