HDP’nin 8 kentte ‘Darbelere hayır, demokrasi hemen’ mitingleri bugün Dersim’le başlıyor

HDP Eş Genel Başkanları, bugün Dersim’de startı verilecek olan 8 kentte düzenlenecek “Darbelere hayır, demokrasi hemen”  büyük mitingleriyle halka bulaşacak.

Darbe girişimine karşı alanlara çıkma kararı alan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), “Darbelere hayır, demokrasi hemen” sloganıyla düzenleyecekleri mitinglerin takvimi belli oldu. 8 kentte düzenlenecek olan mitinglerin 3’ü kadın mitingi olarak örgütlendirilecek.

hdp-miting-dersim-1Mitinglere Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ katılacak.

Bugün Dersim’de startı verilecek miting programı ve takvimi şu şekilde:

* 28 Temmuz: Dersim
* 29 Temmuz: İzmir, Ankara
*30 Temmuz: Mersin
* 31 Temmuz: İstanbul, Diyarbakır
* 1 Ağustos: Adana, Van

hdp-miting-izmir-1İzmir, Diyarbakır ve Van mitinglerine Selahattin Demirtaş, Dersim, Ankara, Mersin, İstanbul ve Adana mitinglerine ise Figen Yüksekdağ katılacak.

HDP İzmirlileri 29 Temmuz’da Gündoğdu’ya çağırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, 29 Temmuz Cuma günü Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın katılımı ile Gündoğdu Meydanı’nda “Darbeye hayır demokrasi hemen şimdi” şiarıyla miting düzenleyecek.

hdp-miting-izmir-2

HDP, mitinge çağrı için basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İzmir milletvekilleri Müslüm Doğan ve Ertuğrul Kürkçü katıldı.

HDP İl Eşbaşkanı Mahfuz Güleryüz, Türkiye’nin darbeler sürecine girmesinden Saray’ın ve AKP iktidarının sorumlu olduğunu belirtti. AKP’nin, darbe girişiminin ardından OHAL ilan ederek baskı politikalarını arttırdığını kaydeden Güleryüz, “Darbeye karşı olmanın ölçütü, darbe tehlikesi ortadan kalktıktan sonra demokrasi ve özgürlükten yana tutum almaktır” dedi.

Cuma günü Gündoğdu Meydanı’nda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılımıyla miting düzenleyeceklerini kaydeden Güleryüz, demokrasi ve barıştan yana olan herkesi mitinge çağırdı.

HDP Milletvekili Müslüm Doğan, ilan edilen OHAL’in geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Demokratikleşme sağlanamadığı için Türkiye’nin darbe girişimleri ile karşı karşıya olduğuna işaret eden Doğan, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan İzmirlileri mitinge davet etti.

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise şunları söyledi: “Yaşanılan darbe sürecinin otoriter bir rejim için fırsat gören bir reis ile karşı karşıyayız. Askeri darbeye karşıyız. Ancak demokratik sınırlamaların yaşanacağı OHAL’e de karşıyız.” (Kaynak: DİHA-ETHA)

hdp-miting-ankara-1

 

 
3 thoughts on “HDP’nin 8 kentte ‘Darbelere hayır, demokrasi hemen’ mitingleri bugün Dersim’le başlıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir