İstanbul Kent Savunması 27 Temmuz Çarşamba 18.00’da Kabataş’a çağırıyor!

28 Temmuz’da beton martı projesi için Kabataş İskeleleri ve meydanı kapanıyor. Tepeden inme projeye karşı iki ayı aşkın süredir mücadele eden İstanbul Kent Savunması, 27 Temmuz Çarşamba 18.00’da Kabataş’ta kürsü kuracak. Tüm kent savunucularının davet edildiği “Kabataş’a Dokunma!” etkinliğinin çağrısı şöyle:

27 TEMMUZ ÇARŞAMBA 18.00’DA KABATAŞ’TAYIZ!

Tepeden inme beton martı projesine karşı itirazlarımızı ve Kabataş hakkındaki taleplerimizi bir kez daha haykırmak için 27 Temmuz Çarşamba 18.00’da Kabataş’ta kürsümüzü kuruyoruz.

Kabataş’a yapılması planlanan devasa martı formundaki transfer merkezi nedeniyle iskeleler ile Kabataş Meydanı 28 Temmuz 2016 sabahı kapatılıyor! Kentlilere sorulmadan, danışılmadan, kentin en merkezi alanlarından birinde yine bir oldubittiyle, yine tepeden inme beton bir projeyle karşı karşıyayız.

İBB’yi uyarmak için iki ayı aşkın süredir İstanbul’un birçok iskelesinde sesimizi yükselttik. İBB’ye sorular sorduk. Hiç birine cevap alamadık. Kabataş’ın en az 2-3 yıl kapanmasına neden olacak projeye karşı Kadıköy’de, Adalar’da Kabataş’ta imza masaları açtık, binlerce imza toplayarak imzaları İBB’ye teslim ettik. Belediyenin yapmadığı bilgilendirmeyi yaptık.

Şayet durdurmazsak Kabataş’a kondurulmak istenen betondan proje, yaratacağı trafik keşmekeşinin yanı sıra, tarihi yarımadaya devasa bir beton martı kanadı çakarak Kabataş’ı tarihinden, mekanından, hafızasından koparacak! Boğaz’da yeni bir dolgu alanı yaratarak deniz ekosistemine de büyük zarar verecek.

İstanbul’un Dubaileştirilmesine karşı 27 Temmuz Çarşamba günü semt dernekleri, meslek örgütleri, mimar, mühendis, şehir plancıları, kent ve yaşam savunucuları, mahalle muhtarları, Kadıköylüler, Üsküdarlılar, Adalılar, Cihangirliler, Ayaspaşalılar, Kabataş Set üstü sakinleri ve İstanbullular olarak Kabataş’a geliyoruz. İBB’yi son kez uyarmak için açık kürsümüzü kuruyoruz!

Sen de gel, İstanbul’a, tarihine, kültürüne, doğasına ve kolektif hafızasına karşı işlenecek en büyük suçlardan biri olan bu projeye karşı hep birlikte “Kabataş’a Dokunma!” diye haykıralım.

Unutmayalım; şehir ancak birlikte mücadele edersek kurtulur!

TARİH: 27 TEMMUZ ÇARŞAMBA
SAAT: 18.00
YER: KABATAŞ İSKELESİ

İSTANBUL KENT SAVUNMASI

kabatas-3

 

kabatas-1

 

kabatas-4
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir