Suruç şehitleri anılıyor

AKP-DAİŞ işbirliğiyle 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen Suruç katliamının birinci yıldönümünde anmalar yapılıyor.

AKP-DAİŞ işbirliğiyle 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen Suruç katliamının birinci yıldönümünde anmalar yapılıyor.

DİYARBAKIR

suruc-anma-amed-1

Suruç katliamında yaşamını yitiren Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Veysel Özdemir, Diyarbakır merkez Bağlar Yeniköy Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Anmaya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, ESP, HDP, DBP, MEYADER temsilcileri ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. Saygı duruşunun ardından konuşan MEYADER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, “Bu çocukların büyük düşleri vardı. Kürdistan ve Türkiye arasında köprü kuracaklardı” ifadelerini kullandı. “Katledilen 34 düş yolcusunun amacı Rojava ile dayanışma ve devrimi büyütmekti” diyen ESP İl Başkanı Ramazan Karakaya ise yoldaşlarının düşlerini yerine getireceklerini ifade etti.

SAMSUN

suruc-anma-samsun-3

Samsun’un Bafra ilçesinde Suruç şehidi Mert Cömert mezarı başında anıldı. Patlamanın yaşandığı saatte ailesi ve yoldaşları mezar başında buluştu. Anma saygı duruşuyla başladı. ESP ve SGDF adına yapılan konuşmaların ardından Mert Cömert’in arkadaşları konuştu. Konuşmalarda, Mert Cömert’in genç yaşında enternasyonalist bilinciyle tüm gençliğe ve özellikle de Karadeniz gençliğine çok net bir mesaj bıraktığı belirtildi. Karadeniz gençliğine giydirilmeye çalışılan ırkçı şoven ideolojiyi yerle bir ettiğini kaydedilen konuşmada, “Mert, Ali ve Ezgi yoldaşlarımızın anısına bağlı kalacağımızı ve ideallerini zafere yaşayacağımıza dair söz veriyoruz” denildi.

ADANA

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Suruç katliamının birinci yılı dolayısıyla insan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Suruç’ta katledilenler anısına yapılan saygı duruşuyla basın toplantısı başladı. Basın açıklamasını okuyan İHD adana Şube Başkanı İlhan Öngör, Suruç katliamının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen failleri ve perde arkasındakilerin ortaya çıkarılmadığını belirtti.

suruc-anma-adana-1

Suruç katliamı ile başlayan süreçle sokağa çıkma yasakları ve katliamlar ülkesi haline gelen Türkiye’de, yüzlerce kişinin katledildiğini, binlerce kişinin yaralandığını, onbinlerce kişinin yerinden yurdundan edildiğini kaydeden Öngör, “Türkiye’de bir çok barış yanlısı, adalet ve insan hakları savunucuları gözaltına alınmış, tutuklanmış ve işkenceye maruz kalmıştır. Kendi vatandaşını korumakla yükümlü olan hükümet, katliamlar sonrası en üst düzeyde ‘partimizin oyları artmıştır’ diyerek yaşanan katliamlar sonrası siyasi çıkar hesapları peşine düşmüştür” dedi. Öngör, Suruç’ta 33 devrimcinin katledilmesini lanetlediğini belirtti.

Öngör’ün ardından konuşan Suruç gazisi Sabahattin Pişkinbaş kısa bir konuşma yaptı. Pişkinbaş, “Bugün acılarımızın tekrarlandığı bir gün. Bu katliamın içeriğini bütün dünya biliyor. Biz 300 arkadaşla Suruç’a hareket ettik Kobane’nin yeniden inşasında yer almak için bir umutla hani ‘halkların kardeşliği’ diyoruz ya bu nedenle bir düş kurarak gittik. Suruç’daki katliamla birlikte halklara bir saldırı gerçekleştirildi. Suruç dosyasındaki gizlilik kararı kaldırılsın, bilgiler kamuoyuna açıklansın, suçlular yargılansın” dedi.

VAN

suruc-anma-van-1

Van’da KESK, DİSK ve TMMOB ortak kullandıkları toplantı salonunda Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak, katliam ve darbe girişimini protesto etti. Kurumlar adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Yunus Haylaz, 7 Haziran’dan bu yana AKP’nin toplumu kutuplaştıran otoriter-totaliter, tekçi, mezhepçi bir siyaset yürüttüğünü söyledi.

Toplumun geleceğe dair endişeli olduğunu söyleyen Haylaz, “Karanlık hesaplar ve hevesler uğruna insanlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın katledilmesine seyirci kalmak da en az katiller kadar suça ortak olmaktır” dedi.

Her türlü darbeye karşı olduklarını vurgulayan Haylaz, “KESK, DİSK ve TMMOB olarak bize dayatılan ikileme razı olmayacağız. Ne darbelere teslim olacağız ne de bu girişime yaslanarak kirli iktidar planlarını hayata geçirmek isteyenlere, ülkeyi daha kaotik bir sürece sürüklemeye çalışanlara izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

AĞRI

suruc-anma-ağrı-1

Ağrı’da TTB ve KESK, birinci yılını dolduran Suruç katliamını ve 15 Temmuz darbe girişimini kınadı. KESK’in konferans salonunda yapılan açıklamaya, KESK ve TTB şube başkanları ile yöneticileri katıldı. Her türlü darbeye karşı olduklarını ifade eden TTB Şube Başkanı Heval Bozdağ, tüm zorlu koşullara rağmen demokrasiyi, özgürlükleri ve barışı savunmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Suruç’ta yaşanan katliamın üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen adaletin yerini bulmadığına dikkat çeken Bozdağ, yaşanılan tecrübeler ışığında hukuk ve demokrasinin hakim olmadığı bir ülkede şiddet ortamının derinleşerek süreceğine işaret etti. Bozdağ, savaş ve kaos ortamının da insan hakkı ihlalleri başta olmak üzere yargısız infazlara ve hukuksuzluklara neden olabileceğini belirtti. Bozdağ, “İhtiyacımız olan barış ve demokrasidir. Darbe ve diktatörlük değil” diyerek, konuşmasını sonlandırdı.

URFA suruc-anma-aligor-urfa-1

AKP-DAİŞ işbirliğiyle 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen Suruç katliamının birinci yıldönümü dolayısıyla Amara Kültür Merkezi önüne gitmelerine izin verilmeyen İstanbul heyeti Aligor’da anma düzenledi.

33 düş yolcusunu Suruç gazileri, Aligor halkı ile birlikte düzenlenen anma saygı duruşuyla başladı. Anmada yapılan konuşmada Suruç şehitlerini unutulmayacağı belirtildi.

ANTALYA

suruc-anma-antalya-1

Antalya Eğitim-Sen şube binasında yapılan anmaya demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri katıldı. “Suruç şehitleri ölümsüzdür” ve “Suruç için adalet herkes için adalet” pankartlarının açıldığı açıklamayı SGDF üyesi Ulaş Vural yaptı. Katliamın yıldönümünde ortaya çıkan belgelere birlikte katliamın AKP, MİT ve İŞİD işbirliği ile yapıldığının ortaya çıktığını belirten Vural, “Saray faşizminin Suruç katliamıyla başlattığı, uygulamaya koyduğu savaş politikası 10 Ekim Katliamı, Sur, Cizre, Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarına karşı halkın özyönetim direnişine yıkım ve katliamlarla karşılık verilmesi, içte ve dışta savaşa yönelmesi ülkeyi kaos ortamına sürüklemiştir” dedi.

AKP’nin Suruç katliamı ile başlattığı savaş politikalarının 15 Temmuz darbe girişimine zemin hazırladığının altını çizen Vural şunları söyledi: “Saray ve iktidarın gittikçe belirginleşen sivil faşist karakteri darbe mekanizmasını hızlandırmıştır. Bu sivil ve askeri faşist güçler arasındaki çatışmadır. Darbelere karşı demokratik siyaset kanallarının açılmasını ve ayrıştıran değil uzlaştırıcı siyaseti talep ediyoruz. Darbe girişimi bahane edilerek sözde demokrasiye sahip çıkmak için sokaklara çıkarılan gerici çetelerin Alevi, Kürt ve emekçi mahallelerine ve kurumlara, sokaklara çıkan demokrasi güçlerine yönelik saldırıları kınıyoruz. Ezilenlere yönelik bu saldırıların halkların bir arada yaşama direncini yok etmesine izin vermeyeceğiz. Temel hak ve özgürlüklerin engellenmemesini, herkes için adalet talebimizi tekrarlıyoruz.”

MUŞ

suruc-anma-mus-1

Suruç katliamında yaşamını yitiren Med Ali Barutçu, Mücahit Erol ve Serhat Devrim Muş’ta mezarları başında anıldı. Gençlerin yan yana defnedildiği Taşo Mezarlığı’nda düzenlenen anmaya, katliamda yaşamlarını yitirenlerin aileleri, yakınları, arkadaşları, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, HDP, DBP yöneticileri, demokratik kitle örgütü temsilcisi ve çok sayıda kişi katıldı.

Anmada konuşan HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, gençlerin Türkiye halkları adına gönül köprüsü kurmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Bu kadar insani, bu kadar ahlaki ve vicdani bir yürüyüş için yola çıktılar. Başka hiçbir amaçları yoktu. Sadece ailelerinin değil, bütün halkın gurur duyabileceği bir yola çıktılar ancak katledildiler. O gün bugündür Türkiye gün yüzü görmedi. O gün bu gündür Türkiye barışa, selamete dair bir gün görmedi. Bu kardeşlerimizin katillerinin arkalarındaki güçleri ortaya çıkaramadığı için, onların ölümlerine sebep olanlar her ölüm korkusu ile yaşıyorlar” dedi.

 

Güncellenecek..
One thought on “Suruç şehitleri anılıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir