Dersim’de OHAL işkencesi belgelendi

Dersim’de OHAL kararlarına dayanan baskınlar sonucu gözaltına alınan ESP ve SGDF üyelerinin maruz kaldıkları işkence belgelendi. Darp raporları alan sosyalistler, işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

dersim-esp-basin toplantisi-1

Terörle mücadele ve özel harekat polislerinin OHAL kararnamelerine dayanan ev baskınları sonucu gözaltına alınan ESP ve SGDF üyelerinin maruz kaldıkları işkence belgelendi. Darp raporları alan sosyalistler, işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

 

24 Temmuz günü sabaha karşı saatlerde özel harekat polislerinin kapısını kırarak uzun namlulu silahlarla baskın düzenlediği evlerden gözaltına alınan sosyalistler, işkencehaneye dönüştürülen evde yoğun biçimde darp edilmiş, ölüm ve tecavüz tehditlerine maruz kalmıştı.

dersim-esp-basin toplantisi-4

Baskına maruz kalan evlerdeki kan izleri kamuoyunda büyük tepki toplarken, 13 sosyalistten 9’u aynı gün serbest bırakılmıştı.

Darp raporları alan ve fotoğraflarla vücutlarındaki işkence izlerini belgeleyen sosyalistler, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İŞKENCE İZLERİ BELGELENDİ

ESP ve SGDF üyelerinin vücutlarındaki darp izleri maruz kaldıkları işkencenin düzeyine de işaret etti. Özel harekat polislerinin baskını esnasında, duvarlara çarpılarak, tokalı kemerler dersim-gozalti-iskence-2ve tekmelerle yoğun biçimde darp edilen sosyalistlerden SGDF üyeleri Yunus Varlı, Muhammet Kaya, Ümit Tekin ve Ulaş Alankuş’un vücutlarında yoğun morluklar olduğu görüldü. Kaya’nın bir gözünde şişlik ve kızarma oluşurken, Varlı’nın kaburgalarında ezilme ve doku zedelenmesi, kafasının postallarla ezilmeye çalışılması üzerine şakağında ve gözünde morluklar ve kızarma oluştu. Tekin ve Alankuş’un vücutlarında ve kollarında da doku zedelenmesi ve morluklar oluştu.

Polisler tarafından darp edilen ve baskın süresi boyunca taciz edilerek tecavüz tehditlerine maruz kalan ESP üyesi İlke Başak Baydar, SGDF üyeleri Şerife Erbay, Ceren Çoban ve Sıla Kaymak ile ETHA muhabiri Ezgi Özer’in de yüzlerinde ve vücutlarında işkence izleri görülüyor. İşkence yapan özel harekat polislerinin SGDF üyesi Sıla Kaymak’ın kafasını klozete sokmaya çalıştığı da öğrenildi.

İŞKENCECİLER HAKKINDA SUÇ DUYURU YAPILACAK

dersim-esp-ohal-iskence-1

Gözaltı esnasında götürüldükleri hastanede, işkenceye maruz kaldıkları belgelenen sosyalistler, ayrıca darp raporları alacaklarını ve işkenceci polisler hakkında avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

AĞIR YARALI HALDE HALA GÖZALTINDALAR

ESP üyeleri Mustafa Naci Toper, Özgür Kiraz, Hakan Kavut ve HDP PM Üyesi Ekber Kaya ise halen gözaltında tutuluyor. Sağlık durumları ağır olan ve işkencehaneye dönüştürülen evde en uzun süre darp edilen Toper ve Kiraz’ın da yüzlerinde ve vücutlarında doku zedelenmeleri ve yoğun işkence izleri olduğu öğrenildi. Gözaltına alınırken ayakta duracak durumda dahi olmayan sosyalistler, 48 saati aşkın süredir TMŞ’de gözaltında bulunuyor.

TMŞ yetkilileri tarafından gözaltındaki sosyalistlerin dün adliyeye sevk edilecekleri belirtilmesine rağmen, gözaltı süresi OHAL kararnamelerine dayandırılarak bir gün daha uzatıldı. Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Can Tombul, dün akşam saatlerinde müvekkilleri ile bir kez daha görüştü. Tombul, baskın esnasında yoğun işkenceye maruz kalan müvekkillerinin yataklı hastanede tedavi görmek zorunda oldukları halde, hala gözaltında tutulmalarının bile işkence anlamına geldiğini kaydetti. Sosyalistlerin emniyetteki işlemlerinin ne kadar daha süreceği ve ne zaman adliyeye çıkarılacağı belirsizliğini koruyor. (ANF)

 
One thought on “Dersim’de OHAL işkencesi belgelendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir