İşte OHAL: Urfa’da 2 genç 5 gündür işkence altında

AKP/Saray rejiminin darbecilere karşı ilan ettiğini duyurduğu OHAL, devrimci ve yurtseverleri hedef aldı. 5 gün önce Urfa’da gözaltına alınarak Urfa Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 2 devrimci genç, ağır işkence altında.

Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde 5 gündür gözaltında tutulan Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen‘in hayatından endişe ediliyor. OHAL gerekçesiyle avukatların, iki genç ile görüşmesi engelleniyor. Avukatlar, 5 gün içinde iki kısa görüşme yapabildi. O görüşmelerde işkenceyi belgeledi. İki genç kaba dayak, çıplak arama, tecavüz ve ölüm tehdidi, haya sıkma işkencesine maruz kaldı.

AKP/Saray rejiminin darbecilere karşı ilan ettiğini duyurduğu OHAL, devrimci ve yurtseverleri hedef aldı. 5 gün önce Urfa’da gözaltına alınarak Urfa Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 2 devrimci genç, ağır işkence altında.

Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen’in gözaltında oldukları, ikinci gün polisin aileleri araması üzerine ortaya çıktı.

Müvekkillerinin gözaltında olduğunu öğrenerek Urfa Emniyet Müdürlüğü’ne giden Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları, müvekkilleri ile OHAL gerekçesiyle görüştürülmedi. Müvekkilleri ile görüşmekte ısrar eden avukatlar, gözaltının 3. günü ve dördüncü günü olan dün görüşme yapabildi. Ancak dünkü görüşme, savcılık talimatıyla OHAL gerekçesiyle bir polis gözetiminde yapıldı.

OHAL uygulamaları; Urfa’da gözaltındaki 2 kişi avukatlarıyla görüştürülmüyor

Ancak iki kısa görüşme de, Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen’e yapılan işkenceyi de gözler önüne serdi.

TECAVÜZ İLE TEHDİT EDİLİYORLAR

İki genç devrimci, kaba dayak, çıplak arama, haya sıkma, tecavüz ve ölüm tehditlerine maruz kaldı. Avukat Gülhan Kaya’nın verdiği bilgiye göre, Genç’e zorla kolonya içirmeye çalıştılar.

Genç ve Kösemen, sorgu boyunca, çıplak bir şekilde, gözleri bir bez parçasıyla bağlı ve elleri arkadan bağlı bir şekilde tutuluyor.

Kaya, doktorların ise işkence izlerini belgelemekten kaçındığını belirtti, “Hastaneye götürülmüşler, zırhlı araçtan bile indirilmeden, polis raporları alıp gelmiş” dedi. Kaya, “Gördükleri işkence zaten gözle görülür bir şekilde. Sırt ve kollarında işkence izleri var. Sırtlarında ağır ağrı var. Kaburları kırılmış ya da zedelenmiş olabilir. Başlarına sert cisimle vurulmuş. Cinsel taciz var. Sürekli olarak tecavüz ile tehdit ediyorlar” diye konuştu.

İki devrimci genç hakkında açılan herhangi bir soruşturma olmamasına rağmen kaç gün daha gözaltında tutulacakları bilinmiyor.

Urfa Başsavcısı, avukatların, müvekkillerinin durumunu görüşmek için yaptığı yazılı başvuruyu da reddetti.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya, iki müvekkilinin yaşamlarından endişe duyduklarını belirtti. (ANF)

 
One thought on “İşte OHAL: Urfa’da 2 genç 5 gündür işkence altında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir