Erdoğan’ı eleştirince önce yayından sonra görevinden alındı

Prof. Dr. Nurşen Mazıcı; Habertürk’te katıldığı programda Erdoğan’ı eleştirince programda bulunan AKP’liler tarafından tehdit edildi. Mazıcı programdan alındı, Marmara Üniversitesi yönetimi de jet hızıyla soruşturma başlattı.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurşen Mazıcı 25 Temmuz’da katıldığı, Habertürk’te yayımlanan Enine Boyuna programında AKP ve Erdoğan’ı eleştirince yayından alındı. Hükümetin sivil darbe girişimi ve sokağa çağırdığı kitlelerin linç eğilimini destekleyen açıklamalarını eleştiren Mazıcı, herhangi bir olayın failini ararken “Bu kimin işine yaradı” sorusuna verilen yanıta bakılmasını istedi.

Mazıcı darbe girişimi akşamı Erdoğan’ın sokağa çıkma çağrısını eleştirdi, yaşanan linçlerle ilgili konuşmasına devam etti. Bunun üzerine programda bulunan AKP’li Rıza Saka, Süleyman Özışık ve Orhan Miroğlu Mazıcı’yı televizyonda linç etmeye kalkıştı. Darbenin ABD’nin planı olduğu iddialarına ise Roma hukukundan örnek vererek “Bu darbe kimin işine yaradıysa odur suçlu” ifadelerini kullanan Mazıcı, Özışık tarafından canlı yayında “Akademisyen sıfatı altında istediğinizi söyleyemezsiniz. Hele hele ‘bu darbe kimin işine yaradıysa suçlu odur’ dediğiniz noktada biri size haddinizi bildirir” denilerek tehdit edildi.

Saka, Özışık ve Miroğlu, Mazıcı’nın Erdoğan’ı hedefleyen imalarda bulunduğunu söylemeye devam etti. Mazıcı da ima yapmadığını ifade etti ve “Sizin de alt beyninizde o olduğu için benim o söylediğim o kişiye gidecek diye geliyor” dedi.

Programın sunucusu Ece Üner sık sık Mazıcı ve yanında duran Dursun Çiçek’i “toplum çok hassas” diyerek uyarırken Saka Mazıcı’nın akademik kimliğine de saldırdı. “Bir akademisyen bir tespitte bulunduğunda onun ismi bilimsel tespit olmaz” diyen Saka, Çiçek’in “Siz mi belirleyeceksiniz?” sorusunu da “Evet, ben belirleyeceğim” yanıtı verdi.

Mazıcı’nın kendisini ifade etme girişimleri bastırılırken, sunucu Ece Üner sakinleştirme gerekçesiyle Mazıcı’yı aranın ardından programdan aldı.

Mazıcı’nın yayından alınmasını ardından Habertürk ekranlarından “haddini aştığı” özellikle vurgulanarak gönderildiği belirtilirken Marmara Üniversitesi de Twitter hesabından yaptığı gece yarısı açıklamasıyla Mazıcı hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. (ETHA)

prof-mazici-marmara uni

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir