Alevi dernekleri: Ne askeri ne sivil darbe istiyoruz

İzmir’de faaliyet gösteren Alevi dernekleri iktidarın darbe girişimini fırsata çevirerek tüm muhalif kesimleri susturmaya yeltendiğini belirterek, “Ne askeri ne de sivil darbe istiyoruz” dedi.

Darbe girişiminin ardından “Demokrasi nöbeti” adı altında sokaklara dökülen grupların Alevi mahallelerine saldırması, Aleviler başta olmak üzere toplumun farklı kesimlerine yönelik katliam endişesine neden oldu. Ülke genelinde ilen edilen OHAL uygulamalarıyla birlikte kaygılarının arttığını belirten İzmir’de faaliyet gösteren Alevi dernekleri temsilcileri, iktidarın darbe girişimini fırsat olarak görüp tüm muhalif kesimleri susturmak istediğine dikkat çekti.

Alevi Bektaşi Kültür Derneği Şube Başkanı Mustafa Aslan, Alevi toplumunun her dönemdeki darbelerde katliamlarla karşı karşıya kaldığını hatırlatarak, OHAL’deki kararnamenin Alevi toplumunda geçmişten kaynaklı kaygı yarattığını söyledi. Sokağa çıkan grupların demokrasi ile ilgisi olmadığını belirten Aslan, OHAL’in yaşanan durumu çok daha kötüye götürebileceğini söyledi. Aslan, “Bu OHAL derhal kaldırılmalıdır. Ülkenin gerçek anlamda demokratik ve özgürlükçü bir Anayasa’ya ihtiyacı var. Bir terör örgütünü bahane edenlerin yarın neye dokunacağını bilemiyoruz. Diğer toplumsal kesimlere de sıra geleceğini biliyoruz. Çünkü zihniyet belli. Ne askeri ne de sivil darbe istiyoruz” dedi.

‘Darbe içerisinde yeni darbe’

Demokratik Alevi Derneği Yöneticisi Hüseyin Ozan da, ülkenin tarihinin sıkıyönetim OHAL ve darbelerle örülü olduğunu söyleyerek, ülkenin olağan bir hal yaşayamaz hale geldiğini söyledi. En son yaşanan kanlı darbe girişiminde insanların katledildiğini hatırlatan Ozan, kitlelerin sokağa çağırıldığını ancak darbenin önünün kesilmesi anlamında irade gösterilse de darbe içerisinde yeni bir darbe yaşandığını ifade etti. Sokağa inen güruhun Alevi mahallelerine yöneldiklerini vurgulayan Ozan, örgütlü bazı çevrelerin buralara saldırdığını kaydetti.

‘Herkesi demokratik geleceğin inşasına davet ediyoruz’

Ozan, “Darbeyi yapan güçler farklı darbeye karşı sokağa çıkanlarda farklı ancak Alevi mahalleleri saldırı altında kaldı. Bunun kendiliğinden gelişen bir durum olmadığına inanıyoruz. Bu geleceğe yönelik tehdit anlamına geliyor. Bütün ötekileştirilenler, demokratlar, Kürtler ciddi bir tehdit altındadır” dedi. İlan edilen OHAL’in bu halkın yararına olmadığının tarihsel süreçte görüldüğünü ifade eden Ozan, OHAL’in Alevilere ve bütün demokratik kesimlere yönelik ciddi sorunlar yaratacağının ve bu yönelimin darbecilerle sınırlı kalmayacağının anlaşıldığını dile getirdi. Ozan, “Niyet şimdiden bellidir. Bu darbeci güruhun tasfiyesinin ardından daha ciddi yönelimlerle karşı karşıya kalacağımız anlaşılmaktadır. Darbe bizim açımızdan kabul edilebilir olmadığı gibi OHAL’de kabul edilebilir değildir. Geçmiş deneyimlerimizden de demokratik kurumların tasfiyesi anlamına geldiğini biliyoruz. Herkesi demokratik bir geleceğin inşasına davet ediyoruz” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir