Kadınlardan ‘Barış ve Demokrasi Cephesi’ çağrısı

Kadın kurumları, ilan edilen OHAL’in ardından ‘demokrasi’ adı altında kadını hedef haline getirilen politikalara tepki göstererek, “Darbe karşıtı mücadelenin ancak daha fazla demokrasi, özgürleşme ve barış koşullarında yürütülebileceğini biliyoruz” dedi.

Ankara Feminist Kolektif, Ankara Kadın Platformu, Ankara Kadın Platformu Bileşenleri, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen OHAL’e ilişkin Ankara Kadın Vakfı’nda basın toplantısı düzenledi. “Biz kadınlar; Darbeye de, diktatörlüğü de, OHAL’e de karşıyız! Özgürlük, Barış ve Demokrasi için buradayız” pankartını açan kadınlar adına Halkevleri üyesi Derman Gülmez açıklama yaptı. Sokağa salınan grupların kadınları hedef alan söylemlerini hatırlatan Gülmez, “Yıllarca darbeler yüzünden kayıplar yaşamış, hak özgürlüklerinin kısıtlandığı koşullarda mücadele etmiş kadınlar olarak, darbeye karşı mücadelenin ancak daha fazla demokrasi, özgürleşme ve barış koşullarında yürütülebileceğini biliyoruz” dedi.

‘Sokağa salınan gruplar kadınları taciz ediyor’

Askeri faşist darbeyle kurulan rejimin korkunç bir karanlık olduğunu ve darbe girişiminin karşısında durduklarını belirten Gülmez şunları kaydetti: “Ancak 265 insanın öldürüldüğü, toplumunun tamamının korku ve kaygıya sürüklendiği 15 Temmuz’un ‘Demokrasi Bayramı’ ilan edilmesini de kabul etmiyoruz.” Darbe sonrasında yaşananlara ve kadınlara yönelik söylemlere de dikkat çeken Gülmez, özellikle sokağa salınan grupların kadınlara yönelik söylemlerine tepki göstererek, kadınların “ganimet haline getirilmeye” çalışıldığına işaret etti. Darbe tehdidi kadar, sokağa salınan grupların “kadın karşıtı söylemlerinin” de kendileri açısından tehdit oluşturduğunu belirten Gülmez, şort giyen, dövmeli kadınların darp edildiğini ve tacize uğradıklarını söyledi.

‘Kötülük teşvik ediliyor’

Şiddetin tırmandığı her türlü ayrımcılığın arttığını ve linç kültürünün benimsendiği sokak gösterilerinde, kötülüğün ve şiddetin teşvik edildiği ortamın ‘demokrasi şöleni’ olarak adlandırılamayacağını belirten Gülmez, “Darbelerin her zaman hayatlarının içinde hissetmiş kadınlar olarak, darbe karşıt hamlelerin taşıdığı iç savaş ve diktatörlük tehlikesini de görüyoruz” diye konuştu. Gülmez, darbe ve OHAL koşullarında çıkmanın tek seçeneğinin daha fazla demokrasi, özgürlük ve eşitlik olduğunu belirtti. Tüm kadınları erkek şiddetine karşı ses çıkarmaya çağıran Gülmez, darbeye ve diktatörlüğe karşı durmak için en geniş Barış ve Demokrasi Cephesinin kurulması çağrısını yaptı.

Açıklamaya Feminist Kolektif ile Ankara Emek Platformu’nu oluşturan Emek Partili Kadınlar, HDP Kadın Meclisi, İHD Ankara Şube Kadın Komisyonu, Kadın Özgürlük Meclisi, Ankara AKA-DER Kızılay Şubesi, KJA, Halkevci Kadınlar, Ankara Sosyalist Kadın Meclisi, Kadın Dayanışma Vakfı, KESK Kadın Şubeler Platformu, Yeşil Sol Partiden Kadınlar, Yeni Demokrat Kadın, KAOS GL, Pembe Hayat, Özgür Genç Kadın, TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, İHD Kadın Sekreterliği, SYKP Kadın Meclisi, Üniversiteli Kadın Kolektifi, Engelli Kadın Derneği, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, HDK Kadın Meclisi destek verdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir