‘Sayın Öcalan öngörmüştü’ diyen Önder’in üstüne yürüdüler

TBMM’yi ziyaret eden darbe karşıtı örgütler, ‘Sayın Öcalan bu gelişmeleri öngörmüştü’ diyen Sırrı Süreyya Önder’in üzerine yürüdüler. 7 Haziran’dan bu yana darbe mekaniğine her türlü desteği sunan, darbe girişimi yenilince darbe karşıtı pozisyon takınan TOBB, Türk-İş, TBB vd. kurum sözcülerinin demokrasi karşıtlığı ve tahammülsüzlüğünü göstermesi yanında.. Meclis başkanının yaptığı değerlendirme de Saray’ın meclisinin de bundan sonra nasıl bir pratik sergileyeceğini de gözler önüne sermekte..

Hükümete yakın kitle örgütleri ile aralarında TOBB, Türk-İş, TBB gibi kuruluşlar yaşanan darbe girişimine tepki göstermek ve Meclis’e destek sunmak için TBMM’yi ziyaret etti. Ziyaret sırasında Meclis’te idare amirleri, ev sahibi sıfatıyla kısa birer konuşma yaptı.

HDP’li Meclis İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder, darbeye tepki göstererek, darbeye zemin sunan gelişmelere dikkat çekti. Özellikle PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bu konudaki uyarılarını hatırlatan Önder, “Sayın Abdullah Öcalan, defalarca darbe konusunda uyarıda bulundu, onun uyarıları dikkate alınmadığı için bu gelişmeler meydana geldi” diye konuştu. Önder’in Öcalan’la ilgili sözlerine Türk-İş yetkilileri başta olmak üzere “darbeye karşı” olduğunu savunan örgüt temsilcileri tepki gösterdi. Yer yer kürsüye yürüyerek Önder’e müdahalede bulunmak isteyen gruplara Önder tepki gösterdi. Bir süre daha konuşmasını sürdüren Önder, daha sonra salondan ayrıldı.

Önder’in konuşmasına tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay salonu terk etti.

Meclis Başkanı: ‘Provoke edici bir konuşma yaptı’

Kürsüye gelen TBMM Başkanı İsmail Kahraman, kitle örgütlerine seslenerek, “Gereken dersi verdiniz” dedi. Kahraman, programın kaldığı yerden devam edeceğini belirterek, “Türkiye’yi böldürmeyeceğiz. Bayrağı indirmeyeceğiz. Kardeşliğimizi devam ettireceğiz. Bunlar istisna, gel geç. Mühim değil” diye konuştu.

İsmail Kahraman, konuşma sırasında salona giren Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’a “Ergün Bey niye dışarı çıktınız? Siz nasıl çıkarsınız? Buranın sahibisiniz. Süreyya Bey’e kızdı, dışarı çıktı. O dışarı çıktı zaten” ifadelerini kullandı.

“Ergün Bey’in çıkışının yanlış olduğunu kabul edenler el kaldırsın” şeklinde espri yapan Kahraman, “Sırrı Bey’e bakmayın. Provoke edici bir konuşma yaptı” dedi.

Önder’in, kendisine tepki gösteren Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’a “Türk-İş Başkanı” diye hitap ettiğini belirten Kahraman, “Hak-İş ile Türk-İş’i bilmiyor. Gözlerinde de biraz görme bozukluğu var bazı insanların. Hendekleri görmüyorlar” diye konuştu.

İstisnanın kaideyi bozmayacağını ifade eden Kahraman, “Her yer tertemiz değildir. Her şehirde her şey temiz değildir ama her şehirde bir kanalizasyon vardır” dedi.

Meclis Başkanı’na yanıt

İmralı heyetinin Abdullah Öcalan’ın durumuna dair HDP Meclis Grubu’nda düzenlediği basın toplantısında gelen soruları yanıtlayan Önder;

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Önder’in üzerine yürüyenler STK temsilcileri için kullandığı “dersini verdiniz” açıklamasına tepki gösterdi.

“Yakışıksız buldum. Dersini verdiniz demiş. Benim orada yaptığım konuşmada bu çerçevededir. Sayın Meclis Başkanı ders alacaksa şuradan ders alabilir. Bu Meclis son bir ay içerisinde vekilliklerinin dokunulmazlıklarının kaldırıp askere dokunulmazlık getirdi. Gelinen sonuç ortadadır. Ders alacaksa buradan ders alsın.”

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir