33 düş yolcusu mezar başlarında anıldı

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) Kobane’nin yeniden inşa kampanyası kapsamında gittikleri Suruç’ta AKP-DAİŞ işbirliğiyle 20 Temmuz 2015 tarihinde katledilen 33 düş yolcusu katliamın birinci yılında mezarları başında anıldı. SGDF ve Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısıyla yapılan anmalarda, 33 düş yolcusunun mücadelesinin halklara umut olduğu belirtildi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nın (SGDF) Kobanê’nin yeniden inşa kampanyası kapsamında gittikleri Suruç’ta AKP-DAİŞ işbirliğiyle 20 Temmuz 2015 tarihinde katledilen 33 düş yolcusu, katliamın birinci yıldönümünde mezarları başında anıldı.

SGDF ve Suruç Aileleri İnisiyatifi‘nin çağrısıyla katliamın yaşandığı saat olan 11:50’de gerçekleştirildi. Suruç şehitleri Duygu Tuna, Cemil Yıldız ve İsmet Şeker Sultangazi’ye bağlı Gazi Mahallesi‘nde bulunan mezarı başında anıldı. Saygı duruşunun ardından söz alan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) İstanbul sözcüsü Pınar Türk, “Öfkeliyiz, üzgünüz ama nereye yansıtacağımızı çok iyi biliyoruz” dedi. Suruç’ta patlayan bombanın Saray’ın, AKP hükümetinin katliamlarının başlangıcı olduğunu belirten Türk, “Suruç’ta patlayan bombaları pek çok bomba takip etti. Bizler yoldaşları olarak onların düşlerini gerçekleştirmek için mücadeleye devam ediyoruz. Devam etmeye de söz veriyoruz” diye konuştu. Polislerin Suruç şehitlerinin mezarlarına yönelik saldırısını hatırlatan Türk, “Bizler bulunduğumuz her alanı savunmaya devam edeceğiz. Onların yolundan ayrılmayacağız” dedi.

‘ANNELERİN GÖZYAŞLARI KATLİAMCI ZİHNİYETİ BOĞACAK’

suruc-anma-gazi-2

Suruç Şehidi Cemil Yıldız’ın kızı Gamze Yıldız da “Burada 33 aile olarak bir kısmımız burada bir kısmımız Amara’da bir kısmımız mezar başlarında bir kısmımız acılı evlerinde, bir yerlerdeyiz” dedi. Komünist kadınlar Yeliz Erbay ve Şirin Öter’i katleden zihniyetle Suruç katliamını yaratan zihniyetin aynı olduğunu kaydeden Yıldız, “Yıllardır bu coğrafyada katliam yaptılar ama bu kanlı topraklardan fışkıran annelerin elleri, gözyaşları, bizleri babasız annesiz bırakan bu katliamı bu zihniyeti birgün boğacak inanıyoruz. Artık acıyı öfkeyle bilemenin zamandır” dedi. Amara Kültür Merkezi’ne Suruç anıtının yerleştirilmesine yönelik polis engellemesine tepki gösteren Yıldız, “Ailelerimizin orada 33 canımızı ölümsüzleştirmeye çalıştığı anıtı toprağa dikmelerine bile dayanamıyorlar. Neden aynı önlemleri geçen sene almadılar” diye sordu.

‘TÜRKİYE, KÜRDİSTAN VE ORTADOĞU’DA SİZLERİN DÜŞÜ KAZANACAK’

SGDF adına konuşan Serhad Demirtaş ise “Bir senedir meydanlarda adalet talebimizi yükseltirken katil devlet bu katliamın sorumlularını cezalandıracağına yine katil sıfatını kuşanarak adalet talebini yükselten bizlere saldırmıştır” dedi. Suruç katliamı aydınlatılmadığı için bir çok katliamın yaşandığını kaydeden Demirtaş, “Esasında içimizi en çok acıtan şey bu. Bu katliamlar Suruç’ta kalmayıp bir yıl içerisinde onlarca yıla bedel bir ömre bedel acılar yaşadık” diye konuştu. Demirtaş şöyle konuştu: “Rojava’da adım adım ilerliyoruz onların düşü Minbiç de bayrak olarak dalgalanıyor. Sadece Rojava ile sınırlı değil, Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu da sizlerin düşü kazanacak, biz kazanacağız.”

HDP Sultangazi İlçe Yöneticisi Faruk Kaya’da “Bu katliamcı anlayışa karşı nasıl ki Amed zindanlarında arkadaşlarımız bedenini ortaya koydu, bu arkadaşlarımız da aynı şekilde bu direnişi ve duruşu sergilemişlerdir. Arkadaşlarımızın yaptıklarını kelimelerle ifade etmemiz son derece yetersiz kalacaktır” dedi.

‘OĞLUMUN MÜCADELE BAYRAĞINI YÜKSELTECEĞİM’

suruc-anma-vatan budak

Suruç şehidi Vatan Budak da Gaziosmanpaşa Karlıtepe Mezarlığı‘nda bulunan mezarı başında anıldı. Anmaya Budak’ın ailesinin yanı sıra SGDF, ESP, DAF ve Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi katıldı. Saygı duruşunun ardından SGDF adına söz alan Ali Haydar Akdeniz, Vatan Budak ile 33’lerin halklara kardeşlik elini uzattığını ve bu nedenle katliama maruz kaldıklarını belirtti.

Vatan Budak’ın babası Murat Budak, Vatan’ı katledenlerin bugün darbe gerekçeleriyle askerleri katlettiğini belirtti. Baba Budak, oğlunun mücadele bayrağını bıraktığı yerden yükselteceğini ifade etti.

suruc-anma-büsra mete

33 düş yolcusundan Büşra Mete Pendik’te bulunan Şehyli Mezarlığında anıldı. Mezarı çiçekler ve bayraklar ile süsleyen ESP’liler Büşra Mete şahsında Suruç’ta şehit düşen 33 düş yolcusu anısına saygı duruşunda bulundu. Anmada konuşma yapan ESP PM üyesi Suat Çorlu, 19 Temmuz günü yoldaşlarını Kobanê’ye gitmek üzere İstanbul’dan yolculadıklarını hatırlattı. “Onlar Kobanê’li çocukları sevindirmek ve Gezi’nin gençleri olarak Rojava devrimine köprü olmak için yola çıktılar” diyen Çorlu, 33 yoldaşının gerici faşist DAİŞ çeteleri tarafından katledildiklerini hatırlattı. “Bugün katliamdan tam bir yıl sonra tüm şehit düşen yoldaşlarımızı katledildikleri saatte anıyoruz” ifadelerini kullanan Çorlu, şehit düşen gençlerin geleceği örgütleyecek olan kadrolar olduğunu vurguladı. Büşra Mete’nin güleryüzlü umut dolu bir genç olduğunu hatırlatan Çorlu, “Büşra Rojava Kadın Devrimine dokunabilmek için canını ortaya koydu. O na devrim sözümüzü yineliyoruz” dedi. Anma, “Büşra Mete ölümsüzdür”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür” ve okunan marşlarla son buldu.

suruc-anma-polenunlu-sadet-1

Suruç şehitlerinden Polen Ünlü ve Hatice Ezgi Sadet de aileleri ve yoldaşları tarafından Ümraniye’de bulunan Ihlamurkuyu Mezarlığı‘nda anıldı. Anmaya Polen Ünlü ve Hatice Ezgi Sadet’in aileleri, Suruç gazileri Koray Türkay ve Gökçe Çetin, Cumartesi Anneleri, ESP, SGDF ve HDP üyeleri katıldı. Anmada “Polen, Ezgi, Ece düşleriyle zafere”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür”, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

 

Suruç Şehidi Ece Dinç ise Karacaahmet Mezarlığı‘ndaki mezarı başında anıldı. “Hiçbir düş yarım kalmayacak” yazılı pankartın açıldığı anmaya, HDP PM üyesi Sultan Özcan, ESP, SGDF, Devrimci Parti, DAF, Halkevleri, Kaldıraç, AKA-DER katıldı.

‘DEVLETİN KORKTUĞU ŞEY ONLARIN DÜŞLERİ’

suruc-anma-karacaahmet-2

SGDF adına konuşan Gizem Kılıç, “Oraya koştularsa o bilinçle o inançla Kobanê’de bir halkın havar çığlığına ses olmak için yola çıktılarsa bizler de onlardan devraldığımız bayrağı her zaman hem onların andına hem de bu topraklarda bu coğrafyada şehit düşmüş devrimciler adına omuzladığımızı bir kez daha söylememiz gerekir” dedi. 33’lerin bu topraklar arasında köprü oluşturmak istediğini kaydeden Kılıç, “Devletin korktuğu en büyük şey de bu oldu zaten. Bu köprünün kurulmasını istemediler” diye konuştu. Ece, Suruç’ta katledilen kadınların Rojava kadın devrimine dokunmak istediklerini kaydeden Kılıç, “Kadın özgürlük mücadelesine çok çok önem veren ve cins bilinciyle kuşanmış bir yoldaşımızdı Ece. Bizler nasıl Suruç’tan bugüne biran olsun adalet mücadelesini bırakmadıysak, hesap sorana kadar adaleti getirene kadar da bırakmayacağız” dedi.

ESP adına konuşan Dinç’in mücadele arkadaşı Ahmet Ayva “Onlar bizim yasımızı tutmamıza fırsat vermediler. Türkiye’de faşizm ve darbe ilk Suruç’ta temelini atmaya başladı. Saray darbesi ilk olarak Suruç’ta meydana geldi ve temelini bu saat itibariyle attı” dedi. Bugün ülkede yaşanan tüm sorunların temelinin Suruç’ta başlatılan savaş olduğunu kaydeden Ayva, “Yoldaşlarımızın mücadele bayrağını taşmaya başladığımız, onların mücadelesini yürüteceğimizi söylediğimiz an itibariyle faşizm karşısında tek bir adım atmadık. Bugün Türkiye coğrafyasında Kuzey Kürdistan’da mücadelelerini devam ettirmek bizler açısından büyük öneme sahip” şeklinde konuştu.

Ayva, “Saray darbesini devam ettirmekte. Yoldaşlarımızın mücadele bayrağını şu andan itibaren siper yoldaşlarımızla birleşik mücadele hattıyla ve demokratik bir cepheyle örme, yeniden canlandırma ve Rojava’daki mücadelenin tıpatıp aynısıyla Türkiye’de ezilen emekçiler için yeniden şahlandırma zamanıdır. Ece sıra neferlerinden bir tanesiydi. O kadın özgürlük mücadelesini kadın devrimini çok yakından tanımaya gidenlerden bir tanesiydi. Bu topraklar için Ece’nin şehadeti yüzlerce kadının örgütlenmesine sebep olmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından Dinç’in sevdiği şarkı olan Grup Vardiya’nın ‘Kayalar ve Çocuklar’ ezgisi dinletildi, ardından mezara çiçekler ekildi. (ETHA)

 
2 thoughts on “33 düş yolcusu mezar başlarında anıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir