Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu bir çok şehirde anıldı

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) “Birlikte inşa ettik, birlikte savunacağız” kampanyası kapsamında Kobanê’ye gitmek için yola çıkan ve Suruç’taki Amara Kültür Merkezi’nde DAİŞ çeteleri tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 33 devrimci, İstanbul, Diyarbakır, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Didim, Eskişehir, Bursa ve Antakya’da anıldı.

İSTANBUL

Suruç şehitlerinin aileleri, gençlik örgütleri ile İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Suruç katliamını lanetlemek ve katliamda hayatını kaybedenleri anmak için Kadıköy’de basın açıklaması gerçekleştirdi. Gençlik örgütleri adına açıklama yapan Suruç şehidi Hatice Ezgi Sadet’in ablası ve SGDF Eşbaşkanı Özgen Sadet, “Bu katliamla gençlik teslim alınmak istemiştir. Bu yüzden Suruç İçin Adalet mücadelesi gençliğin ortak talep ve mücadelesidir” dedi.

Suruç şehit aileleri, gençlik örgütleri ile İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Suruç katliamını lanetlemek ve katliamda hayatını kaybedenleri anmak için Kadıköy’de basın açıklaması yaptı.

suruc-anma-istanbul-2

İskelesi Haldun Taner Tiyatro Salonu önünde yapılan eylemde, Suruç şehitlerinin fotoğraflarının olduğu ve “Suruç için adalet”, “Hesabını soracağız”, “Katillerden hesabı gençlik soracak” yazılı pankart açıldı. Eylemde “Suruç için adalet, herkes için adalet”, “Suruç’u unutma unutturma”, “Suruç’un hesabı sorulacak” ve “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganları atıldı. Eyleme ESP, EMEP, Halkevleri, EHP, HDP, HDK, Kaldıraç, Devrimci Parti, SYKP, PDD ve DAF üyeleri katıldı.

ONLAR BİR KENTİN YARDIM ÇIĞLIĞINA TEREDDÜTSÜZ KOŞTULAR’

Saygı duruşunun ardından gençlik örgütleri adına açıklama yapan Suruç şehidi Hatice Ezgi Sadet’in ablası ve SGDF Eşbaşkanı Özgen Sadet, çantalarına umudu dolduranların, bir kentin yardım çığlığına tereddütsüz koşanların, Suruç’ta, Amara Kültür Merkezi’nde göz göre göre katledildiğini ve katillerin hala sokaklarda olduğunu söyledi.

Suruç’ta bu toprakların en güzel çocuklarından 33’ünü öldürenlerin, bu katliamla yeni bir savaşın başlangıcını gerçekleştirdiklerini ifade eden Sadet, Suruç sonrası yaşanan katliamlara ve yakılıp yıkılan kentlere dikkat çekti.

Suruç katliamının büyük bir savaş konseptini hayata geçirmek için gerçekleştirilmiş planlı ve organize bir katliam olduğunu belirten Sadet, bunun sorumlusunun sadece ve tek başına DAİŞ olmadığını, AKP ve DAİŞ işbirliği ile iktidarı gasp etmek için gerçekleştirilen ortak saldırı olduğunu ifade etti.

Hükümetin ve yerel yönetimlerin katliamın gerçekleştirileceğine dair haberinin olduğunun belgelerle kanıtlandığını kaydeden Sadet, “Fakat bu katliam ne engellendi ne de aydınlatıldı. Katiller değil Suruç gazileri, Suruç için adalet isteyenler gözaltına alındı, tutuklandı. Katliamın aydınlatılması için yaptığımız tüm talepler geri çevrildi. Ve 10 Ekim’de Ankara’da barış isteğimizi haykırırken bir kez daha katledildik” dedi.

‘SURUÇ’TA EŞİTLİK, ADALET, ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ TALEP EDEN HERKES HEDEF ALINDI’

Suruç katliamının bu toprakların gördüğü en kanlı gençlik katliamı olduğunun altını çizen Sadet, “Bu katliamla gençlik teslim alınmak istemiştir. Sadece sosyalist gençler değil, gençlik hareketi, eşitlik, özgürlük, adalet ve barış için mücadele eden herkes Suruç’ta katledilmek istenmiştir. Bu yüzden Suruç İçin Adalet mücadelesi gençliğin ortak talep ve mücadelesidir” diye konuştu.

‘NE DARBE NE DE DİKTATÖRLÜK SAFIMIZ DİRENENLERİN YANIDIR’

AKP’nin demokrasi söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Sadet, “Ne darbe ne de diktatörlük halklara özgürlük veremez. Darbeciler de, diktatörler de sokakları, meydanları, üniversiteleri birlikte teslim almak için kan ve zulümle saldırmışlardır. Bizim tarafımız tepişen fillerin yanı değil sokaklarda direnenlerin safları olacaktır” dedi.

Suruç katliamının birinci yılında da birarada olduklarını belirten Sadet, şöyle konuştu: “Uğur’ların, Cebo’ların, Ezgi’lerin, Bahar Anne’lerin, Alper’lerin, Nartan’ların beraber büyüttüğü birleşik mücadele fikrini bugün onlardan bize bir miras biliyoruz. Hiç bir düşü yarım bırakmamak için, adalet özgürlük ve gerçek demokrasi için her yeni güne onları anarak başlayacağız. 20 Temmuz 2015’te hissettiğimiz öfkemizle buradayız, Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız!”

DİYARBAKIR

SGDF, DBP, HDP, DTK, KJA, ACC Plaza önünde yaptığı basın açıklamasıyla Suruç katliamında yaşamını yitirenleri andı.

suruc-anma-amed-3

Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anmada konuşan SGDF üyesi Beritan Yeşilbaş, “20 Temmuz 2015 tarihinde, 33 düş yolcumuzun, 33 genç yüreğin katledildiği Suruç katliamının üzerinden bir yıl geçti. Kobane’yi yeniden inşa etmek için beraber yola çıktığımız, çantalarımıza umudu el ele doldurduğumuz, bir kentin yardım çığlığına tereddütsüz koştuğumuz Suruç’ta, Amara Kültür Merkezi’nde göz göre göre katledildik ve katillerimiz hala sokaklarda” dedi.

“Biz bir yıl önce, acımız daha tazeyken, yaralarımız kanarken, buradan nasıl Suruç’un hesabı sorulacak! diye haykırdıysak aynı öfkeyle, aynı acıyla Suruç katliamının birinci yılında da buradayız” diye konuşan Yeşilbaş, Suruç’ta hedeflenenin devrimci gençlik mücadelesi olduğunu vurguladı. Yeşilbaş, “Onların ellerinden alınmaya çalışılan düşler, artık yoldaşlarına emanettir ve biz bu emaneti onurla ve kararlılıkla taşıyacağız. Kobane’den, Suruç’tan esen her rüzgârda onların umut kokan düşlerini anacağız. Bizler 33’lerin yoldaşları olarak Suruç’un birinci yılında yineliyoruz: 20 Temmuz 2015’te hissettiğimiz öfkemizle buradayız, Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Yeşilbaş’ın ardından söz alan Eğitim-Sen üyesi Erkan Keskin, Suruç dosyası üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasını ve katliamın aydınlatılmasını istediklerini belirterek, “Suruç aydınlatılmış olsaydı Ankara, İstanbul, Fransa katliamları da yaşanmayacaktı. Suruç aydınlatılmadığı sürece DAİŞ eliyle katliamlar devam edecek. Bu nedenle gençlerin öncülük ettiği bu davaya aydınların, yazarların, sanatçıların da destek vermesini ve adalet arayışına girmesini istiyoruz” diye konuştu.

ANKARA

Ankara Tuzluçayır’da Suruç katliamında yitirilen devrimcileri anmak için yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.

Ankara Tuzluçayır’da Suruç katliamında yitirilen devrimcileri anmak için yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.

suruc-anma-ankara-2

Yunus Emre Şen Keke Kültür Merkezi’nden başlayan yürüyüş Feyzullah Çınar Parkı’na kadar devam etti. Anmaya HDP MYK Üyesi Berfum Çolak, HDP İl Eşbaşkanı Birsen Kaya ve Eğitim-Sen MYK üyesi Ebru Yiğit’in yanı sıra SGDF, ESP, HDP, AKA-DER, Devrimci Parti, Dev-Güç, SEP, SYKP, EHP ve Partizan üyeleri katıldı.

SGDF üyesi Hünkar Genç yaptığı basın açıklamasında, “Kobanê’yi yeniden inşa etmek için beraber yola çıktığımız, çantalarımıza umudu el ele doldurduğumuz, bir kentin yardım çığlığına tereddütsüz koştuğumuz Suruç’ta, Amara Kültür Merkezi’nde göz göre göre katledildik ve katillerimiz hala sokaklarda” dedi.

Suruç’ta hedeflenen gençlikti, gençliğin devrimci mücadelesiydi diyen Genç, “Uğur’ların, Cebo’ların, Ezgi’lerin, Bahar Anne’lerin, Alper’lerin, Nartan’ların beraber büyüttüğü birleşik mücadele fikrini bugün onlardan bize bir miras biliyoruz. Kobanê’den, Suruç’tan esen her rüzgârda onların umut kokan düşlerini anacağız. Bizler 33’lerin yoldaşları olarak Suruç’un birinci yılında yineliyoruz: 20 Temmuz 2015’te hissettiğimiz öfkemizle buradayız, Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız” diye belirtti.

Genç’ten sonra söz alan Suruç gazisi Onur Yılmaz ise “Bir yıl önce bugün Suruç’a ayak bastığımızda taşıdığımız heyecan, sadece Kobanê’nin yeniden inşası için hissettiğimiz gururdan kaynaklanmıyordu. Aynı zamanda devrimin vücut bulduğu topraklara gidecektik, devrimle temas edecektik” dedi. Bu heyecanla o bahçede sloganlar atıyorduk diyen Yılmaz, “Bu bir yılda birçok acı yaşadık ve bunlardan bir çok ders çıkardık. 33 yoldaşımızın döşediği taşlara basarak, yılmayarak aynı yolda yürümeye devam ediyoruz” diye konuştu.

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Birsen Kaya da Suruç’ta katledilen 33 devrimcinin, halkların bir arada kardeşce ve eşit yaşamasına inandıkları için yola çıktıklarını söyledi. Kaya, “Onları katleden DAİŞ ve AKP karanlığına bu toprakları teslim etmeyeceğiz. Nasıl ki Rojava’da aydınlığı hakim kılmak için savaşıyorsa biz de aynı kararlıkla bu karanlığa karşı savaşacağız” dedi.

Eğitim-Sen MYK üyesi Ebru Yiğit Suruç’a gidenler arasında Aleviler, Sünniler, Kürtler, Türkler, Çerkesler, Araplar, sosyalistler ve anarşistlerin olduğunu ifade etti. Yiğit, “Birçok farklılıkları vardı ama hepsinin düşü ortaktı; Kobanê’ye umut olmak, Kobanê’de ki çocuklara savaşın etkisi birazda olsa unutturabilmek. Ancak bu devrimden korkanlar, gençlerimizi katlettiler. Bu gülüşler yarım kalmasın diye sosyalist gençlerle birlikte adalet mücadelesi yürütüyoruz” dedi.

Dev-Güç üyesi Ezgi Tekin ise konuşmasında “33 siper yoldaşımızı kaybettik. Gezi’de SGDF”li yoldaşlarımızla aynı ideal uğruna, yan yana dövüştük. Bizler onların ideallerini bu topraklarda adım adım kuracağız. Hesaplarını soracağız ve uğruna dövüştükleri sosyalizmi yaratacağız” diye konuştu.

İZMİR

Suruç şehitleri İzmir’de anıldı. Katliamın birinci yılında yapılan anmada sosyalistler, Suruç şehitlerinin kararlılığıyla mücadeleyi yükselteceklerini vurguladı. Sosyalist gençler, “20 Temmuz 2015’te hissettiğimiz öfkemizle buradayız, Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Suruç’un hesabı sorulacak” dedi.

suruc-anma-izmir-1

Suruç katliamının yıl dönümünde 33 düş yolcusu İzmir’de anıldı. Sosyalist Gençlik Dernekleri (SGD) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) çağrısıyla Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılan anmada, “Hiç bir düş yarım kalmayacak. Unutmadık Afftemeyeceğiz” yazılı pankart açıldı, Suruç şehitlerinin fotoğrafları taşındı.

HDP, Devrimci Parti, SYKP, TÖP-G, İHD, DHF, Mücadele Birliği, Halkevleri, Kollektif, Kaldıraç, DGB ve 10 Ekim Dayanışma Derneği’nin katıldığı eylemde açıklama yapan ESP İzmir İl Başkanı Ezgi Bahçeci, 33 düş yolcusunun Kobanê’yi yeniden inşa etmek için yola çıktığını hatırlattı. Suruç katliamıyla, Saray’ın savaş konseptini devreye soktuğunu ifade eden Bahçeci, “Suruç’tan bu yana Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Nusaybin ve diğer Kürt illerinde yüzlerce insanımız katledildi, kentlerimiz yerle bir edildi. Katiller Paris, Brüksel, Orlando ve Nice’ye kadar dünya halklarına da büyük acılar ve katliamlar yaşattı” dedi.

Suruç katliamının, AKP ve DAİŞ işbirliği ile gerçekleştiğine dikkat çeken Bahçeci, katliamın ardından ortaya çıkan belgeleri işaret etti, “Emniyet Genel Müdürlüğü, istihbarat örgütü, Urfa Valiliği, Urfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç Kaymakamlığı bu katliamın kim tarafından ve ne zaman gerçekleşeceğini çok iyi biliyordu” diye konuştu.

Bir yıl önce Alsancak’ta aynı noktada açıklama yaptıklarını hatırlatan Bahçeci, “Nasıl Suruç’un hesabı sorulacak diye haykırdıysak aynı öfkeyle, aynı acıyla Suruç katliamının birinci yılında da buradayız” dedi. Suruç şehitlerinin kararlılığıyla mücadeleyi yükselteceklerini haykıran Bahçeci, şu ifadeleri kullandı: “Kobanê’den, Suruç’tan esen her rüzgarda onların umut kokan düşlerini anacağız. Bizler 33’lerin yoldaşları olarak Suruç’un birinci yılında yineliyoruz, 20 Temmuz 2015’te hissettiğimiz öfkemizle buradayız, Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Suruç’un hesabı sorulacak!”

Konuşmaların ardından Praksis Müzik Grubu, Suruç şehitleri anısına ezgiler seslendirdi.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ve gençlik örgütleri, Suruç katliamının birinci yılında Özgür Çocuk Parkında 33 düş yolcusunu andı.

suruc-anma-mersin-2

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ve gençlik örgütleri, Suruç katliamının birinci yılında Özgür Çocuk Parkında 33 düş yolcusunu andı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada Emek ve Demokrasi Platformu adına dönem sözcüsü ve SES Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt konuştu. Bozkurt, daha güzel bir dünya için yola düşen 33 düş yolcusunun hesabının sorulacağını söyledi. “Mücadeleleri mücadelemizdir” diyen Bozkurt, faillerin yargılanmasını talep etti. Darbe girişimine değinen Bozkurt, ne faşist diktatörlüğün ne de darbelerin halklar için çözüm olmadığına dikkat çekti.

SGDF’li Ekin Baran Taştan basın açıklamasını okudu. Basın metninin okunmasının ardından gençlik örgütlerinden temsilciler şiirler okudu. Mersin Üniversitesi’nde Tarih bölümünde okuyan Suruç’ta şehit düşen Emrullah Akhamur’un yakın arkadaşı Kadir Keleş Emrullah için yazdığı mektubu paylaştı.

Son olarak Waveyli Müzik Grubu ezgilerini 33 düş yolcuları için seslendirdi. SGD, gençlik örgütleri ve Emek ve Demokrasi Platformunun pankartlarıyla süslenen alanda sık sık “Suruç şehitleri ölümsüzdür”, “Kobane sana biz de geliriz”, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Cebo’dan Keke’ye yürüdüler zafere” sloganları atıldı.

ADANA

Adana’da SGDF ve ESP’nin yapmak istediği Suruç anması bomba ihbarı gerekçesiyle engellenmek istendi. Engelleme girişimine rağmen yapılan eylemde konhuşan SGDF’li Aylin Yıldız, “Hiç bir düşü yarım bırakmamak için, onların özlemini duyduğu yeni özgür yaşamı bu topraklarda inşa etmek için, adalet özgürlük ve gerçek demokrasi için her yeni güne onları anarak başlayacağız” dedi.

SGDF ve ESP üyeleri tarafından, Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 düş yolcusunu anmak için İnönü Parkı’nda biraraya geldi.

suruc-anma-adana-3

Anmayı engellemeye çalışan polis İnönü Parkı’nda bomba ihbarı olduğu gerekçesiyle parka girişleri kapattı. Daha sonra park girişine arama noktası kuran polis, parka girmek isteyenlerin üzerlerini arayarak parka aldı.

Polisin aramasının ardından İnönü Parkı’na giren kitle burada basın açıklaması yaptı. Anmaya HDP, HDK, İHD, Halkevi, BDSP ve EMEP katıldı. Eylemde basın açıklamasını SGDF’li Aylin Yıldız okudu. Yıldız, “20 Temmuz 2015 tarihinde, 33 düş yolcumuzun, 33 genç yüreğin katledildiği Suruç katliamının üzerinden bir yıl geçti. Kobane’yi yeniden inşa etmek için beraber yola çıktığımız, çantalarımıza umudu el ele doldurduğumuz, bir kentin yardım çığlığına tereddütsüz koştuğumuz Suruç’ta, Amara Kültür Merkezi’nde göz göre göre katledildik ve katillerimiz hala sokaklarda” diye belirtti.

Suruç’tan bu yana Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Nusaybin ve diğer Kürt illerinde yüzlerce insanın katledildiğini kaydeden Yıldız, “Katiller Paris, Brüksel, Orlando ve Nice’e kadar dünya halklarına da büyük acılar ve katliamlar yaşattılar” dedi. Yıldız, “İşte Suruç katliamı böyle büyük bir savaş hâlini hayata geçirmek için gerçekleştirilmiş planlı ve organize bir katliamdır” diye belirtti.

Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Biz bir yıl önce, acımız daha tazeyken, yaralarımız kanarken, buradan nasıl Suruç’un hesabı sorulacak! diye haykırdıysak aynı öfkeyle, aynı acıyla Suruç katliamının birinci yılında da buradayız. Suruç’ta hedeflenen gençlikti, gençliğin devrimci mücadelesiydi. Uğur’ların, Cebo’ların, Ezgi’lerin, Bahar Anne’lerin, Alper’lerin, Nartan’ların beraber büyüttüğü birleşik mücadele fikrini bugün onlardan bize bir miras biliyoruz. Hiç bir düşü yarım bırakmamak için, onların özlemini duyduğu yeni özgür yaşamı bu topraklarda inşa etmek için, adalet özgürlük ve gerçek demokrasi için her yeni güne onları anarak başlayacağız.”

Yapılan açıklamanın ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Eylem sırasında Grup Mukavemet, Suruç şehitleri Cebrail Günabakan ve Yunus Emre Şen’in sevdiği ezgileri seslendirdi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de Suruç şehitleri anıldı. Şehitlerden devraldıkları mücadele bayrağını daha yükseğe taşıyacağını söyleyen sosyalistler, 33’ler anısına fidan dikti. Suruç şehitlerinin isminin verildiği fidanlara, 33’lerin fotoğrafları ve hayat hikayelerinin olduğu kartpostallar asıldı.

suruc-anma-eskisehir-1

Suruç şehitleri için Eskişehir’de yapılan anmada 33’ler için fidan dikildi.

SGD’nin çağrısıyla Gültepe Mahallesi’nde bulunan cemevi önünde bir araya gelen gençlik örgütleri, “Hiçbir düş yarım kalmayacak. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı pankartı açtı, Suruç şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı.

HDP Eskişehir İl Eşbaşkanı Ahmet Uluçelebi, Devrimci Parti, Emek Gençliği, Genç Sen, Halkevleri, Kolektif, EHP, DHF, Yurtsever Gençlik, Barış İçin Akademisyenler Girişimi, Eskişehir Barosu Avukatlarının destek verdiği eylemde açıklama yapan SGD üyesi Neslihan Solmaz, Suruç katliamı ile birlikte Saray savaşının başladığını söyledi.

‘GENÇLİK SOKAKTA OLMAYA DEVAM EDECEK’

Katliamın sorumlularının yerine adalet peşinde olanların hedef gösterildiğinin altını çizen Solmaz, katillerden hesap sormak için gençliğin sokakta olmaya devam edeceğini vurguladı.

“AKP’nin demokrasi havarisi kesilmesine, özgürlük savunuculuğuna kimse inanmasın. Ne darbe ne de diktatörlük halklara özgürlük veremez” diyen Solmaz, darbeciler ve diktatörlerin başta Suruç olmak üzere bir çok katliamı ortaklaşa gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Suruç’ta gençliğin hedeflendiğinin altını çizen Solmaz, “Uğurların, Ceboların, Ezgilerin, Bahar Annelerin, Alperlerin, Nartanların beraber büyüttüğü birleşik mücadele fikrini bugün onlardan bize bir miras biliyoruz” diyen Solmaz, Suruç şehitlerine mücadeleyi yükselteceklerinin sözünü verdi. Solmaz, “Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Suruç’un hesabı sorulacak” dedi.

33’LER ANISINA FİDAN DİKİLDİ

Açıklamanın ardından Hacı Bektaş Veli Parkı’na yürüyen kitle, “Suruç’u unutma, unutturma”, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları attı.

Gezi şehitleri için dikilen fidanların yanına, 33’ler anısına fidan dikildi. Dikilen fidanlara Suruç şehitlerinin adı verilirken, her birini hayat hikayelerinin ve fotoğraflarının yer aldığı kartpostallar asıldı.

AYDIN/DİDİM

suruc-anma-didim

Aydın’ın Didim ilçesinde Didim Emek ve Demokrasi Platformu, Suruç katliamının birinci yılında katliamda yaşamını yitirenler anıldı.

HDP Didim İlçe eşbaşkanı Nuri işbilir, anmada yaptığı konuşmada, “Bugün gerçekleştirilmeye çalışılan askeri faşist darbenin halkların birleşik devrimci mücadelesinin kazanımlanının Suruç’ta somutlandığını ve bu nedenle egemenler tarafından birleşik mücadelenin önünün kesilmeye çalışıldığını ifade etti. İşbilir, “Biz devrimciler her zaman ezilen her inancın, işçilerin emekçilerin ve ezilen mazlum halkların yanında olmaya birlikte mucadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

BURSA

Suruç katliamının birinci yılında Kılıç ailesi, yoldaşları ve dostları Suruç şehidi Ferdane ve Nartan’ı mezarı başında andı. Mezarı başında yapılan konuşmada, “Onların barışına, mirasına sahip çıkacağımıza dair ant içtik, söz verdik. Devrim ve insanlık yolundan vazgeçmeyeceğiz” denildi.

suruc-anma-bursa-1

Suruç şehitleri Ferdane ve Nartan Kılıç mezarı başında anıldı. Suruç şehitleri Ferdane ve Nartan Kılıç için Hamitler Mezarlığı’nda düzenlenen anmaya Kılıç ailesinin yanı sıra HDP PM üyesi Asiye Kolçak, HDP ve ESP Bursa il örgütü, Yeşiller ve Sol Gelecek, SYKP, Dersimliler Derneği, Panayır Kadın Derneği ve Partizan üyeleri destek verdi. Ferdane ve Nartan şahsında yapılan saygı duruşunun ardından, mezarlarına kızıl karanfil bırakıldı. Duygulu anlar yaşanan anmada, 33 Düş yolcusunun ideallerini gerçekleştirme sözü verildi.

‘BİR YIL GEÇTİ AMA HALA O BAHÇEDEYİM’

Katliamda annesi Ferdane ve ağabeyi Nartan’ı kaybeden Suruç gazisi Sinem Kılıç burada yaptığı konuşmada, bir anısını paylaştı. Kendisini en çok etkileyenin birbirini hiç tanımayan ve farklı kesimlerden bir araya gelen insanların aynı yola çıkışı olduğunu dile getirdi. Kılıç, “Farklı dini inançlarımız, etnik kültürlerimiz olmasına rağmen birbirimizi çok iyi tanıyorduk. Farklı kesimlerden gelmemiz bu yola çıkmamızın önüne engel değildi. Farklı etnik gruplara dahil olmamız bir çocuğu mutlu etmeye, bir park yapmaya, bir kütüphane kurmaya engel olamazdı” dedi. Konuşmakta güçlük çeken ve duygulu anlar yaşayan Kılıç, katliamın üzerinden bir yıl geçtiğine inanamadığını kaydetti. Kılıç, “Ben sanki hala o bahçedeyim. Nasıl anlatılır bilmiyorum. Elimde olsa Ankara katliamını, Havaalanı katliamını diğer tüm katliamlarını önlerdim” diye konuştu.

‘HİÇ BİR DÜŞ YOLCUSUNUN O YÜRÜYÜŞÜ BOŞA DEĞİLDİ’

Suruç şehidi Ferdane Kılıç’ın mücadele yoldaşı ve yakın dostu olan Mukaddes Erdoğdu Çelik, “İlk defa doğudan gelen devrim ve özgürlük rüzgarına bu kadar güçlü bir destek çıkmıştı. Bunu öldürmeleri gerekiyordu” diyerek başladı sözlerine. 1993’te Sivas’ta savaşın seyrini değiştirmek için aydınların yakılarak katledildiğini hatırlatan Çelik, “İşte 33’leri aramızdan alan ve hayatını eskisi gibi yürütemeyecek gaziler bıraktılar” dedi.

Geçen bir yılda devletin savaş politikasını sürdürdüğünü söyleyen Çelik, “Emin olun bizimle baş edemediler” diye konuştu. Kobanê’nin inşasına koşan gençlerin kadın devrimine dokunmak için yola çıktıklarını ifade eden Çelik, halkların kardeşleşmesi ve özgürlük isteği için feda eylemlerinin gelişmesine Saray’ın tahammül edemediğini belirtti.

Darbe içinde darbe yaşandığını ifade eden Çelik, “Bunu iyi anlamamız gerekiyor. Hiçbir kaybımız boşuna değil. Hiçbir düş yolcusunun o yürüyüşü boşuna değil. Biz hem haklı ve meşru hem de adaletle geleceği kurmaya yetenekli tek kuvvet olarak inançlarımızla, acımız, sevincimizle burada dimdik duruyoruz. Bizim bu zor günleri dimdik ayakta geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Suruç katliamının yaşandığı gün bir Kürt anasının, “Niye öldürdünüz onları? Onlar bizim misafirimizdi keşke bizi öldürseydiniz. Onların annelerine ne diyeceğiz?” sözlerini hatırlatan Çelik, şöyle devam etti: “Keşke bu bir yılda bizde Sur bombalanırken, Yüksekova, Nusaybin, Cizre yerle bir edilirken, ‘yeter onları yeterince öldürdünüz biraz da bizi öldürün’ diyebilseydik. Onlardan bize kalan miras omuzlarımızdadır. Sadece burada bir avuç insan değiliz. Onlarla umudu, adaleti, özgürlüğü, birlikte yaşamın zorunluluğunu anlatacak, taşıyacak olan bizleriz.”

“Bir yıldır onlar gibi düş yolculuğuna, insanlık adına, barış adına, kardeşlik adına yola çıkanların düşleri hala kana bulanıyor. Ama biz buna rağmen düşlerimizin peşinden koşmaya devam edeceğiz” diyen HDP PM üyesi Asiye Kolçak, Suruç şehitleri Ferdane ve Nartan’ın, Kobanê’yi yeniden inşa için yola çıktıklarını hatırlattı.

‘SÖZÜMÜZÜ VERDİK DÜŞLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

Ferdane ve Nartan’ın mezarı başında Suruç şehitlerine mücadelelerini büyütme sözü veren Kolçak, “Çok kan dökülüyor evet. Canımız çok yanıyor. Ferdane’den Nartan’dan sonra yine yüzlerce canımızı kaybettik ama sevdikleri, dostları bizler buradayız. Onların barışına, mirasına sahip çıkacağımıza dair ant içtik, söz verdik. Devrim ve insanlık yolundan vazgeçmeyeceğiz. Onların devrim ve sosyalizm mücadelesi devam ediyor. Halkımız ayakta, halkımız her şeye rağmen devrim düşlerini gerçekleştirecek. Sözümüzü verdik, düşlerini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

ANTAKYA

ESP’nin çağrısıyla bir araya gelen KESK, HDP, SYKP, SODAP, TÖP, DHF, Suruç şehidi Okan Pirinç’i mezarı başında andı.

suruc-anma-antakya-1

Anmaya Okan Pirinç’in ailesi, Rojava şehidi Halil Aksakal’ın ailesi katıldı. Anma Suruç şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından ESP İl Yöneticisi Murat Akıncı anmada yaptığı konuşmada, “Bundan tam 1 yıl önce 33 can parçamız 33 düş yolcusu suruçta katledildi. Onlar gezinin çocukları Kobanê’nin çocuklarıyla buluşmaya gidiyor diye yola çıktı. İki mücadeleyi birleştirmek için yola çıkmıştı. Tam da bundan korktukları için bu katliamı gerçekleştirdiler” dedi.

Suruç katliamının bu ülke için bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Akıncı, “Suruç sonrası onlarca katliam yaşadık binlerce insanımız hayatını kaybetti ve biz nasıl Suruç’ta tarifsiz bir acı yaşadıysak her katliamda aynı acıyı yaşadık ama onların mücadelesini sürdürmekten geri durmadık. Bugün burada yine söz veriyoruz. 33 düş yolcusunun mücadelesini büyütmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Akıncı’nın ardından KESK, HDP, SYKP, TÖP adına konuşmalar yapıldı. anma söylenen ezgilerle sona erdi.

MALATYA

Suruç’ta yaşamını yitirenler katledilişlerinin yıldönümünde Malatya’da anıldı. 

suruc-anma-malatya-1

Malatya Paşaköşkü Camisi önünde gerçekleştirilen anmada basın açıklamasını SGD’li Zehra Mike okudu. Anmaya ESP, EMEP, HDP, DBP, ÖDP, İHD ve PSAKD katıldı.

Biz bir yıl önce, acıları hala tazeyken buradan Suruç’un hesabı sorulacak! diye haykırdıklarını söyleyen  Mike, “Aynı öfkeyle, aynı acıyla Suruç Katliamı’nın birinci yılında da buradayız. Suruç’ta hedeflenen gençlikti, gençliğin devrimci mücadelesiydi. Uğur’ların, Cebo’ların, Ezgi’lerin, Bahar Anne’lerin, Alper’lerin, Nartan’ların beraber büyüttüğü birleşik mücadele fikrini bugün onlardan bize bir miras biliyoruz. Hiç bir düşü yarım bırakmamak için, onların özlemini duyduğu yeni özgür yaşamı bu topraklarda inşa etmek için, adalet özgürlük ve gerçek demokrasi için her yeni güne onları anarak başlayacağız. Onların ellerinden alınmaya çalışılan düşler, artık yoldaşlarına emanettir ve biz bu emaneti onurla ve kararlılıkla taşıyacağız. Kobane’den, Suruç’tan esen her rüzgârda onların umut kokan düşlerini anacağız. Bizler 33’lerin yoldaşları olarak Suruç’un birinci yılında yineliyoruz: 20 Temmuz 2015’te hissettiğimiz öfkemizle buradayız, Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız. ”  dedi.

 

33 düş yolcusu mezar başlarında anıldı

33 düş yolcusu, Suruç’ta katledildikleri Amara Kültür Merkezi önünde anıldı.

Suruç şehitleri anılıyor
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir