Dersim’de Suruç İçin Adalet isteyenler ev baskınlarında gözaltına alındı

AKP/Saray iktidarının OHAL uygulamaları Dersim’de uygulamaya konuldu. Terörle Mücadele Şubesi polisleri, ESP, SGDF ve HDP üyelerinin evlerine baskın düzenledi. Aralarında ETHA muhabiri Ezgi Özer’in de bulunduğu 13 sosyalist gözaltına alındı.

AKP/Saray iktidarının OHAL uygulamaları Dersim’de uygulamaya konuldu. Terörle Mücadele Şubesi polisleri, ESP, SGDF ve HDP üyelerinin evlerine baskın düzenledi. Aralarında ETHA muhabiri Ezgi Özer’in de bulunduğu 13 sosyalist gözaltına alındı. Özer’in fotoğraf makinesine de el konuldu.

Atatürk Mahallesi’nde üç eve gece saat 03:00’te baskın düzenlendi. Suruç şehidi Cebrail Günebakan’ın Karakoçan’da yapılacak mezar anmasına katılmak için Dersim’e gelen ESP ve SGDF üyelerinin bulunduğu ev özel harekat polisleri tarafından basıldı. Silah zoruyla yere yatırılan sosyalistler yoğun biçimde darp edildi. Kapısı kırılarak girilen evde baskın sonrasında yerlerde kan izleri görüldü.

TMŞ ve özel harekat polisleri, ESP üyeleri Mustafa Naci Toper, Özgür Kiraz, SGDF üyeleri Şerife Erbay, İlke Başak Baydar, Yunus Varlı, Ulaş Alankuş, Başak Sıla Kaymak, Ceren Çoban, Ümit Tekin ve Muhammed Kaya’yı darp ederek gözaltına aldı. Toper, Kiraz ve Varlı’nın evden çıkarılırken ağır şekilde darp edildikleri ve ayakta durmakta zorlandıkları görüldü. Baskında evde bulunan ETHA muhabiri Ezgi Özer de gözaltına alındı, Özer’in fotoğraf makinesine de el konuldu.

TMŞ polisleri HDP Parti Meclisi üyesi Ekber Kaya’nın da evinde uzun süre arama yaptı. Baskın sonrasında Kaya da gözaltına alınırken, aynı mahallede bir başka eve yapılan baskında Hakan Kavut da gözaltına alındı. (ETHA)

Foto: Arşiv

 
One thought on “Dersim’de Suruç İçin Adalet isteyenler ev baskınlarında gözaltına alındı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir