Demirtaş: Darbe tehditleri ortadan kalkmış değil

Partisinin Bursa’da düzenlediği dayanışma yemeğine katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaşanan katliamlar ve hak ihlallerinden sonra 15 Temmuzda yapılan darbe girişimi ile birlikte ülkede ne özgürlüğün nede huzurun kalmadığını belirterek, “Darbe hakikati ile hiç yüzleşilmediği için darbe tehditleri ortadan kalkmamıştır. Bugün de bu tehdit vardır. Muhalefet, iktidar el ele verip yeni özgürlükçü bir anayasa, barış için el ele verebilir. Bizim beklentimiz budur. Bu olursa el veririz tersi olursa da diz çökmeyiz” dedi.

HDP Bursa İl Örgütü, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımı ile Atalay Düğün Salonu’nda dayanışma yemeği verdi. Partililerin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı yemekte Demirtaş, ülkede son süreçte yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Olağan üstü bir dönemden geçildiğinin altını çizen Demirtaş, ülkenin son 30 yılının darbelerden ibaret olduğunu ifade ederek, “Yıllardır bu halk olağan bir nefes alamadı bu ülkede” dedi. Huzurlu nefes almak için halkın kendisini ülkede özgür hissetmesi gerektiğini belirten Demirtaş, yaşanan katliamlar ve hak ihlallerinin yanı sıra son olarak 15 Temmuzda yapılan darbe girişimi ile birlikte ülkede ne özgürlüğün nede huzurun kalmadığını söyledi.

‘Darbe hakikati ile hiç yüzleşilmedi’

“Keşke yaşadığımız ilk ve son acı bu olsaydı” diyen Demirtaş, Türkiye tarihinin acı, vahşet ve darbeler tarihi olduğunu dile getirdi. Demirtaş, ülkede hiçbir dönem tam anlamıyla kurumsal bir halk demokrasisi oluşturulamadığından ve birilerinin sürekli kendisini ülkenin sahibi sanmasından dolayı hala darbe tehlikesinin bitmediğini ve böyle devam ederse bitmeyeceğini kaydetti.
Demirtaş, “Darbe hakikati ile hiç yüzleşilmediği için darbe tehditleri ortadan kalkmamıştır. Bugün de bu tehdit vardır. Bu sadece paralelcilerin tehlikesi değildir” dedi.

Darbenin de Cuntanın da karşısında yer alacaklarını kaydeden Demirtaş, halkın karşısında yer alan, halkı bombalayanların karşısında olacaklarını vurguladı. Ama veya ancak demeden ve hiçbir mazerete sığınmadan darbelerin karşısında olacaklarını belirten Demirtaş, “İlk saatten itibaren tutumumuz budur. Çok şükür Türkiye’nin nerdeyse tamamına yakını bu tutumla buluştu” diye belirtti.

‘AKP’nin kendini sorgulaması lazım’

AKP’nin “Biz nerde hata yaptık nasıl cesaret verdik ki bunu yapabildiler” diye kendini sorgulaması gerektiğine dikkat çeken Demirtaş, “Bunu sormaz ve hakkaniyetle bunun cevabını vermezlerse darbe tehditleri bitmez” şeklinde konuştu. Demirtaş, “Kürt sorunu Cumhuriyet tarihinin en önemli sorunu. AKP de bunu kabul edip çözüm süreci başlatmıştı. Ama sorunu çözmek yerine konuyu yine askerlere havale etti. İki buçuk yıldan sonra ülke de savaş bitseydi, PKK silah bıraksaydı, şehirler yakılıp yıkılmasaydı bu generaller bu kadar güçlenir miydi” diye sordu.

Zamanında “bu tankları bu sokaklara sokmayın” dedikleri için “vatan haini” ilan edildiklerini hatırlatan Demirtaş, “Her hatalarının ardından kandırıldıklarını söyledi Cumhurbaşkanı. Hadi kandırıldın yine peki bu halka şimdi özür dilemek gerekmiyor mu” dedi. “Darbecilerle mücadele ediyorum deyip Olağanüstü Hal ilan etmek darbecilerin ekmeğine yağ sürmektir” diyen Demirtaş, aylarca AKP ve darbeci askerlerin ortaklaşıp 500 bin insanı yerinden ettiğini, tehlikeyi sezdiklerinde ise işkence ederek cezaevlerine doldurduğunu söyledi.

‘İmralı’da tecrit son bulmalı’

Demirtaş, şöyle devam etti: “Özür dilemeden bizim içimiz rahat etmez. Sivil bir anayasaya geçilmenin önü açılmalı, siyasi liderler cumhurbaşkanı nezdinde birlikte toplanmalı. Fakat ilk önce İmralı’da tecrit son bulmalı. Ailesi ve avukatları görüştürülmeli. Bu kadar kaos içinde kanundan doğan hakları verilmeli.” İlan edilen OHAL durumunun da uzatılması durumunda halklara zarar verileceğinin altını çizen Demirtaş, “İşkence olmamalı, adil yargılanmalı. Bu kadar okul vs. kapatılıyor ama adil bir yargılama olmadan yapılırsa adalet duygusu zayıflar” diye belirtti.

Demokratik anayasa için en büyük teklifi HDP’nin yaptığını ve bunu yaparken de hiçbir kişisel çıkar beklemediklerini söyleyen Demirtaş, sadece özgürlük, adalet barış istediklerini, el ele verip ülkeyi selamete çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.

Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti:

“Muhalefet, iktidar el ele verip yeni özgürlükçü bir anayasa barış için el ele verebilir. Bizim beklentimiz budur. Bu olursa el veririz tersi olursa da diz çökmeyiz. Sizden ricam, değerli kardeşlerim, Bursa’da kritik şovenler var. Sizleri tahrik eden, tetikleyenler olur. Alevi, Sünni, Kürt, Türk kışkırtmaları yapmak isteyenlerin provokasyonlarına mahal vermemek gerekir. Bizim düşmanlığa değil adalete, kardeşliğe ve özgürlüğe ihtiyacımız var. HDP bunun için çaba sarf ediyor, biz bunu yapacağız. Provokasyonlara gelmeyeceğiz. Tezgâhlara düşmeyeceğiz. HDP olarak sokaklara çıkarak darbeye karşı çıkacağız. Eleştirimizi yapacağız. Gelecek günlerin gerçek bir demokrasi bayramına dönüşmesi için mücadele edeceğiz. Bu dayanışma ruhu oldukça, partimizde bu kadar alın teriyle destekleyeni, sahip çıkanı oldukça darbeciler de, ona destek verenler de ve dikta rejimi savunucuları da yenilecek.”

Demirtaş’ın konuşması ardından yemek sona erdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir