Nusaybin’de vahşetin izleri gün yüzüne çıkıyor

Nusaybin’de 6 mahalle dışında yasağın kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçede devletin 134 gün boyunca yaptığı vahşet, gün yüzüne çıktı. Yasağın sürdüğü mahallelerdeki yıkım tel örgülerle gizlenemezken, evlerine gören yurttaşlar, gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına boğuldu.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart’ta ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” valilik tarafından 134 gün sonra kısmi olarak kaldırılmasının ardından halk ilçeye akın etti. İlçe girişinde kurulan polis kontrol noktalarında uzun araç kuyrukları oluştu. Arama noktalarında sıkı kimlik ve araç muayene kontrolü ardından ilçeye giriş yapılabiliniyor. Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle, Yenişehir, Zeynel Abidin ve Kışla mahallelerinde evleri olan yurttaşlar, tel örgülerden kaynaklı sokağına giriş yapmaktan sıkıntılar yaşadı. Tank, top ve uçaklar tarafından bombalanan ilçede, büyük bir yıkım meydana gelmiş durumda. Yıkım karşısında birçok kişi gözyaşlarına hakim olamadı.

Kaçakçılar Çarşısı yağmalanmış

Özellikle Zeynel Abidin Mahallesi bitişiğinde esnafın yoğun olarak iş yerlerine sahip olduğu Kaçakçılar Çarşısı’nda bulunan dükkânların tamamı yağmalanmış ve ateşe verilmiş.

Yasaklı mahallelerin etrafı tel örgülerle kapatılırken, bir yandan da bariyerlerle sokaklara giriş yasak halde. Hüzün, gözyaşı ve öfke içinde yıkıntılara bakan halk, bütün birikintilerinin yok edildiğini dile getirdi. İlçede en yoğun yıkım ise Abdulkadir Paşa Mahallesinde yapıldığı görüldü.

Camii ve inanç merkezlerinin yıkıldığı kentte evler ve sokaklar tanınamaz halde. Bir çok ev özel hareket polisi tarafından karargah olarak kullandığı görüldü. Musa Anter Parkı’nın içinde bulunan ağaçlar bile yerlerinden sökülmüş. Mahallelerde çok sayıda patlamaya hazır mühimmat da gözle görülür biçimde terk edilmiş.

Havuz medyası aklama peşinde

Acılar içinde evlerini görmeye gelen insanlar, bir yandan da zırhlı araçlarla devriye gezen polisin psikolojik baskısı ve kışkırtıcı hareketlerine maruz kalıyor. Zırhlı araçlar içinde fotoğraf ve görüntü kaydeden havuz gazetecileri ise devlet güçlerini aklamaya dönük röportajlar aldığı dikkat çekti.

Aynı zamanda Hükümet Konağı’nın da karargaha çeviren polis özel hareket ve jandarma özel hareket binaya çok sayıda ses dinleme cihazları yerleştirdiği de görüldü.

HDP, dün kısmi olarak sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Nusaybin’e bir heyet gönderiyor.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, “Mardin milletvekillerimiz Gülser Yıldırım, Ali Atalan ve Erol Dora, Urfa milletvekilimiz İbrahim Ayhan ve Batman milletvekilimiz Mehmet Ali Aslan’ın yanı sıra Merkez Yürütme Kurulu ile Parti Meclisi üyelerimizden oluşan bir heyet bugün (26 Temmuz) incelemelerde bulunmak üzere Nusaybin’e geçecektir” denildi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir