Suruç şehitleri Gazi’de anıldı: “100 yıl geçse de miraslarına sahip çıkacağız”

33 Düş Yolcusu, katliamın birinci yılında İstanbul Gazi Mahallesi’nde yapılan yürüyüş ve anmayla bir kez daha anıldı. Gazi Mahallesi’nde toplanan yüzlerce kişi Suruç şehitliğine yürüdü. Anmada konuşan SGDF başkanı Oğuz Yüzgeç, Dersim’de yapılan operasyonu hatırlattı, devletin işkenceli gözaltılarına, kayıplara, baskılarına boyun eğmeyeceklerini vurguladı. Yüzgeç, “Şehitlerimize olan borcumuzu ancak devrimle öderiz” dedi. Yoldaşları, dostları, can yoldaşları bir kez daha 33 düş yolcusunun düşlerini yarım bırakmayacakları sözünü verdi.

İki ay boyunca “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası yürüten Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), katliamın birinci yıldönümü dolasıyla Gazi Mahallesi’nde Suruç şehitlerini andı.

SGDF’nin çağrısıyla yapılan anmaya Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç İçin Adalet Platformu, Minbiç’te şehit düşen BÖG savaşçısı Eylem Ataş’ın babası Mehmet Ataş, DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, ESP, SYKP, Devrimci Parti, Kaldıraç, TÖP-G ve Toprak ve Özgürlük Kollektifi’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

SURUC-GAZİ-13

Suruç gazileri ve Suruç şehitlerinin aileleri ellerinde şehitlerin resimlerinin olduğu flamalarla kortejin önünde yürüdü. Suruç şehitlerinin bulunduğu ve “Hiçbir düş yarım kalmayacak. Suruç şehitleri ölümsüzdür” pankartı arkasında Gazi Mezarlığı’ndaki Suruç şehitliğine yürüyen kitle, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür”; “Katil devlet hesap verecek”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Yol boyunca yapılan yürüyüşte, devletin gerçekleştirdiği katliamları ve “demokrasi” adı altında getirilen OHAL ile sosyalistlere, muhaliflere yönelik işkence ve baskılar protesto edildi. Suruç şehidi Cebrail Günebakan’ın anmasına katılmak için Dersim’de olan Suruç gazilerinin de aralarında olduğu 13 sosyalistin evlerine yapılan baskında, işkence edilerek gözaltına alındığı hatırlatıldı, “Devlet OHAL adı altında işkence yapıyor. Katliamlara, gözaltılar, işkence ve insanlık dışı uygulamalara karşı, Suruç ve tüm katliamlarda adaletin sağlanması için mücadeleye” çağrısı yapıldı.

33 Düş Yolcusu’nun isimleri tek tek okundu, kitle “Yaşıyor” diye haykırdı, “Hiçbir düş yarım kalmayacak” sloganını ardı sıra haykırdı.

Suruç şehitlerinden Cemil Yıldız, Duygu Tuna ve İsmet Şeker’in mezarlarının bulunduğu Suruç Şehitliği’nde, Suruç şehitlerinin anısına saygı duruşu yapıldı.

YÜZGEÇ: TÜM ŞEHİTLERİMİZE DEVRİMİ ARMAĞAN EDECEĞİZ

Ardından konuşma yapan SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç, Suruç katliamının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlattı, “Onlar, faşizme karşı onur ve özgürlük için direnen bir kenti, bir devrimi yeniden inşa için, çocukların düşlerine dokunmak için Kobanê’ye gidiyordu. AKP-IŞİD faşizminin ortaklığıyla katledildiler” dedi.

SURUC-GAZİ-11

Hala gizlilik kararının olduğu dosyada çıkan belgelerle Suruç katliamının, hükümet, devlet, MİT, valilik, emniyet, kaymakamlık ve istihbaratın işbirliği ile gerçekleştirildiğini hatırlatan Yüzgeç, “Şimdi ‘demokrasi’ havarisi kesilenlere kimse inanmasın. Onlar bu toprakların en güzel çocuklarından 33 tanesini katletti” şeklinde konuştu.

Suruç’un aynı zamanda halklara karşı başlatılan savaşın da başlangıcı olduğunu belirten Yüzgeç, darbe girişiminin ardından birbirini yiyenlerin Kürdistan’da, Ankara’da, Cizre’de, Nusaybin’de halkları katlederken birbirlerinin sırtlarını sıvazladıklarını vurguladı.

AKP’nin “Özgürlük için OHAL getirdik” dediğini hatırlatan Yüzgeç, “Türkiye ve Kürdistan halkları olarak OHAL’in ne olduğunu çok iyi biliyoruz. OHAL Kürdistan’da yıkım demektir, boşalttılar köylerdir. OHAL’ler Dersim’de sosyalistlerin işkence ile kan revan içerisinde sosyalistlerin gözaltına alınmasıdır. Bu OHAL’ler Hurşit Külter’dir. Bir kez daha söylüyoruz ne darbeye ne de diktatörlüğe boyun eğmeyeceğiz. İşkenceli gözaltılarınıza, kayıplarınıza, baskılarınıza boyun eğmeyeceğiz.”

OHAL ile ezilen halklara boyun eğdirilmek istendiğini ve faşizme karşı büyük mücadele verilmesi gerekilen günlerden geçtiklerini söyleyen Yüzgeç, sözlerini şöyle tamamladı; “Can ve kan pahasına, bedel ödeyeceğimiz günlerden geçiyoruz. Suruç şehitlerinin, Yeliz ve Şirin’in, Rojava Şehidi Serkan Tosun ve Aziz Güler’in, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın mezarı başında bir kez daha tüm şehitlere söz veriyoruz. Onlara son sözümüz devrim olacak. Onlara olan büyük borcumuzu ancak ve ancak devrimle öderiz.”

SURUC-GAZİ-3

Suruç Aileleri İnisiyatifi adına ise Mesut Çeki Konuştu. 20 Temmuz’da katliamın yaşandığı Amara Kültür Merkezi’nde yapılmak istenen anmanın engellenmeye çalışıldığı, şehitlerin anısına yapılan anıtın dikilmesine izin verilmediğin ve Kasım Deprem ile Osman Çiçek’in mezar taşlarına polis tarafından el konulduğunu hatırlatan Çeki, “Ama engelleyemediler Amara’da o ağacın altında anmamızı yaptık, Kasım ve Osman’ın mezar taşlarını aldık ve onların mezarı başında da anma yaptık” dedi. Çeki, 33 düş yolcusuna mücadeleyi sürdürecekleri sözünü verdi.

‘100 YIL GEÇSE DE ANILARINA, MİRASLARINA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Suruç şehitlerinden Cemil Yıldız’ın kızı Gamze Yıldız, bir yıl önce binlerce kişiyle Suruç şehitlerini uğurladıklarını hatırlattı, “Yine burada omuz omuza olmak güzel ama bir o kadar da zor. 100 yıl geçse de anılarını, miraslarına, boyun borçlarına sahip çıkacağız” dedi.

Yıldız, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Çok zor burada bulunmak, ayakta durmak. Ama değil mi ki hep beraberiz, yine birlikteyiz. Yine aynı yolda yürüyoruz, aynı huzurda duruyoruz. Boynumuzun borcu büyüktür. Artık önümüzde duran gerçekleri daha iyi anlayıp geçtiğimiz bu kanlı zorlu ve işkence dolu sürecin farkına varıp, yitirdiklerimize olan minnet borcumuzu, saygımızı yeniden anlamamız gerekir. 33 Suruç ailesi olarak gözü yaşlı ama inadına boynu büyük değiliz. En değerlilerimizi verdik toprağa. Şimdi bize düşen onların üzerlerinde açan renkli çiçeklere bakarak sözlerimizi yinelemektir. Suruç şehitleri ölümsüzdür.”

ATAŞ: SEVE’DEN EYLEM’E YAŞASIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA

Anmada son sözü Rojava’da şehit düşen BÖG savaşçısı Eylem Ataş’ın babası Mehmet Ataş aldı. Kızının Suruç katliamı yaşandığında twitter hesabından “Hiçbir düş yarım kalmayacak” sözünü paylaştığını hatırlattı; “Evet, hiçbir düş yarım kalmayacak katillerden hesap soracağız. Seve’den Eylem’e yaşasın devrimci dayanışma, yaşasın enternasyonalist mücadele” dedi.

Anmanın ardından Suruç aileleri, şehitlerin anısına mezarlıkta helva dağıttı.

MLKP VE KGÖ SURUÇ ŞEHİTLERİNİ ANDI

Bu arada MLKP ve KGÖ milisleri anma yapıldığı sırada mezarlığa “33’lerin hesabı sorulacak” yazılı pankart astı. Milisler, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Yaşasın partimiz MLKP”, “Partinin yıldızı Komünist Gençlik Örgütü”, “Bıji PKK Yaşasın MLKP” sloganlarını attı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir