Şüpheli Ölümler Derneği: OHAL ölümleri artırabilir

Türkiye’de 1991 ile 2002 yılları arasında 973 asker ‘şüpheli’ bir şekilde yaşamını yitirirken, bunların büyük bir kısmı OHAL’in devam ettiği Kürdistan’daki askeri kışlalarda yaşandı. Darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL ile birlikte ‘şüpheli’ asker ölümlerinin tekrardan artmasından kaygılanan Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği Başkan Yardımcısı Rıza Doğan, zorunlu askerlik kurumunun tartışmalı hale geldiğini söyledi.

Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından yaşananlarla birlikte, yıllardır kışlalarda yaşanan ‘şüpheli’ asker ölümleri ve zorunlu askerlik yeniden gündeme geldi. Kışlalarda yaşanan şüpheli ölümleri araştırmak için çocukları askerde iken ‘şüpheli’ bir şekilde ölen ailelerce kurulan Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de son 22 yılda 2 bin 220 asker şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 1991 ile 2002 yılları arasında 973 asker ‘şupheli’ bir şekilde öldürülürken bunların büyük bir kısmı bu dönemde OHAL’in devam ettiği Kürdistan’daki askeri kışlalarda yaşandı. Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği Başkan Yardımcısı Rıza Doğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile ‘şüpheli’ asker ölümlerinde yeniden bir artşın olmasından kaygılanadıklarını dile getirdi.

‘Şüpheli ölümlerin artmasından kaygı duyuyoruz’

Darbe girşiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte şüpheli asker ölümlerinin artmasından kaygılandıklarını belirten Doğan, ‘şüpheli’ ölümlerin zaten durmadığını ve daha da artmasının önlenmesi gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra darbe girişiminin yaşandığı gece, emir altında olan erlerin de öldürüldüğünü ifade eden Doğan, bu askerlerin ölümleri ile ilgili soruşturma yapılıp yapılmadığını bilmediklerini söyledi. Doğan mevcut durumda darbe girişimi gecesi öldürülen askerlerin de ‘şüpheli’ ölümler arasında olduğunu kaydetti.

‘Zorunlu askerlik kaldırılmalı’

Doğan, yaşanan darbe girişimi sırasında zorunlu olarak askere alınan erlerin nasıl kullanıldığını gördüklerini söyledi. Erlerin sadece aldıkları emir kapsamında sokağa çıkarıldıklarını belirten Doğan, zorunlu askerliğin yeniden tartışmalı hale geldiğini kaydetti. Yaşanan darbe girişimi, gibi başka unsurların da erleri kullanmayacağının garantisinin olmadığını kaydeden Doğan, zorunlu askerlik kurumunun kaldırılması gerektiğini savunduklarını söyledi. Doğan, önümüzdeki günlerde ailelerle bir araya gelerek, tekrardan zorunlu askerliğin kaldırılmasını talep edeceklerini de ekledi.

‘Çocuklarımızın öldürüldüğü iddiamız daha da güçlendi’

Askeri savcı ve hakimlere dönük yapılan operasyonlar kapsamında 260’ın üzerinde askeri savcı ve hakimin tutuklandığını belirten Doğan, tutuklanan askeri hakim ve savcıların birçoğunun ‘şüpheli’ asker ölümlerine ilişkin dosyaları kapatan kişiler olduğunu belirti. Doğan, derneklerinin başkanı olan Oktay Can’ın askerde ‘şüpheli’ bir şekilde ölen oğlu Oktay Can’ı örnek vererek şunları söyledi: “Mesela Oktay Can’ın dosyasına bakan savcı A.M.E. de tutuklananlar arasında. Biz yıllardır askeri mahkemelerin şüpheli ölümlerin üzerini kapattığını dile getiriyoruz. Bu yüzden de sivil mahkemelerde soruşturmaların yürütülmesini istiyoruz. Yaşanan darbe girişimi ile birlikte başlatılan operasyonlar bizim bu taleplerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Bizim kışlalarda yaşanan asker ölümlerine ilişkin bu askerlerin üstleri tarafından ya da başka askerlerce öldürüldüğü iddialarımız daha da güçlenmiş oldu.”

Meclis taleplerini dinlemedi

Doğan, çocuklarının kışlalarda birileri tarafından öldürüldüğünü dile getirdiklerini belirtirken, komuta kademesinin mahkemelerce korunduğunu defalarca dile getirdiklerini ifade ederek, “Sesimiz kimseye duyuramadık. Yaşananlar Meclis’in askeri mahkemelerin kapatılması talebimize o zaman izin vermemesi aileleri dinlememesinin sonuçlarını ortaya koymuştur. Yaşananlar ailelerin aslında ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. Ancak bu süreçle birlikte de yine şüpheli ölümlerle ilgili bir yargılamaya gidileceğini düşünmüyoruz” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir