Devletteki bunalım ve çözülme eşliğinde kritik YAŞ toplantısı başladı

Darbe girişiminden sonra Ağustos ayında yapılması planlanan ancak öne alınan Yüksek Askeri Şura toplantısı, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde başladı. Saat 11.00’da başlayan ve 3 güne yayılması planlanan kritik toplantı, darbe girişimi gerekçesiyle bugün tamamlanacak.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde başladı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kuvvet Komutanları ile birlikte Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı ve ilk kez Genelkurmay Başkanlığı binasındaki Çakmak Salonu’nun dışında Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen toplantının yapıldığı salonun önünde Başbakanlık korumalarının bekletilmesi dikkat çekti.

Dün yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile normalde YAŞ ile ihraç edilmesi gereken birçok askeri yetkili, zaten ihraç edilmiş oldu ve böylece yargıya açık olan YAŞ ihraçlarının da yargı yolu kapanmış oldu.

OHAL’le saray darbesi tam hız; 131 yayın kuruluşu kapatıldı ve TSK’da yüzlerce tasfiye

Bugün gerçekleştirilen YAŞ toplantısında TSK komuta kademesinin terfi, atamaları ve emeklilik durumları da belirlenecek. AKP, darbe girişimi sonrasında TSK’yı yeniden tümüyle dizayn etme isteğini saklamazken, mevcut komutanların durumları ise belirsizliğini koruyor.

Ayrıca KHK ile TSK’dan atılan komutanların yanı sıra YAŞ toplantısından kısa süre önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ve EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu da istifa etti.

YAŞ öncesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda iki orgeneral istifa etti!

YAŞ kararlarının ayrıca yürürlüğe girmesi için 30 Ağustos tarihinin beklenmeyeceğini açıklayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kararların Resmi Gazete’de yayımlandığı andan itibaren yürürlüğe gireceğini söyledi.

Bu arada dün FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle 149 general ve amiral, bin 99 subay, 436 astsubay Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atılmıştı. (DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir