HDP ‘Darbelere hayır, demokrasi hemen’ mitingleri yapacak

HDP, hafta sonu gerçekleştirdiği MYK ve PM toplantılarının ardından birçok kentte “Darbelere hayır, demokrasi hemen” sloganıyla mitingler yapacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), hafta sonu Ankara’da gerçekleştirdiği PM ve MYK toplantılarında darbeye karşı alanlara çıkarak, birçok merkezde Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın katılımlarıyla mitingi düzenleme kararı aldı.

Toplantılarda önümüzdeki sürece ilişkin planlamalar üzerinde yürütülen tartışmalarda mevcut çatışma ve savaş ortamı ile darbe zemininin sürekli canlı tutulmak istendiği tespitinden hareketle bunu durumu bitirecek bir yol ve yöntem üzerine tartışmalar yürütüldü.

Önümüzdeki süreçte darbe girişiminin ders çıkarılması ve iç barışın kurulması için bir çabanın da ortaya konulmasının tartışıldığı toplantıda gerekirse hükümet yetkilileriyle görüşme, İmralı ve Kandil’e heyet gönderme gibi seçenekler de konuşuldu. Ancak henüz bu konuda bir karar çıkmadı. Bu konu parti organlarında tartışılmaya da devam edecek.

MİTİNGLER DEVAM EDECEK 

Bununla birlikte toplantılarda sokağa çıkma kararlığı da ortaya çıktı. Bu kapsamda birçok merkezde Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da katılımlarıyla “Darbelere hayır, demokrasi hemen” mitingleri düzenleme kararı alındı. Bu kapsamda Van, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Mersin ve Dersim gibi kentlerin de aralarında bulunduğu bir çok kentte mitingler düzenlenecek.

40 FARKLI MERKEZDE ÖRGÜTLENME TOPLANTILARI YAPILACAK

Bu mitinglerin yanı sıra MYK ve PM sonrası yapılan görevlendirmelerle milletvekilleri, MYK ve PM üyelerinin de katılımıyla 40 farklı merkezde geniş katılımlı toplantılar düzenlenecek. 30 Temmuz’da başlayacak olan toplantılar 24 Ağustos’a kadar sürecek. Hafta sonları gerçekleştirilecek olan toplantılarda örgütlenme ve parti içi eğitimler de masaya yatırılacak. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir