Tek adam diktatörlüğü’nde bir adım daha: OHAL yönetmenliği de değiştirildi

OHAL Kurulu, Bürolarının Kuruluş ve Görevleri ile Yükümlüklerinin Karşılığının Tespit ve Ödenmesi Hakkında Yönetmenliği tümüyle değiştirilerek, Başbakanlık bünyesinde kurulması gereken OHAL Koordinasyon Kurulu özerk bir yapılanmaya dönüştürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen OHAL yönetmenliğinde değişiklik yapıldı. OHAL Kurulu, Bürolarının Kuruluş ve Görevleri ile Yükümlülüklerinin Karşılığının Tespit ve Ödenmesi Hakkında Yönetmenliğin 3’üncü maddesi, “Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu, Başbakan veya görevlendirileceği bir Bakanın başkanlığında, Başbakanın belirleyeceği olağanüstü hal ilanına sebep olan konu ile ilgili bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının müsteşar ve üst düzey yöneticilerinden oluşur” şeklinde değiştirildi. Maddenin ikinci fıkrası da kaldırıldı.

Ayrıca yapılan bir başka değişiklikle İl OHAL bürolarının valinin veya görevlendireceği vali yardımcısı, ilçe OHAL bürosunun kaymakam başkanlığında, OHAL konusuna göre vali ve kaymakamın uygun göreceği kamu kurum ve kuruluşları temsilcilerinden oluşacağı belirtildi.

Alt komisyonlar kurulacak

Ayrıca yönetmenlikte yapılan değişiklikle OHAL bürolarına bağlı alt komisyonların kurulması da kararlaştırıldı. Ancak bu komisyonların neler olacağına yer verilmedi.

Başbakanlık devre dışı bırakıldı

OHAL yönetmenliğinde yapılan değişiklikle, bütün başbakanlık ifadeleri çıkarıldı. Böylece Başbakanlık Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu, Olağanüstü Halk Koordinasyon Kurulu oldu. Yine kurulun Başbakanın çağrısı ile toplanma zorunluluğu da kaldırıldı. (DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir