‘Cumhurbaşkanı bugün vatan haini dediklerine dün havyar gönderiyordu!’

Kürdistan’da katliamlar yapıp, şehirleri yerle bir ederken “kahraman” ve “vatansever” ilan edilip, dokunulmazlık zırhına büründürülen askerler, hükümete darbe girişiminde bulununca bir anda “vatan haini” oldu. Bu komutan ve askerlere moral vermek adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce havyar gönderilmesi talimatı dahi verdiğini hatırlatan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat, “Bir yargılama olacaksa sadece komutanların, askerlerin değil, bunlara talimat veren hükümetin de yargılanması gerekir” dedi.

Kürdistan’da şehirleri bombalayan, sivilleri, çocukları katleden, Sûr ve Cizîr’deki operasyonların başında bulunan 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile onun emrindeki komutanlar ve askerler, 15 Temmuz akşamı hükümete yönelik girişilen darbe öncesinde birer “vatansever” ve “kahraman” idi. 15 Temmuz akşamı ise, o ve daha binlerce asker “vatan haini” oldu.

Siyasi iktidarın, bugün kendisine yönelen tehdit nedeniyle hedefe oturttuğu askerin, Kürdistan kentlerinde karıştığı katliam ve yıkımlarda AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın suç ortağı olduğu değerlendirmesi yapan HDP ve DBP Amed İl yöneticileri, işlenen tüm bu suçların hesabının suç ortakları tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

‘AKP Kürdistan’da katliam yapanları kahraman ilan etti’

Bugün bahsedilen darbe girişiminin daha ağırının bir yılı aşkındır Kürdistan’da devame den siyasi ve askeri darbeler olduğunu söyleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer, Cizre, Nusaybîn, Yüksekova, Sur, Şırnak’ın yerle bir edildiğini, insanların katledildiğini, zorla yerinden edildiğini hatırlattı.

Kürdistan’da tüm bu katliamlarda imzası olan komutanların Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP tarafından “kahraman” ilan edildiğini söyleyen Özer, aynı isimlerin bugün ise “vatan haini” ilan edilerek tutuklandığına işaret etti. Kürdistan kentlerini yakıp yıkanlar, bodrumlarda insanları diri diri yakma emirleri verenlerin bugün kendilerine darbe yaptığı ve mağdur edebiyatıyla bu komutanların üzerine gittiğini söyleyen Özer, bu katliamları yapan komutanlar kadar, emri verenlerin de suçlu olduğunun altını çizdi.

Özer, “AKP katliam yapanları işine geldiğinde ödüller verip kahraman ilan ediyor. Kendisine dokunduğunda ise vatan haini ilan ediyor. Bugün insanları sokağa çağıranlar, Kürdistan’da 3 kişinin bir araya gelmesini istemiyor. Fetih süreleriyle insanları sokaklara çağıranlar, bize gelince saldırıyor. Ama bu ikilemi kabul etmiyoruz. Darbeciler yargılanacaksa ilk olarak Kürdistan’daki katliamlardan yargılansın” diye ifade etti.

DBP Seydi Fırat: Katliam yapanlara havyar verildi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat ise gözaltına alınıp tutuklanan yüzlerce komutanın Kürdistan’da yaptıkları katliamlardan değil, darbe girişiminden tutuklanması üzerinde durdu.

Fırat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürdistan’daki operasyonlarda yer alan, katliam yapan bu komutanlara, askerlere daha önce havyar gönderilmesi talimatı verdiğini de hatırlattı.

Askerlerin, komutanların morallerinin yüksek tutulması, katliamların daha rahat yapılması için “Askere dokunmazlık zırhı” yasasının dahi Meclis’ten geçirildiğini dile getiren Fırat, yine Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın her fırsatta bu komutanların arkasında olduklarını dillendirdiklerini kaydetti.

‘AKP ve asker Kürdistan’da başarısız oldu’

Fırat, “Kürdistan’da 90’lı yıllarda da katliam yapanlar, faili meçhul cinayetleri yapanlar bir ara Ergenekon adı altında gözaltına aldı. Ancak kimse yargılanmadı. Bugün de bu komutanlar yaptığı katliamlardan dolayı yargılanmıyor. Son bir yıldır Kürdistan’da gerçekleşenler AKP ve askerin birlikte hayata geçirdiği bir konsepttir. Kürdistan’da bu kadar ağır katliam yapan bu komutanlara bir AKP dahi tepki göstermedi. Aksine takdir edildiler, yüceltildiler, yasalarla korundular. Darbe girişimi sonrasında AKP kendini dizayn ederek savaşı bir üst seviyeye sıçrayacaktır. Bu darbe Kürdistan’da askerin ve AKP’nin başarısızlığıyla da alakalıdır. Her iki gücün de ne kadar yıkıcı ve tehlikeli olduğu herkesin gördü. Bir yargılama olacaksa sadece komutanların, askerlerin değil bunlara talimat veren hükümetin de yargılanması gerekir. Bu katliamların sorumluları bu suçtan kaçamaz” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir