‘Eylem doğup büyüdüğü topraklara gelecek’

Kadın Özgürlük Gücü, Minbiç’te şehit düşen BÖG savaşçısı Eylem Ataş’ın cenazesinin Türkiye’ye getirilmesinin engellenmesini kınadı. Ataş’ın cansız bedeninin 28 gündür bekletildiğini hatırlatan Kadın Özgürlük Gücü, “Eylem doğup büyüdüğü topraklara gelecek, Cemre olup baharı müjdeleyecek” dedi.

Kadın Özgürlük Gücü, 27 Haziran’da Minbiç’i özgürleştirme hamlesinde şehit düşen BÖG savaşçısı Eylem Ataş’ın (Cemre Heval), cenazesinin Türkiye’ye getirilmesinin engellenmesini kınadı.

Ataş’ın, “Kadınlar yangın yerlerinden yükselen mor mesajı aldı, yeryüzü bizim!” diyerek, Rojava’ya DAİŞ çetelerine karşı savaşmaya gittiği belirtilerek, “Minbiç’te IŞİD’e karşı yürütülen mücadele aynı zamanda AKP faşizmine karşı verilen mücadeleden bağımsız değildir. Eylem bu bilinçle, Minbiç zaferinin hem politik hem coğrafi konum olarak tuttuğu yerin IŞİD’i elsiz ayaksız bırakacağını, AKP’nin soluk borusunu keseceğini bildiği için kurşunlarını düşmanın ikisini de ıskalamadan attı” denildi.

Ataş’ın cenazesinin 28 gündür teslim edilmediği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Eylemi’in teslim edilmeyen bedeni yalnız ‘cansız’ bir beden değildir. Ortadoğu’nun her bir köşesinde zulme karşı süren bu direniş, bu savaşta yaşamını yitirmiş binlerce yoldaşımızın mücadeleleri üzerinde büyüyor. İnsanlıktan zerre nasip almamış AKP faşizmi Cemrelerden, baharı getireceklerden, yoldaşlarımızın bedenlerinden, kavgalarından, fikirlerinden korkuyor, cenazelerimiz üzerinden acizce güç gösterisi yapıyor. Hiçbir yasa, karar, yönetmelik insanlık değerlerinin üstünde olamaz. Toprağa düşen Cemreler yeryüzünün her yerinde baharı, insanlığı getirecek.”

Kadın Özgürlük Gücü, “Cemre, baharı başta kadınlar olmak üzere tüm ezilenler için Türkiye’ye getirmeye nasıl and içtiyse, arkadaşları, yoldaşları, ailesi olarak her karış toprağında alınteri olan ülkesine, Cemre’nin doğup büyüdüğü topraklara varması için biz de and içiyoruz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir