‘Militarizmi hayatınızdan çıkarın, askere gitmeyin’

İzmir’de darbe girişimini ve ilan edilen OHAL’i değerlendiren Vicdani Retçiler, iktidarların şiddet koşullarından beslendiğini belirterek, herkese “Militarizmi hayatızdan çıkarın, ret edin, askere gitmeyin” çağrısı yaptı.

Darbe girişimini başkanlık sistemi için fırsata çeviren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’ndan çıkan 3 aylık Olağanüstü Hal (OHAL) kararı, Kürdistan’da olduğu gibi Türkiye’nin batısında da tepkiyle karşılandı. İzmir’de darbe girişimi ve OHAL kararını değerlendiren Vicdani Retçiler, iktidarların beslendiği şiddetin bir parçası olmayacaklarını belirterek, “Hayatlarınızdan militarizmi çıkarın, iktidarların savaşında ölmeyin” çağrısı yaptı.

‘Her an demokrasi tiyatrosu mağduru olabiliriz’

militarizm-3Son zamanlarda yoğun bir savaş dili kullanıldığını belirten vicdani retçi Murat Kırmızıoğlu, önceleri tepkiye yol açabilecek askere yapılan işkencenin görüntülerinin bile insanlar tarafından olağan karşılandığını ifade etti. Darbe girişimini gerçekleştiren askerlerin Sur ve Cizre’yi yakıp yıkan askerler olduğunu hatırlatan Kırmızıoğlu, Kürdistanda yıllardır OHAL koşullarının yaşandığını dile getirdi. Kırmızıoğlu, “OHAL Kürdistan’da yıllardır vardı. Sadece batı yeni tanışıyor. Yıllar sonra Kürtlerle az da olsa eşit bir durumumuz var. Her an sokakta ‘demokrasi tiyatrosu’ mağduru olabiliriz” dedi.

‘Askere gitmeseniz darbeyi desteklemiş olmazsınız’

militarizm-2İktidarların şiddet koşullarından beslendiğini söyleyen Kırmızıoğlu, bunun bir parçası olmayacaklarının altını çizdi. Bunun temel koşullarından birinin de militarizmi reddetmek olduğunu vurgulayan Kırmızıoğlu, aynı zamanda sivil iktidar ile mücadele koşullarının yaratılması gerektiğini dile getirerek, “Böyle bir süreçte biz antimilitaristler şöyle bir yerde durabiliriz; bizim iktidarın sahipleriyle problemimiz var. Bu iktidarı kim elde etmek istiyorsa bunu kanla yapacağı ortada. Askere gitmezseniz darbeyi desteklemiş olmazsınız. Başkasının savaşında ölmeyin” diye konuştu.

‘Hayatınızdan militarizmi çıkarın’

Vicdani retçi Ceylan Doğaner ise iktidarların varlıklarını kitlelerin biatı üzerinden var ettiğini söyledi. Savaş çığırtkanlığının ilan edilen OHAL ile hat safhaya ulaştığını ifade eden Doğaner, bunun halka normal bir durum olarak yansıtıldığını kaydetti. İnsan hayatının devletin iktidarı uğruna kaybedebilecek kadar basit olmadığını dile getiren Doğaner, “Hayatınızdan militarizmi çıkarın” çağrısında bulundu.

‘Askere gitmeyin’

Kürdistan halkının yıllardır mücadele ettiği OHAL uygulamalarıyla Türkiye’nin yeni tanıştığını belirten Doğaner, devletlerin askerlik ve vatandaş olma öğretileriyle ‘uygun’ vatandaş profili yaratmak istediğini ifade etti. Bir yandan yaygın bir askerlik propagandası yapılırken, bir yandan da şehitlik mertebesi ile kutsallaştırılan askerlerin hain ilan edildiğini kaydeden Doğaner, “İktidarın savaşlarının bir parçası olmayın. Özellikle kadınların hayatlarımıza sinmiş militarizmin erkekliğini reddetme üzerinden bir vicdani ret gerçekleştirmesi gerekiyor. Dahil olmadığınız bir savaşa sizi dahil eden devlete inat direnin, reddedin, hayır deyin, askere gitmeyin” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir