Aleviler Demokrasi Bloğu’nda aktif rol alacak

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ve Alevilerin hedef alınması üzerine bir araya gelen ve 3 gün süren toplantı süreci yaşayan Alevi örgütleri, Demokrasi Bloğu’nun oluşmasında başat rol oynama kararı alarak, “özsavunma oluşturma, alanlarda olma, sokakları faşist gerici güruha bırakmama ve Demokrasi Bloğu’nun yürütücüsü olma” gibi önemli kararlaşmalara gitti.

Darbe girişimi ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin çağrısıyla sokaklara çıkan güruhun Alevi mahallelerini hedef alması üzerine Alevilerin çatı örgütü Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) tüm başkan ve bileşenlerine yaptığı çağrı üzerine başlatılan 3 günlük toplantı süreci sona erdi. Alevilerin en kitlesel örgütü olan ve yaklaşık 200 kurumu çatısı altında bir araya toplayan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) çağrısıyla yapılan toplantıların ilk gününde ABF yöneticileri bir araya geldi. Ardından ABF ve bileşeni olan Alevi örgütleri akademisyen ve Alevi milletvekilleriyle toplantı gerçekleştirildi. Son gün ise ABF’nin çağrısıyla Türkiye’nin dört bir yanından köy derneklerinden şubesiz Alevi derneklerine kadar yüzlerce örgüt temsilcisi bir araya gelerek kaygılarını ve taleplerini dile getirdi.

ABF Genel Başkanı Yardımcısı ve Pir Sultan Abdal Külter Dernekleri (PSAKD) Genel Sekteri Bülent Kaya, toplantının amacını, süreci ve alınan kararları DİHA ile paylaştı.

15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL ile tek adam diktatörlüğüne doğru hızlı gidilmesinden Alevilerin rahatsızlık duyduğunu belirten Kaya, “‘Demokrasi savunucusu’ adı altında sokaklara çıkan güruh Alevilere saldırdı. Cemevimiz kurşunlandı, Alevi mahallerine yürüyüş yapıldı. Yerellerde yaşayan Alevilerin kaygıları giderek arttı. Gelen talepler üzerine böyle bir toplantı dizisi ihtiyacı duyduk” dedi.

‘Demokrasi bloğunda başat rol oynayacağız’

Siyaset ve akademi alanıyla verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini dile getiren Kaya, “Aleviler tek başlarına mücadele etmek yerine geniş bir demokrasi bloğu oluşturmanın altını çiziyor. Bir kararlaşma aldık. Demokrasi bloğunun oluşmasında başat rol oynayacağız. Akademisyen ve siyasetçilerle de bir toplantı yaptık ve bu cepheyi nasıl büyüteceğimizi tartıştık. Olumlu bir toplantıydı” şeklinde konuştu.

‘Saldırılara ortak cevap vereceğiz’

Kaya, Alevilerin bir çatışmanın içine çekilmek istendiğini ve AKP’nin çağrısıyla sokaklara inen güruhun bunun için saldırılar düzenlediğini belirterek şöyle devam etti: “Bu provokasyona gelmeyeceğiz. Bir iç savaş geniş halk yığınlarına zarar verecektir. Bu amaçlarını kursaklarında bırakacağız. Demokratik bir Türkiye yaratma mücadelesinde demokratik siyasal zemini kullanacağız. Saldırılara karşı tüm toplumsal kesimlerle ortak cevap vereceğiz.”

‘Sokakları faşist güruha bırakmayacağız’

Üçüncü gün yapılan toplantıya, Alevi örgütlerinin katılımın oldukça fazla olduğunun altını çizen Kaya, “Kesinlikle daha geniş bir kitleye ulaşıyoruz. Aleviler, ABF üzerinden güç birikimi yaşıyor. Örgütlenmeyi esas alıyoruz. ABF bileşenlerinin yanı sıra ABF’ye bağlı olmayan cemevleri, bağımsız Alevi kurumları, muhasip örgütler ve hatta şahsiyetler dahil geniş bir yelpazeye seslenmeye başladık. Yerellerde faaliyet gösteren Alevi kurumlarının aktardığı kaygıların nasıl ortadan giderebileceğimizi tartıştık. Yol ve yöntemler ortaya koyduk. Fikir birliği oluştu. Sokakları bu faşist gerici güruha bırakmayacağız” diye belirtti.

‘Aleviler alanlarda olacak’

Üç gün süren toplantılar sonucu alınan kararlara değinen Kaya, şunları aktardı: “Aleviler artık suskun kalmayacak ve kendilerini savunacak. Aleviler alanlarda olacak. Bunları demokrasi güçleriyle beraber yapacak ve demokrasi bloğunun yürütücüsü olacak. Toplantılarda iki toplumsal kesimin yani Aleviler ve Kürtlerin bu toprakların mazlumu olduğu ve asimilasyona, inkara karşı birlikte mücadele etme zorunluluğu vurgulandı. Bu iki dinamik gücün ortak mücadelesini esas alma kararlaşması yaşandı.”

CHP’ye ‘demokrasi’ çağrısı

Öte yandan Kaya, CHP’ye şu çağrıyı yaptı: “Eğer gerçekten demokratik, laik, çok kimlik ve çok inançlı, evrensel değerler üzerinden uygun bir davranış sergileyecek ve yeni bir demokratik anayasa talepleri varsa onlara da çağrı yapacağız. Demokrasiden yana olan herkese çağrı yapacağız. Zaman birbirini ötekileştirme zamanı değil.”

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir