Çocuklarının cenazesini alabilmek için Meclis’ten seslendiler

Rojava’da yaşamını yitiren BÖG/KÖG savaşçısı Eylem Ataş’ın cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine ilişkin baba Mehmet Ataş ile birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Eylem ile birlikte tüm savaşçıların cenazelerinin getirilmesini talep etti.

Rojava’da yaşamını yitirdiği 27 Haziran tarihinden bu yana cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine izin verilmeyen Birleşik Özgürlük Güçleri/Kadın Özgürlük Gücü (BÖG/KÖG) savaşçısı Eylem Ataş (Cemre Heval) için Meclis’te basın toplantısı düzenlendi. Eylem’in Minbic hamlesi sırasında hayatını kaybetmesinin ardından çocuklarının cenazesini Türkiye’ye getirmek için Rojava’ya geçmek isteyen ailesine, Suruç Kaymakamlığı tarafından izin verilmemişti. O tarihten bu yana kızlarının cenazesini Türkiye’ye getirmek için yaptıkları tüm başvurularına rağmen sonuç alınamayınca iki gündür Meclis’te HDP ve CHP’li vekillerle görüşen baba Mehmet Ataş, bugün de HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’la birlikte yaptıkları basın toplantısında kızlarının cenazesinin Türkiye’ye getirilmesi istedi.

Baba Ateş ve Milletvekili Beştaş, Eylem’in yanı sıra cenazeleri hala Rojava’da bulunan diğer savaşçıların da cenazelerinin Türkiye’ye getirilmesini istedi.

İmza kampanyası da başlatıldı

Meclis’ten yapılan bu çağrı ile birlikte ailesi tarafından imza kampanyası da başlatıldı.

Change.org sitesi üzerinden başlatılan imza kampanyasında, “Suruç Kaymakamlığı, ailesi olarak kızımızı teşhis etmek için yaptığımız başvuruya ve Türkiye’de defin talebimize yanıt dahi vermeyerek, kızımı/kardeşimi her insanın en tabii hakkı olan kendi topraklarına defin hakkından mahrum bırakmaktadır. 23 yaşında; doğduğu, büyüdüğü, güldüğü toprakları bırakarak bütün dünyanın terörist ilan ettiği IŞİD çetelerine karşı mücadele etmeyi tercih eden kızım/kardeşim kısacık ömrünü onurla doldurmuştur. 23 yıl boyunca Çukurova’da, Ankara’da, İstanbul’da kim zulme uğramışsa orada bulunmuş, herkesin omuzdaşı olmuştur” denildi.

Toplanılan imzaların Suruç Kaymakamlığı ile Bakanlar Kurulu’na teslim edileceğini bildiren aile, kampanya açıklamasında kızları ile ilgili şunları kaydetti:

‘Onu tanırsınız’

“Çocuk istismarına ve işçiliğine karşı çıkarken Ankara sokaklarında polis şiddeti ile gözünün yüzde 80’inin kullanamaz hale gelmesinden tanırsınız. Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze karşı sokaklara ‘özgürlük’ yazan ellerinden tanırsınız. LGBTİ’lerin maruz bırakıldığı ayrımcı siyasetin karşısındaki direnişinden tanırsınız. Yakılan, yıkılan Cizre’de mor meşalesi ile Yeryüzü Kadınları olarak büyüttüğü barış talebinden tanırsınız. IŞİD’le savaşta hayatını kaybeden 59 gün sonunda naaşı alınan Aziz Güler’in defin hakkını savunan eylemlerden tanırsınız. Ve daha çok yakın zamanda kara çarşaflarını fırlatarak çiçekli fistanını kuşanan Minbicli Türkmen, Arap, Kürt kadınların özgürleştiği karelerden tanırsınız.

Kızım her gün insanları katleden tecavüzcü, işkenceci IŞİD çetelerini durdurmak için direnirken öldü. Siz bir bombanın yeni hedefi olmayasınız diye yaşamını yitirdi.

Yavrumu, kızımı/kardeşimi, yoldaşımızı istiyoruz! Onun vasiyeti olan doğduğu Çukurova topraklarına defnedilmesi en temel hakkımızdır. Şimdi bütün insanlığı Eylem’in sesi olmaya, onun bu topraklara defnedilmesine destek vermeye çağırıyoruz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir