‘İktidar OHAL’i fırsata çevirdi’

Haber Sen Genel Başkanı Cemalettin Yüksel, iktidarın OHAL’i fırsata çevirerek, kamudaki tüm muhalifleri tasfiyeyi amaçladığını söyledi. 

Kamu Emekçiler Sendikası Konfederasyonuna (KESK) bağlı Haber Sen Genel Başkanı Cemalettin Yüksel, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin engellenmesi sonrasında, TRT’ de açığa alınan sekiz Haber-Sen üyesine ilişkin açıklamada bulundu. Kendi üyelerinin gerekçesiz şekilde işten atıldığına dikkat çeken Yüksel, açığa alınmaların hukuksuz olduğunu söyledi.

‘ÜYELERİMİZ GEREKÇESİZ İŞTEN ATILDI’

KESK’e bağlı sendikaların geçmişten bu güne kadar sivil ve askeri darbelerin karşısında tutum aldığını belirten Yüksel, kendi üyelerinin işten atılmalarının gerekçesiz olduğunu kaydetti. Yüksel,” Hangi amaçla hangi gerekçe ile arkadaşlarımızın görevden alındığını bilemiyoruz. Tüm başvurularımıza rağmen bizlere bir şey söylemediler” diye konuştu.

‘SEKİZ ÜYEMİZ AÇIĞA ALINMIŞ DURUMDA’

Paralel devlet yapılanması (PDY) adı altında 10 Haber Sen üyesinin açığa alındığının bilgisin veren Yüksel, iki arkadaşlarının isim benzerliğinden dolayı açığa alındığını, daha sonra yapılan itirazlar ile işlerine geri dönüş yaptıklarını kaydetti. Yüksel, “Diyarbakır’da 3 İstanbul’da 5, Ankara’da da 2 arkadaşımız görevden alındı. Ama 2 kişi işlerine geri dönebildi” dedi. Yüksel şuan itibari ile sekiz üyelerinin gerekçesiz şekilde işlerinden alıkonulduklarını ve bu durumu kabul etmeyeceklerini söyledi.

‘GİZLİ TANIK UYGULAMALARINA BENZİYOR’

İşten çıkarılma uygulamalarını “Gizli Tanık” uygulamasına benzeten Yüksel, şunları söyledi: “TRT Genel Müdürlüğü, kendisine bağlı birimlerin müdürlerini yanlarına çağırarak, kimlerin paralel devlet yapılanması içerisinde olup olmadığını müdürlere soruyormuş. Müdürler de hiçbir araştırma yapmadan, isimleri kendilerine veriyor. Yani orada bir müdür bir işçi ile problem yaşadığında, bu ismi çok rahatlıkla yazıp, onu işten çıkaracak kadar bu iş devam ediyor.”

‘PARALEL YAPI BİZİ DE HEDEFE KOYMUŞTU’

TRT’deki paralel yapılanmanın kendilerini de hedefe koyduğunu sözlerine ekleyen Yüksel, “Uzun zamandır TRT den randevu talep etmemize rağmen, TRT bize randevu vermiyor. Yani kendi çalışanlarımızın iş koşulları için yaptığımız hiçbir randevumuza cevap verilmiş değil. Biz bundan şüpheleniyoruz. Bizim ne paralel yapı ne de başka hiçbir yapı ile ilişkimiz yok” dedi.

‘OHAL FIRSATA ÇEVRİLDİ’

OHAL uygulamalarının AKP iktidarı tarafından fırsata çevrildiğine dikkat çeken Yüksel, AKP’ nin kendisinden olmayan kişileri tasfiye ettiğini dile getirdi. Yüksel, şöyle devam etti: “Eskiden paralel yapı kamu kurumlarından nasıl ki bir kadrolaşmaya gittiyse, nasıl ki liyakat bir kenara bırakıldı ise, bilgi, beceri ve yetenek ve sınavlar bir kenara bırakılıp kadrolaştılar ise, şimdi aynı şey AKP iktidarı tarafından uygulanıyor.”

‘HUKUK BİR GÜN SİZE DE LAZIM OLUR’

İş akdi feshedilen üyelerinin biran önce geri alınmasını isteyen Yüksel, soruşturmaların hukuk çerçevesinden yürütülmesi istedi. Yüksel, devamla “Eğer bir soruşturmayı objektif yürütmezseniz, hukuk size de bir gün lazım olur. Paralelci hâkim ve savcılara eskiden beri diyorduk, hukuk size de lazım olur diye. Ama dinlemediler. Bugün de hukuksuz yargılayanlar sesleniyoruz. Hukuk bir gün size de lazım olur” dedi.

‘SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Son olarak insanların üzerine yürüyen tankları ve darbecileri lanetlediklerini sözlerine ekleyen Yüksel, üyelerinin işlerine dönmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ve “Sonuna kadar mücadelemizi verip arkadaşlarımızın işlerine dönmesini sağlayacağız” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir