Külter’e dair itiraf niteliğinde yazışmalar: Biz aldık sorguladık…

55 gündür kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetine ilişkin çok önemli bir bilgiye ulaşıldı. Resmi olarak kabul edilmese de, Külter’in gözaltına alındığını kullandıkları “BÖF@TwetGuneydoğu” isimli twitter hesabının kamuoyuna duyuran özel harekat polislerinin ulaşılan özel mesajlaşmalarında Külter için “Biz aldık sorguladık. Gümüştepe’ye sevk ettik” şeklindeki itiraf niteliğindeki yazışmalar yer aldı.

Şırnak’ta özel harekât polislerine ait sosyal medya hesaplarından gözaltına alındığı yönünde yapılan paylaşımlara rağmen, Şırnak İl Emniyeti’nin gözaltına alınmadığını söylediği DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber yok. 55 gündür kayıp olan Külter’in akıbetine ilişkin ailesinin bulunduğu girişimlere ve kamuoyundan gün geçtikçe yükselen tepkiler üzerine Meclis’te açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, durumun araştırılması için müfettiş görevlendirildiğini söylese de, gerisi gelmedi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, “şortland” diye tabir edilen polisin kullandığı zırhlı araçla gözaltına alınan Külter, önce Gümüştepe Özel Harekat Karakolu’nda ardından ise 23. Sınır Jandarma Tümün Komutanlığı’na götürülmüştü.

Külter’in gözaltına alındığı bilgisi resmi olarak kabul edilmese de, ilk olarak kentte görevli bazı özel hareket polisleri tarafından kullanıldığı anlaşılan “BÖF@TwetGuneydoğu” isimli Twiter hesabından paylaşılmıştı. Külter gözaltına alındığı gün, bu hesaptan “Kamera karşısında öz yönetim ilan eden Külter, şortlandda biraz gezince muhbir oldu birden” şeklinde paylaşımda bulunulmuştu.

Külter’e dair özel yazışmalara ulaşıldı

Külter’in gözaltına alındığını duyuran sözkonusu “BÖF” isimli hesabın, diğer kullanıcılarla yaptığı ve Kültür’e dair önemli bilgilerin yer aldığı özel mesajlaşmalara da ulaşıldı.

İtiraf niteliğinde cümleler

Twitter’ın özel mesajlaşma kısmında bir başka kullanıcı ile yazışan BÖF hesabı kullanıcı polis, sohbet sırasında kendisine Külter’i sorduğu anlaşılan diğer kullanıcıya “Biz aldık sorguladık. Gümüştepe’ye sevk ettik. Gümüştepe barut izine rastlamadığı için serbest bıraktı” yanıtı veriyor. Sarf edilen bu ifadelerle, gözaltına alındığı yönünde yapılan paylaşımın ardından Külter’in bizzat aralarında hesap kullanıcılarının da olduğu ekip tarafından gözaltına alındığı adeta itiraf edilmiş oldu.

Ancak yapılan bu itirafa rağmen, hesap kullanıcısı tarafından devamında Külter’in serbest bırakıldığı ve KDP denetimindeki Irak bölgesinde olduğu iddiasında bulunuldu.

Kentte sürdürülen operasyonlarla birlikte halen devam etmekte olan ‘sokağa çıkma yasağı’ nedeniyle, gözaltına alınan bir kişinin kentten çıkabilmesi mümkün değil. Bu nedenle Külter’in götürüldüğü Gümüştepe’den serbest bırakılması halinde bile mutlaka başka bir polis yada askeri ekip tarafından yeniden alıkonulduğu ve kaybedildiği akla uygun en yakın seçenek.

Hesabı 3 polis kullanıyor

Külter’i birebir gözaltına alıp Gümüştepe’ye götürdüklerini itiraf eden “BÖF” hesabının ise ortaya çıkan son yazışmalarda yer alan bilgilerle 3 özel harekat polisi tarafından yönetildiği sanılıyor. Bu kullanıcılardan biri olduğu anlaşılan Serkan isimli özel harekat polisinin girdiği çatışmada yaralandığı ve GATA’da tedavi gördüğü bilgileri yazışmalarda yer aldı.

Hesabı kullanan bir diğer kişinin ise yine yaralı olarak aynı hastanede tedavi gören H.B. isimli polis olduğu belirtiliyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir