Darbe ve diktatörlüğe karşı ‘Tek çıkış mücadele ve sokaklar’

Askeri darbe girişimi ve ardından ilan edilen OHAL’e karşı üçüncü yolun demokrasi olduğu görüşünde olan sol sosyalist parti ve platformlardan yurttaşlar, hem askeri darbe hem de Saray darbesine karşı tek çıkışın ezilenlerin birlikte mücadelesi ve gerçek demokrasi için sokaklar olduğunu söyledi.

Askeri darbe girişiminin ardından MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası ilan edilen OHAL, giderek anti demokratik bir ortamın oluşmasına sebep olurken, yurttaşlar hem askeri hem de sivil darbeye karşı üçüncü yolun demokrasi olduğu görüşünde. HDP’nin Gazi’de darbelere karşı düzenlediği mitinge katılan sol sosyalist parti ve platformlardan yurttaşlar da, çıkışın ezilenlerin birlikte mücadelesi ve gerçek demokrasi için sokaklarda olduğunu vurguladı.

‘Meydanlarda demokrasi mücadelesi verilmeli’

İşçi Demokrasi Partisi’nden İlker Bayram, AKP’nin askeri darbe girişiminin ardından “paralelcilerle mücadele” adı altında tüm kesimlere yönelmeye çalıştığını belirterek, “Paralel dedikleri yapıyı ‘tasfiye edeceğiz’ diyorlar ama KESK’li olduğunu bildiğimiz insanları ve sendikalı emekçileri de işten çıkarıyorlar. Paralelle mücadele adı altında kendi yandaşlarına kadro açıyorlar. Bu aslında bir demokrasi sorunudur” dedi. Cezaevleri üzerinde uygulanan tecride de değinen İlker, “Tüm siyasi tutsaklar üzerinde uygulanan tecrit son bulmasını talep ediyoruz” diyerek meydanlarda demokrasi mücadelesi verilmesi gerektiğini söyledi.

Asıl darbenin 20 Temmuz Suruç patlaması ile Saray tarafından başlatıldığına dikkat çeken Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’ndan (SGDF) Mehmet Aslan da, AKP ve Saray’ın askeri darbe girişimini kendi darbesini güçlendirmek için kullandığını ve bir hamleye çevirdiğini aktardı. Hem askeri hem de sivil darbelere karşı olduklarının altını çizen Aslan, “Bu darbelere karşı her zaman gençlik olarak sokaklarda olacağız. Devrimci çizgiden asla vazgeçmeyeceğiz” diyerek herkesi Sarayın darbesine karşı meydanlara çağırdı.

‘Kürdistan’daki OHAL batıya yayıldı’

7 Haziran süreci ile birlikte Türkiye ve Kürdistan’da OHAL uygulamalarının zaten devreye konulduğunu dile getiren Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nden Pınar Türk ise, 15 Temmuz’dan sonra bu uygulamanın yasallaştığını söyledi. Türk, şöyle devam etti: “Kürdistan’daki katliamlarını, sokağa çıkma yasaklarını OHAL ile örtmek istediler. Biz sosyalistler, yurtseverler hep diyorduk ki bu uygulamalar batıda da olabilir, sesimizi çıkartalım. Şimdi görüyoruz bu Kürdistan’daki OHAL batıya da yayıldı.”

‘Meydanı onlara bırakmayacağız’

Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi’nden Dilan Can da, sürecin kendileri açısından sürpriz olmadığını dile getirerek, “AKP hükümetinin tıkanan orduyla ilişkileri kızışmıştı” dedi. Can, ilan edilen OHAL’e ilişkin ise “Kürdistan halkı zaten bu OHAL’i yaşadılar. Biz devrimciler, kadınlar ve solcular olarak ne askeri, ne sivil darbeyi kabul etmiyoruz. Ama AKP’nin sokağa döktüğü sözde ‘demokrasi’ neferleri dövmeli insanlara, kadınlara saldırdı. Bu meydanı bunlara bırakmayacağız meydanları biz dolduracağız” şeklinde konuştu.

‘Halk kendi gücünün farkında olmalı’

Muhaliflerin ve Kürtlerin darbenin ne demek olduğunu acı bir şekilde daha önce yaşadığını belirten LGBT’i bireylerden Okan Alptekin ise, “Halk sadece askeri değil AKP’nin sivil darbesine de karşı. Bu anlamda şimdi alanlarda olma zamanıdır. Çünkü AKP bunu kullanmaya çalışıyor” diye belirtti.

“Tek kurtuluş demokrasi ve devrimci mücadeledir” diyen Mücadele Birliği’nden Muhammed Hizmetçi de, Aleviler, Kürtler ve diğer tüm ezilenlerin bu cepheyi oluşturması gerektiğinin altını çizdi. Hizmetçi, “Rojava’da bulunan iktidar boşluğunu halk böyle doldurdu. Mevcut OHAL durumunda da halkın kendi özgücünün farkında olması gerekiyor” dedi.

‘Aslolan direniş’

Feminist Zeynep Çiçek de, darbelerin hikaye olduğunu ve asıl olanın direniş olduğunu ifade ederek, şunları aktardı: “Baştakilerin kendi egemenliklerini meşrulaştırmak için oyunlarla yaptıkları darbeleri kabul etmiyoruz. Bizim için asıl olan şey kendi yaşam alanlarımızı kurup, kendi kültürümüze ve kimliğimize sahip çıkmaktır. Darbe falan hikaye direniş asıl olan.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir