Suruç’ta katledilenler Adana’da anıldı: ‘Yeni güne onları anarak başlayacağız’

Adana’da SGDF ve ESP’nin yapmak istediği Suruç anması bomba ihbarı gerekçesiyle engellenmek istendi. Engelleme girişimine rağmen yapılan eylemde konhuşan SGDF’li Aylin Yıldız, “Hiç bir düşü yarım bırakmamak için, onların özlemini duyduğu yeni özgür yaşamı bu topraklarda inşa etmek için, adalet özgürlük ve gerçek demokrasi için her yeni güne onları anarak başlayacağız” dedi.

SGDF ve ESP üyeleri tarafından, Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 düş yolcusunu anmak için İnönü Parkı’nda biraraya geldi.

Anmayı engellemeye çalışan polis İnönü Parkı’nda bomba ihbarı olduğu gerekçesiyle parka girişleri kapattı. Daha sonra park girişine arama noktası kuran polis, parka girmek isteyenlerin üzerlerini arayarak parka aldı.

Polisin aramasının ardından İnönü Parkı’na giren kitle burada basın açıklaması yaptı. Anmaya HDP, HDK, İHD, Halkevi, BDSP ve EMEP katıldı. Eylemde basın açıklamasını SGDF’li Aylin Yıldız okudu. Yıldız, “20 Temmuz 2015 tarihinde, 33 düş yolcumuzun, 33 genç yüreğin katledildiği Suruç katliamının üzerinden bir yıl geçti. Kobane’yi yeniden inşa etmek için beraber yola çıktığımız, çantalarımıza umudu el ele doldurduğumuz, bir kentin yardım çığlığına tereddütsüz koştuğumuz Suruç’ta, Amara Kültür Merkezi’nde göz göre göre katledildik ve katillerimiz hala sokaklarda” diye belirtti.

Suruç’tan bu yana Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Nusaybin ve diğer Kürt illerinde yüzlerce insanın katledildiğini kaydeden Yıldız, “Katiller Paris, Brüksel, Orlando ve Nice’e kadar dünya halklarına da büyük acılar ve katliamlar yaşattılar” dedi. Yıldız, “İşte Suruç katliamı böyle büyük bir savaş hâlini hayata geçirmek için gerçekleştirilmiş planlı ve organize bir katliamdır” diye belirtti.

Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Biz bir yıl önce, acımız daha tazeyken, yaralarımız kanarken, buradan nasıl Suruç’un hesabı sorulacak! diye haykırdıysak aynı öfkeyle, aynı acıyla Suruç katliamının birinci yılında da buradayız. Suruç’ta hedeflenen gençlikti, gençliğin devrimci mücadelesiydi. Uğur’ların, Cebo’ların, Ezgi’lerin, Bahar Anne’lerin, Alper’lerin, Nartan’ların beraber büyüttüğü birleşik mücadele fikrini bugün onlardan bize bir miras biliyoruz. Hiç bir düşü yarım bırakmamak için, onların özlemini duyduğu yeni özgür yaşamı bu topraklarda inşa etmek için, adalet özgürlük ve gerçek demokrasi için her yeni güne onları anarak başlayacağız.”

Yapılan açıklamanın ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Eylem sırasında Grup Mukavemet, Suruç şehitleri Cebrail Günabakan ve Yunus Emre Şen’in sevdiği ezgileri seslendirdi. (ETHA)

33 düş yolcusu mezar başlarında anıldı

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir