Muslim: Onlar bizim için sembol oldu, Kobanê halkı onları unutmayacak

Kobanê Kantonu Eş Başkanı Muslim, 20 Temmuz 2015 Suruç katliamının, Türk, Arap ve Kürt halklarının birliğini hedef aldığını kaydetti. Suruç şehitlerinin Kobanê’nin yeniden inşasına katılmak için yola çıktıklarını hatırlatan Muslim “Onlar çocuklar için topladıkları oyuncaklarla birlikte şehit düştüler. Bu bizim için bir sembol oldu. Onlar insanlığın şehitleridir. Kobanê halkı bunu unutmayacaktır” dedi.

Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Muslim, geçtiğimiz yıl bugün 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen Suruç katliamının, Türk, Arap ve Kürt halklarının birliğini hedef aldığını kaydetti.

Saray-DAİŞ ortaklığıyla gerçekleştirilen Suruç katliamının yıldönümünde ETHA’ya konuşan Kobanê Kantonu Eş Başkanı Muslim, SGDF’li gençlerin “Birlikte savunduk birlikte inşa edeceğiz” sloganıyla Kobanêyle dayanışmak için yola çıktıklarını hatırlattı.

Muslim, “Hedefleri ‘Kobanê’yi birlikte savunduk birlikte kurucağız’ olan şehitlerimizi anarak başlamak istiyorum” dedi ve şehit ailelerinin acılarını paylaştı, “başsağlığı diliyorum” dedi.

Türkiye ve Kuzey Kurdistan’da halk tarafından Kobanê için geliştirilen dayanışma dalgasının, insanlığa ve halkların kardeşliğine düşman olanlara çok ağır geldiğini belirten Muslim, “Ve böylesi bir katliam yaşatarak bu gençlerimiz katledildi” diye konuştu.

Suruç katliamının nedeninin belli olduğunu belirten Muslim, “Kobanê direnişinden sonra 250 kişinin yaşamını yitirdiği bir katliam gerçekleşmişti. Bu DAİŞ’in, Gire Spi ve Kobanê hattının özgürleşmesinin ve bölge halkının kardeşliğinin başarılı olmasına karşı beslediği kinden kaynaklanıyordu. Suruç (Pirsus) katliamı da bu katliamın bir devamıydı. Ankara devamıydı, İstanbul bunun devamıydı ve böylece onlarca kişiyi şehit ettiler. Bu saldırı, halkların dayanışmasına yani Türklerin, Arapların, Kürtlerin yan yana sisteme karşı tutum almasındandı. Bu iradeyi kırmak istediler” diye konuştu.

Rojava’nın halkların birliği ve dayanışmasının örneği olduğunu vurulayan Muslim, “Kobanê direnişi de bunun bir örneği oldu. Özellikle Türkiye’den genç erkek ve kadınların katılımları, Arap, Fars, Kürt ve Avrupa’dan gelen gençler sınır tanımıyorlardı, onların tanıdıkları tek şey insanlığın korunmasıydı. Direnişi kendi renkleri ve dilleriyle zenginleştirdiler. Mevzilerde kendi renkleriyle DAİŞ çetelerine karşı insanlığı savundular” ifadelerini kulladı.

‘ONLAR HER ŞEYDEN ÖNCE İNSANLIK İÇİN GELİYORLARDI’

Muslim, DAİŞ’e askeri destek verelerin, Gire Spi ve Kobanê’ye saldırarak ve başkaca yerlerde katliamlara neden olduklarını kaydetti. Muslim, “Biz şehitlerimiz ile bugün başarıya ulaşıyoruz. Onların bize yol göstermeleriyle başarılara yürüyoruz. Asıl yolları kısa olan başarıya ulaşamayan, hala DAİŞ’i destekleyenler, hala ‘tek dil, tek bayrak, tek millet’ zihniyetinin peşinde olanlardır” dedi.

Suruç şehitlerinin hedefini Kobanê’yi yeniden inşa etme çalışmalarına katılmak ve Kobanê’nin çocuklarına yardım etmek olduğunu belirten Muslim şunları söyledi: “Çocuklar için topladıkları oyuncaklarla birlikte şehit düştüler. Bu bizim için bir sembol oldu. Onlar insanlığın şehitleridir. Onlar çocuklar için, adalet için, insanlık için, demokrasi için ama her şeyden önce insanlık için geliyorlardı.”

SGDF üyelerinin Kobanê’de hatıra ormanı ve çocuk parkı yapmayı, şehit yakınlarına ziyaretler planladıklarını hatırlatan Muslim, “Maalesef kara gaddar eller onlar şehit etti. Ancak onların yollarını takip eden yoldaşları burada bazı projeleri gerçekleştirdi. Mesela hatıra ormanı gibi. Biz bu ormanı ‘insanlığın ormanı’ olarak değerlendiriyoruz. Pirsus şehitleri bizim için bir sembol olmuştur. Kobanê halkımız dayanışma ve destekleri unutmadı, unutmayacaktır” şeklinde konuştu.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir