‘Darbelere karşı olmak AKP ile birlikte olmak anlamına gelmiyor’

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Aksaray’da bugün gerçekleşen liderler zirvesi için “Askerlere özel statü getiren kanunun karşısında 3 partinin ortak sergilediği tavır ne ise, bu ortaklık önümüzdeki dönemde de sürecek gibi görünüyor” diye konuştu. HDP’siz liderler zirvesinin sorunları çözmeyeceğini belirtti, “Darbelere karşı olmak AKP ile birlikte olmak anlamına gelmiyor. Kimseden demokrasi dersi alacak halimiz yok” dedi.

15 Temmuz darbe girişimine Meclis’teki tüm partiler ortak bir tutumla yanıt verdi, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü liderler zirvesine HDP’yi davet etmedi. Erdoğan, AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür etmek için Saray’a davet etti.

HDP’siz liderler zirvesini değerlendiren HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, liderler zirvesi önerisinin Eş Genel Başkan Demirtaş’tan geldiğini hatırlattı, “Bunu yaptılar, yaparken bizi dışlamayı tercih ettiler. Bu açık bir ayrımcılıktır. Kimseden demokrasi dersi alacak halimiz yok” dedi.

‘ASKER HALKA ATEŞ AÇTI’ DEDİĞİMİZDE ÜZERİMİZE YÜRÜDÜLER’

İki ay önce Meclis’te Roboskî katliamını örnek vererek askerlerin halkın üzerine ateş açtığını anlatan HDP’li milletvekilerinin üzerine yüründüğünü hatırlatan Bilgen, şunları söyledi: “Bunu yapanlar şimdi ekranlarda, meydanlarda demokrasi kahramanlığı yapıyorlar. Siyaset gerçekten darbelerle yüzleşecekse, hesaplaşacaksa, darbe geleneğini, darbe pratiğini tümden bitirecek bir irade ortaya koyacaksa bunu ancak kimseyi dıştalamadan yapabilir. Biz siyasetin sorumluluk üstlenmesinden yanayız ama bu dışlanmayı bize vereceği zarardan öte kendi kayıpları olarak görüyoruz. Ancak siyasi iradeyse darbelerin sonlandırılacağını düşünüyoruz. Burada ise belli ki; darbe sonrası süreçten başka siyasi hesaplarla kazanç elde etme anlayışı ortada.

Bilgen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun zirveye katılımı ile ilgili olarak, “Kendi tercihleri ama parlamento içindeki partilerin birbirlerini savunmayı bilmesi, muhalefetin birbiriyle dayanışma içinde olması siyasete olan güveni, siyasetin itibarını artırır” dedi.

Askerlere koruma zırhı getiren kanunun Meclis görüşmelerini hatırlatan Bilgen, “Askerlere özel statü getiren kanunun karşısında 3 partinin ortak sergilediği tavır ne ise, bu ortaklık önümüzdeki dönemde de sürecek gibi görünüyor” diye konuştu.

CHP tabanı ile CHP’ içindeki milletvekillerinin nerede durdukları konusunda net bir irade ortaya koymasının önemli olduğunu söyleyen Bilgen, son olarak şunları belirtti: “Darbelere karşı olmak AKP ile birlikte olmak anlamına gelmiyor. Demokrasi, parlamento ve siyasal çözüm için bir irade koymak anlamına geliyor. Gayet tabi herkesin tercihidir. Her siyasi parti kendi iç tartışmasını yaparak kendi pozisyonunu belirleyecektir.” (Arzu DEMİR -ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir