Saray darbesinin başkomutanı: İkinci bir emre kadar meydanlardan çekilmek yok

Erdoğan, MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından OHAL’i ilan etti. Tüm ülkede demokratik hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmanın adımını atarken “demokrasi bayramı” adı altında meydanlara çağırdığı kitlesine seslenerek “İkinci bir emre kadar meydanlardan çekilmek yok” dedi

Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nda OHAL kararı aldıklarını açıkladığı konuşmasının ardından Konya’da Mevlana Meydanı’nda toplanan kitlesine canlı yayınla bağlanıp seslendi. Erdoğan yaptığı konuşmada tüm hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran ve Meclis’i tamamen işlevsiz kılan OHAL’e yönelik olası eleştiri ve tepkileri  peşinen “spekülasyon” olarak niteledi. OHAL’in “demokrasinin daha iyi işlemesi için” ilan edildiğini iddia etti.

“Sadece demokrasinin daha iyi işleyebilmesi için özellikle bu terör örgütü mensuplarının Fetullahçı terör örgütü mensuplarının hangi terör örgütü mensubu olursa olsun bunları kamudan temizlemek suretiyle devletimizi güçlü ellere teslim etme hareketidir” ifadelerini kullanan Erdoğan, OHAL ile kamudaki tasfiyenin sadece 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirdiğini söylediği Gülen Cemaati ile sınırlı kalmayacağının da işaretini verdi.

Erdoğan konuşmasında “Olağanüstü hal kanunu, valilerin yönetiminin çok daha güçlendirilmesi sürecidir. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz yine valilerimizin, illerde emrinde olacak ve onlarla çalışmasını sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Ekonomi tedirginliği

Erdoğan’ın konuşmasında sermayeyi ve kitlesini “rahatlatmak” için kullandığı “OHAL asla vatandaşlarımın ekonomik faaliyetlerine yönelik bir adım değildir” sözleri ekonominin kırılganlığından duyulan endişeyi yansıttı.

“İkinci bir emre kadar”

Erdoğan Konyalılar aracılığı ile tüm kitlesine seslenerek “İkinci bir emre kadar meydanlardan çekilmek yok değil mi” dedi. (Sendika.Org)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir